Domů
Obnovitelné zdroje
innogy je připravena na výrazný nárůst zájmu o fotovoltaiku
Ad
Instalace střešní solární elektrárny
Zdroj: GW Solar Institute / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0

innogy je připravena na výrazný nárůst zájmu o fotovoltaiku

Tuzemský trh s fotovoltaikou pokračuje ve velkém rozmachu. Už tak velký zájem domácností i firem o střešní solární elektrárny ještě umocnily rostoucí ceny elektřiny, které zkracují návratnost fotovoltaických systémů a nově i válka na Ukrajině a snaha o posílení energetické nezávislosti.

innogy registrovala v roce 2021 čtyřnásobný nárůst poptávky a připravila se na tento trend s ročním předstihem. Firma si vybudovala zázemí se sklady v Králově Dvoře, posílila prodejní tým i instalační kapacity.

Na trhu je aktuálně obrovský převis poptávky a kdo si nenakoupil dostatečné zásoby, může mít problém sehnat komponenty pro své zakázky. Výhodu mají instalační firmy, které situaci a vývoj na trhu odhadly správně a stihly se dostatečně předzásobit.

Kvůli značnému zájmu o realizace solárních střešních elektráren mohou mít některé instalační firmy letos problémy se zajištěním jednotlivých komponentů pro své nasmlouvané zakázky a jejich termíny dodání mohou být nereálné. S ohledem na obrovskou poptávku, za kterou stojí zejména růst cen energií v posledním roce, jsou totiž sklady velkoobchodů na letošní rok prakticky vyprodané a dodávky nových komponentů z továren v Číně se výrazně zpožďují,“ říká Petr Kalčev, produktový manažer fotovoltaiky ve společnosti innogy.

Současná situace se jeví tak, že kdo nemá zásoby, může mít značné problémy instalovat fotovoltaiku v domluvených termínech. „Díky silnému finančnímu zázemí skupiny innogy jsme se také dokázali s předstihem předzásobit a máme materiál potřebný k instalaci fotovoltaiky zajištěný na celý letošní rok. V současné době objednáváme komponenty už i na rok 2023, abychom pro své zákazníky měli vše potřebné k dispozici,“ vysvětlil P. Kalčev.

Pokud jde o vlastní zpracování zakázek, innogy disponuje modernizovaným systémem prodejní aplikace.

Aby odbavení zájemců bylo co nejrychlejší, rozhodli jsme se zastaralý systém nahradit a modernizovat. A díky novějšímu řešení od Microsoftu, které nám pomáhala vyvinout společnost ACTUM Digital, se může náš prodejní tým více věnovat zákazníkovi a individuálně jeho požadavkům,“ vysvětluje Petr Kalčev.

Platforma obsahuje množství kalkulací a parametrů, innogy jen do systému zadává potřebná data od zákazníka. Systém kombinuje jeho požadavky a možnosti fotovoltaické elektrárny, aby navrhl optimální řešení. Bere proto například v potaz řadu parametrů o nemovitosti zákazníka, včetně její geolokace, solární intenzity a typu technického řešení. Na jeden klik pak aplikace vygeneruje celý set dokumentů potřebných pro realizaci elektrárny.

98 % instalací od innogy z řad domácností jsou systémy s ukládáním přebytků do baterií. Průměrná instalace je elektrárna s 15 panely s instalovaným výkonem 6,75 kWp a její cena se pohybuje po odečtení dotace okolo 277 tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
maly jarda
4. duben 2022, 09:59

opravdu drahá legrace, i přesto že je dotovaná penězi ukradenými nám všem a i vyrobená elektřina je dotovaná, opět z peněz ukadených nám všem ... přičemž toto vše nevyrábí elektřinu přesně v době kdy je nejvíce potřeba

..celý tento fototunel prosadil babiš jakožto úplatek majitelům nemovitostí aby ho volili a tato vláda v tomto tunelu zdárně pokračuje

.. toto vše je jen cestou jak bohaté udělat bohatšimi a chudé chudšími , takový pěkný Zelený fašismus na úrovni holandska kde mají bohatí dotované elektromobily a dobíjejí si je zadarmo , protože jsou pokrokoví a zelení a onu elektřinu (vyráběnou spalováním amazonských deštných pralesů v tzv. ekologických elektrárnách a amerického frakovacího plynu těženého vstřikováním jedů do půdy pod tlakem ) platí všichni ostatní

