Instalovaný výkon offshore VtE ve Spojeném království se má během 10 let zdvojnásobit
Server BBC přinesl informaci, že v návaznosti na iniciativu současné vlády v oblasti energetiky by mělo dojít během příští dekády k nárůstu instalovaného výkonu přímořských větrných elektráren až na dvojnásobek současné hodnoty.
Díky klesajícím nákladům se z offshore větrných elektráren stává dostupný zdroj obnovitelné energie. Británie je navíc v poslední době velmi aktivní v oblasti energetiky. Zavedením kapacitních aukcí a aukcí pro nové obnovitelné zdroje se má snížit výše vyplácené podpory a ve svém důsledku i koncová cena elektřiny.
Dále bylo před několika týdny vyhlášeno ukončení provozní podpory pro malé střešní instalace FVE. Vláda také přezkoumává plán výstavby nových jaderných zdrojů, kde jí poradci radí místo uvažovaných šesti zdrojů, zatím postavit jeden a zbylé zvážit podle ekonomické situace za 10 let.
Zástupci ministerstva obchodu, energetiky a průmyslové strategie potvrdili, že aukce na obnovitelné zdroje nyní budou probíhat pravidelně každé dva roky tak, aby průmysl získal stabilitu potřebnou k budování nejen nových zdrojů, ale i potřebné infrastruktury. Aukce již od svého počátku přispěly ke snížení ceny offshore projektů o polovinu a jsou považovány za nejpřínosnější opatření v rozvoji obnovitelné energetiky.
„Toto opatření otvírá cestu investicím v objemu desítek miliard liber, které budou potřeba ke splnění ambiciózního plánu 30 GW v offshore větrných elektrárnách do roku 2030.“ Hugh McNeal, výkonný ředitel RenewableUK
Enviromentální skupiny jako například Grenpeace jsou s cíli vlády spokojeny, nezapomínají však dodávat, že se jim nelíbí plány na podporu jaderné energie. Nicméně vláda trvá na nutnosti zachovat diverzitu energetického mixu a rozhodně nevypadá, že by na svém postoji hodlala něco měnit.
Mohlo by vás zajímat:
Tak ať se jim to podaří, mají na to dobré podmínky, jenom je třeba aby nezapomínali na to že taková síť bude potřebovat dostatek přečerpávacích elektráren. Jenom je škoda že ve V4 se celý rozvoj nové energetiky více méně zastavil.
Nicméně se ve světě udály zajímavé věci kolem větrné energie:
Nízká cena větrných elektráren v Saúdské Arábii.
cleantechnica. com/2018/07/27/saudi-arabias-1st-wind-farm-receives-strikingly-low-bid-prices/
Pokud takové ceny začnou být relativně běžné i jinde ve světě, zejména ta od EDF, tak to bude znamenat asi velký hřebík do rakve jaderné energetiky, jestli ta už není dokonce zabetonovaná, a dost značné problémy pro elektrárny na fosilní paliva. Na druhou stranu by to mohl být impuls pro nové PVE, Cena proudu by z nich mohla pak být pořád zajímavá a pod cenou z PPE.
Za první pololetí bylo v EU přidáno asi 4,5GW VtE
cleantechnica. com/2018/07/27/europe-added-4-5-gigawatts-of-new-wind-capacity-in-first-half-of-2018/
Výkon větrných elektráren v USA překonal 90GW a má celkem dobře našlápnuto k překonání 100GW
cleantechnica. com/2018/07/27/us-wind-capacity-surpasses-90-gigawatts-as-record-construction-levels-continue/
Hlavně je škoda, že Česko nemá moře a oceán, pomohlo by to i levnějším letním dovoleným :)
Jaderná energetika má hlavní rozvoj stále před sebou, jenom se z ní musí začít v chladnějších oblastech konečně užitečně používat i teplo.
Temelín se dá napojit na České Budějovice a Písek, u Dukovan je to pro jejich odlehlost složitější, ale vždy se dají v blízkosti přistavět centrální skleníky nebo domovy důchodců, které by zužitkovali hodně tepelné energie.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se