Domů
Obnovitelné zdroje
Globální investice do OZE v H1 díky offshore VTE meziročně vzrostly
Větrný park Block Island

Globální investice do OZE v H1 díky offshore VTE meziročně vzrostly

Globální investice do obnovitelných zdrojů energie (vyjma vodních elektráren nad 50 MW) dosáhly podle analýzy výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) v prvním pololetí letošního roku 132,4 mld. USD, což znamená meziroční nárůst o 5 %. Uvedený růst táhly offshore větrné elektrárny, investice do větrných elektráren budovaných na pevnině i do solárních elektráren meziročně poklesly. 

Meziroční pokles globálních investic do fotovoltaických elektráren v prvním pololetí o 12 % na 54,7 mld. USD a do větrných elektráren o 21 % na 37,5 mld. USD byl více než vykompenzován nárůstem investic do offshore větrných elektráren, které dosáhly rekordních 35 mld. USD (nárůst o 319 %). Uvedená hodnota 35 mld. USD je dokonce téměř 10 % vyšší než investice do offshore VTE za celý loňský rok.

„Offshore vítr těží z poklesu nákladů na vyrobenou elektřinu o 67 % od roku 2012 a z výkonu nejnovějších obřích turbín. První polovina letošního roku byla však hodně ovlivněna spěchem při financování a výstavbě v Číně, aby projekty dosáhly na výkupní ceny před jejich ukončením na konci roku 2021. Očekávám zpomalení globálních investic do offshore větrných elektráren v druhé polovině roku a potenciální nárůst na začátku příštího roku,“ uvedl Tom Harries, vedoucí analýz v oblasti větrné energetiky v BNEF.

Globální pololetní investice do obnovitelných zdrojů energie (vyjma vodních elektráren nad 50 MW). Zdroj. BNEF
Globální pololetní investice do obnovitelných zdrojů energie (vyjma vodních elektráren nad 50 MW). Zdroj. BNEF

Tahounem opět Čína

Nejvíce aktivní na poli investic do OZE byla opět Čína s 41,6 mld. USD, která si tak meziročně polepšila o 42 % zejména díky výše uvedenému boomu v offshore větrné energetice.

Prudký meziroční růst ve výši 50 % byl zaznamenán u Evropy, kde investice do OZE dosáhly 36,5 mld. USD. Největší podíl na této hodnotě mělo Nizozemsko s 6,9 mld. USD, následované Francií s 6,2 mld. USD, Spojeným královstvím s 5,7 mld. USD a Španělskem s 3,7 mld. USD. Až za Španělskem se umístilo Německo s 3,6 mld. USD.

Z ostatních zemí světa je zajímavé vyzdvihnout 30% pokles investic na 17,8 mld. USD v případě Spojených států amerických či 49% pokles na 2,7 mld. USD u Indie. Solidní růst o 14 % na 10,8 mld. USD zaznamenalo Japonsko.

„Čekali jsme, že Covid-19 ovlivní investice do obnovitených zdrojů v první polovině roku kvůli odkladům financování a některých aukčních programů. Známky obojího jsou vidět u solárů a onshore větru, ale celková globální čísla se ukázala býti úžasně odolná, a to díky offshore větru,“ dodal Albert Cheung, vedoucí analytik v BNEF.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
21. červenec 2020, 20:23

úžasně odolná ? To jsou slogany, přece investiční projekty se nějakou dobu připravují a současný ekonomický propad bude mít následky v oblasti investičních celků až v následně, státy totiž omezí dotace a to se projeví na investicích.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se