Jiří
4. duben 2022, 11:57

Malý Jardo a jaký je tvůj recept na to, aby se ČR stala energeticky nezávislá? Hloupě kritizovat umí každý. Představíte prosím svoje řešení? Děkuji

Maly Jarda
4. duben 2022, 12:28

řešení je velmi jednoduché

- krátkodobé : zrušit veškeré dotace na FVE vyjma nízkého danění ,nakupovat ruský plyn za dolary/eura(oni si je tam v Rusku smění za rubly sami takže je to jen účetní operace) ,využívat nevyužitý plastikový odpad po třídění jako slisované brikety do cementáren a uhelných elektráren, přikázat čezu přestat prodávat elektřinu na burze v německu (to je důvod proč máme druhou nejdražší elektřinu na světě), podporovat koupi elektromotorek jakožto doplnění aut v rodině (elektromotorky jsou levné, nepotřebují drahé baterie ani jiné komponenty a spotřebovávají málo elektřiny narozdíl od elektroaut), zrusit prechod na elektromobily a prosadit povinný mild hybrid do nových aut se spalovacím motorem(ušetří to cca 10 procent paliva ) a výměna vozového parku ze starých s vysokou spotřebou za úsporná významně sníží celkovou spotřebu paliv místo kolapsu energetiky zavedením elektroaut

-střednědobé : dostavět horkovody z Dukovan, třídit a využívat bio-odpad tj. budovat bioplynové stanice (každá větší vesnice může mít bioplynku na produkci elektřiny popř větší města i bioplynku na vyčištěný biometan), budovat spalovny odpadu pro teplárenství, využít malé vodní toky pro mini/mikro vodní elektrárny - potenciál je minimálně 1/2 až 1 GW stabilního celoročního výkonu .. i každá vesnice s potokem si může svépomocí postavit 5-15KW tzv. vortex turbínu , nejenže se zvýší produkce elektřiny ve státě ale i vesnice budou mít extra statisíce ročně do rozpočtu ,vesnice/malá města na jihu čech/moravy si mohou postavit na obecním pozemku agrovoltaiku s cca 10-50kw instalovaným výkonem (postavit FVE na trávu spásanou ovcemi a na pozemku který je víceméne zadarmo je byznys model který by vynášel i bez dotací, ovce mohou spásat i trávníky v obci a tak šetřit za úpravu a za palivo a ještě je zadarmo mléko a maso), začít lokálně produkovat ekobrikety z rostlinného odpadu (větve , listí , atd)

dlouhodobé : začít stavět čínské jaderné elektrárny s horkovody do velkých měst

Rejpal
4. duben 2022, 20:17

Podle mého názoru je to vždy mix opatření. základem musí být jaderná energetika a dálkové teplovody z JE - Temelín - Praha například. Hybridní vytápění budov - tepelné čerpadlo vzduch/voda + kotel na plyn a automatické přepínání podle potřeb sítě. Bioplynové stanice nedotovat , protože pokud nevyužívají odpad , ale kukuřici nebo cokoli cíleně pěstované ve skutečnosti nevyrábí el. energii. Preference el. energie ta by měla být v nízké sazbě DPH. A samozřejmě soubor opatření pro úspory energie. Nemělo být bráněno rozvoji FVE , protože při dnešních cenách elektřiny elektrárny snižují cenu el. energie firmám a domácnostem. Spalovny odpadů jsou také dobré , ale je třeba si uvědomit ,že velká část energie , kterou pálí jsou plasty a ty lze recyklovat na PHM pálit je je škoda. Hlavně nezavírat uhlelné el. dokud nebude postaveno dost jaderných el + akumulace , aby je nahradily. A poslední poznámka je zbavit se ideologické zaslepenosti. Ve zkratce - vyrábět energii z domácích zdrojů ekonomicky a ekologicky přijatelným způsobem a stejně tak energii ekonomicky využívat neplýtvat, ale ani nesmyslně neštětřít ve stylu šetřit se musí ať to stojí co to stojí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se