Domů
Obnovitelné zdroje
EG.D letos zdvojnásobila počet připojených fotovoltaik, zrychlilo připojování
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

EG.D letos zdvojnásobila počet připojených fotovoltaik, zrychlilo připojování

Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON v letošním roce připojila do své sítě přes 26.000 fotovoltaických elektráren o výkonu přibližně 211 megawattu (MW). V obou případech jde o více než dvojnásobek zdrojů připojených za celý loňský rok. Jedním z hlavních důvodů je zrychlení připojování. Novinářům to dnes v Praze řekli zástupci EG.D, která distribuuje elektřinu na jihu Čech a Moravy, Vysočině a částech Olomouckého a Zlínského kraje.

EG.D měla na začátku problémy s delšími termíny pro připojování nových fotovoltaik do distribuční sítě. Místopředseda představenstva společnosti Pavel Čada uvedl, že počet žádostí místy až překračoval limity, které distributorovi ukládá zákon. „Nebyli jsme na to připraveni,“ přiznal Čada. „Lidé chtěli optimalizovat své náklady na energie a zároveň chtěli zvýšit svoji energetickou soběstačnost. Abychom zvládli takový nápor, který byl v té době těžko predikovatelný, museli jsme zavést řadu opatření,“ řekl.

Podnik proto posílil kapacity sítě i techniků. V současnosti je podle Čady možné vyřídit žádost o připojení za sedm dní a fyzické připojení za 15 dní. Na začátku roku byly termíny více než dvojnásobně delší. Na některých místech, kde je hodně žadatelů, ovšem musí firma ještě odmítat žádosti o připojení elektráren s přetokem energie do sítě.

Za celý loňský rok EG.D evidovalo 37.000 žádostí o připojení, letos počítá s podobným počtem. Podle vedoucího rozvoje a koncepce sítě EG.D Libora Koláře se však trend postupně mění. Zatímco na začátku roku podnik evidoval v průměru 1100 žádostí za týden, nyní je podle Koláře průměr okolo 700 žádostí týdně.

Zástupci EG.D dnes zároveň představili koncepci na další posilování kapacit sítě, na což chce firma postupně navyšovat rozpočet. Koncepce počítá například s výrazným podílem tzv. kabelizace sítě, což je umístění kabelů elektrické sítě pod zem. Společnost si od toho slibuje posílení sítě pro připojování nových zdrojů s přetokem energie do sítě. Nyní firma provádí práce na kabelizaci zhruba 600 kilometrů sítě, do roku 2030 chce mít pod zemí 32.000 kilometrů vedení nízkého napětí, což by bylo 75 procent sítě na hladině nízkého napětí.

V letošním prvním pololetí energetici zprovoznili na celém území České republiky 45.197 fotovoltaických elektráren. Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok. Prudký nárůst počtu nových zdrojů v soustavě vedl už také k prvním potížím v jejím fungování. Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS odpojil v době Velikonoc stovky tuzemských fotovoltaických elektráren na dvě hodiny od sítě. Důvodem byl nevyrovnaný výkon v elektrizační soustavě. Šlo o první případ, kdy ČEPS podobné omezení v reálném provozu využil.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Omega
8. listopad 2023, 17:08

No pokud budu EG.D oblast odhadovat na 2.6 milionu obyvatel, tak je to za letošek 10 FVE na 1000 lidí.

A pokud budu u každého domu počítat 2 obyvatele, tak to vychází na letošek 1 nová FVE na každých 50 domů.

Pravoslav Motyčka
8. listopad 2023, 18:03

Další trapný oslavný článek o EGD.

Díky EGD a její ochotě investovat do sítí nedostávají větší projekty na jejím území připojení. Navíc omezují i výstavbu FVE pro vlastní spotřebu tj. Vám nepovolí FVE nad 10kW ani bez přetoků byť to jejich síť vůbec nezatěžuje. Nechápu jak to ERU může tolerovat. Další věc je běžná šikana investorů do FVE , znám jednoho investora co připojoval FVE , malou na domku , nelíbil se jim nějaký detail v revizní zprávě. Revizní technik zprávu přepsal - vrátili mu jí podruhé , protože v ní nezměnil původní datum , samozřejmě k tomu se vyjádřili po několik týdnech ve výsledku stavebník připojoval FVE 3 měsíce. EGD svým přístupem a dlouhodobým neinvestováním do sítí poškozuje Českou ekonomiku , stát by měl zasáhnout , aby se EGD začal chovat

jako ČEZ Distribuce a investovat do sítí a nebo by jejich síť

měl vyvlastnit.

