Domů
Obnovitelné zdroje
Globální investice do OZE v H1 díky offshore VTE meziročně vzrostly

Globální investice do OZE v H1 díky offshore VTE meziročně vzrostly

Globální investice do obnovitelných zdrojů energie (vyjma vodních elektráren nad 50 MW) dosáhly podle analýzy výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) v prvním pololetí letošního roku 132,4 mld. USD, což znamená meziroční nárůst o 5 %. Uvedený růst táhly offshore větrné elektrárny, investice do větrných elektráren budovaných na pevnině i do solárních elektráren meziročně poklesly. 

Meziroční pokles globálních investic do fotovoltaických elektráren v prvním pololetí o 12 % na 54,7 mld. USD a do větrných elektráren o 21 % na 37,5 mld. USD byl více než vykompenzován nárůstem investic do offshore větrných elektráren, které dosáhly rekordních 35 mld. USD (nárůst o 319 %). Uvedená hodnota 35 mld. USD je dokonce téměř 10 % vyšší než investice do offshore VTE za celý loňský rok.

„Offshore vítr těží z poklesu nákladů na vyrobenou elektřinu o 67 % od roku 2012 a z výkonu nejnovějších obřích turbín. První polovina letošního roku byla však hodně ovlivněna spěchem při financování a výstavbě v Číně, aby projekty dosáhly na výkupní ceny před jejich ukončením na konci roku 2021. Očekávám zpomalení globálních investic do offshore větrných elektráren v druhé polovině roku a potenciální nárůst na začátku příštího roku,“ uvedl Tom Harries, vedoucí analýz v oblasti větrné energetiky v BNEF.

Globální pololetní investice do obnovitelných zdrojů energie (vyjma vodních elektráren nad 50 MW). Zdroj. BNEF

Tahounem opět Čína

Nejvíce aktivní na poli investic do OZE byla opět Čína s 41,6 mld. USD, která si tak meziročně polepšila o 42 % zejména díky výše uvedenému boomu v offshore větrné energetice.

Prudký meziroční růst ve výši 50 % byl zaznamenán u Evropy, kde investice do OZE dosáhly 36,5 mld. USD. Největší podíl na této hodnotě mělo Nizozemsko s 6,9 mld. USD, následované Francií s 6,2 mld. USD, Spojeným královstvím s 5,7 mld. USD a Španělskem s 3,7 mld. USD. Až za Španělskem se umístilo Německo s 3,6 mld. USD.

Z ostatních zemí světa je zajímavé vyzdvihnout 30% pokles investic na 17,8 mld. USD v případě Spojených států amerických či 49% pokles na 2,7 mld. USD u Indie. Solidní růst o 14 % na 10,8 mld. USD zaznamenalo Japonsko.

„Čekali jsme, že Covid-19 ovlivní investice do obnovitených zdrojů v první polovině roku kvůli odkladům financování a některých aukčních programů. Známky obojího jsou vidět u solárů a onshore větru, ale celková globální čísla se ukázala býti úžasně odolná, a to díky offshore větru,“ dodal Albert Cheung, vedoucí analytik v BNEF.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Komentář: Svět potřebuje revoluci obnovitelných zdrojů
28. červen 2022, 15:00
Solární, větrné a další šetrné zdroje energie. EU schválila dosud největší balíček klimatických návrhů.
28. červen 2022, 12:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
21. červenec 2020, 20:23

úžasně odolná ? To jsou slogany, přece investiční projekty se nějakou dobu připravují a současný ekonomický propad bude mít následky v oblasti investičních celků až v následně, státy totiž omezí dotace a to se projeví na investicích.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se