TechnikTom
8. listopad 2023, 22:06

Zrovna nedávno jsem v jedné diskuzi četl stesky solárníka zapojeného právě do ČEZ Distribuce...

Když svítí, on i ostatní okolo vyrábějí, vyletí jim napětí na 253V , zafunguje ochrana a začnou se odpojovat střídače.

Asi to povolování připojených FVE kluci z ČEZu trochu přepískli...

Honza Nedvěd
8. listopad 2023, 22:37

Jj, psal to někdo na internetu, tak to musí být pravda. Přece by si to nevymyslel, že? ČT lže, média lžou, ale Franta z diskuze nelže nikdy ? bohužel všichni jeho apostolove mají volební právo. Tragédie.

Pravoslav Motyčka
9. listopad 2023, 00:00

Střídače se neodpojují , ale jen omezují výkon podle výkonové křivky. Nemělo by k tomu docházet , síť čez distribuce je tak navržená , aby k tomu nedocházelo , pokud investor nemá slabý kabel od elektrárny k předávacímu místu tj. k fakturačnímu měření a od něj k pojistkové skříni. Na tom kabelu může být klidně 6V ztráta. Takže poraďte těm Vašim kamarádům ať investují do pořádného kabelu pokud to mají na domku třeba do CYKY 5x16 mezi FVE a fakturačním měřením to dost zásadně pomůže. To že jim tam firmy daly 5x4 mm a splnily normu ještě neznamená , že je to vždycky dobře ono je také třeba trochu myslet.

TechnikTom
9. listopad 2023, 21:51

Tak proč mu revizák nebo technici z ČEZ Distribuce takovou jednoduchou věc neporadili, že musí psát zoufalé dotazy do fóra?

"Provozuji FVE ( 5 KW) již delší dobu. S přibývajícími instalacemi v okolí vzniká problém. Na mém připojném místě se nachází napětí sítě 244 V, což je na horní hranici stanovené distribuční soustavou 230 + - 10%. Jestliže začne při slunečném dni vyrábět moje FVE a přidají se okolní výrobny, stoupne hodnota na hodnotu 253 V, kdy začne střídač odpojovat. Na grafu a měřidle lze pozorovat výpadky a efekt výroby se sníží např ze 31 KWh za den na 24 kWh. Probíral jsem s revizí střídačů i s ČEZ Distribuce bez cesty ke zlepšení."

Pravoslav Motyčka
9. listopad 2023, 22:45

Protože nedávali pozor ve škole a pak se učily praxí . Elektrikář ví jak se co zapojuje a revizák ví jak to má být podle norem. Z toho ho zkoušejí. Proč to už je nezajímá. Pak si ovšem neumí poradit s problémem , který neznají, protože to nejsou odborníci , kteří se rozhodují na základě znalosti teorie , ale znají jen " jak se co dělá" Nicméně teorii úbytku napětí na vodičích by znát mohli,takže je to také o technické úrovni lidí z kterými se tazatel setkal.

Jiří Jeřábek
9. listopad 2023, 10:29

Pro doplnění: Společnost ČEZ Distribuce již letos připojila k síti přes 42 tisíc fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 488 MW. Za samotné III. čtvrtletí 2023 byly připojeny elektrárny s instalovaným výkonem 159 MW. Za celý rok 2022 bylo připojeno 21,3 tis. elektráren s instalovaným výkonem 188 MW.

Karásek
9. listopad 2023, 20:04

Zaostáváme ale v instalaci větrných elektráren a nic na tom nemění ani nová největší větrná elektrárna v ČR u Moravské Třebové.

Pravoslav Motyčka
9. listopad 2023, 22:58

Jen tak pro zajímavost , pokud by se stavěly FVE tímto "vražedným tempem " tak objem výroby JE Temelín se dosáhne asi za 20 let. Objem výroby uhelných el. asi za 40 let. a to nemluvím o tom ,že ty zdroje vyrábí náhodně. Takže ano FVE jsou výborné a ekologické dejte si je na střechu rod. domků , bytovek , fabrik atd. ale energetiku státu to neřeší a řešit ani nemůže.

richie
9. listopad 2023, 20:55

hmm .. to uz by som nazval posadnutostou .. bolo uz niekolkokrat vysvetlene, ze VTE v tunajsich podmienkach je nezmysel - mozno sa niekde najde opodstatnene nasadenie, ale bude to skor vynimka

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se