Domů
Obnovitelné zdroje
Polské OZE mají za sebou další bídný rok, budoucnost by však měla být příznivější
větrné elektrárny

Polské OZE mají za sebou další bídný rok, budoucnost by však měla být příznivější

Polské obnovitelné zdroje energie mají za sebou další slabý rok z pohledu nárůstu instalovaného výkonu. Loňská novelizace zákona o podpoře obnovitelných zdrojů a informace o možnosti částečného odblokování regulace omezující rozvoj pevninských větrných elektráren by však mohly situaci změnit.

Podle zahraničního serveru Platts bylo loni v Polsku zprovozněno 43 MW fotovoltaických elektráren a pouze 16 MW větrných elektráren. Instalovaný výkon vodních elektráren poklesl o 0,7 % na 982 MW, instalovaný výkon elektráren spalujících biomasu vzrostl o 0,1 % na 1,36 GW a instalovaný výkon bioplynových stanic vzrostl o 1 % na 238 MW. Celkový čistý přírůstek instalovaného výkonu OZE tak činil zhruba 55 MW.

Pro srovnání, v roce vzrostl celkový instalovaný výkon polských obnovitelných zdrojů o 1,45 GW. V roce 2017 už to bylo pouze o 123 MW.

Hlavními příčinami téměř nulového růstu instalovaného výkonu OZE v Polsku jsou v posledních dvou letech zejména absence aukcí na nový výkon, které byly zavedeny novelou zákona o podpoře obnovitelných zdrojů až v druhé polovině roku 2018, a dále omezení rozvoje onshore větrných elektráren zavedením pravidla 10H.

Toto pravidlo spočívá v tom, že větrná elektrárna musí být od nejbližšího obydlí umístěna nejméně ve vzdálenosti vyšší, než je desetinásobek její výšky. Pravidlo 10H je i po zmíněné novele polského zákona o podpoře OZE stále platné.

Podle Platts však náměstek ministra energetiky Tomasz Dabrowski na konci ledna uvedl, že ministerstvo plánuje odblokování této regulace v oblastech, kde budou obyvatelé akceptovat větrné elektrárny.

Další příznivou zprávou pro developery větrných elektráren jsou oznámené plánované aukce na 2,5 GW instalovaného výkonu onshore větrných elektráren v roce 2019. Tyto aukce by dále měly doplnit aukce na 700 MW instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren.

{„country“:“PL“,“type“:“BAR“,“from“:“2018-01-01″,“to“:“2018-12-31″,“caption“:“Výroba elektřiny v Polsku v loňském roce“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_generated_electricity_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-01-01″,“end_date“:“2018-12-31″}

První aukce pro onshore větrné elektrárny přinesla překvapivě nízkou cenu

V první aukci pro onshore větrné elektrárny, která se konala loni v listopadu, uspělo 31 projektů o celkovém instalovaném výkonu zhruba 1 GW.

Pokud dojde k výstavbě všech úspěšných projektů pevninských větrných elektráren, navýší se roční výroba polských OZE od roku 2021 o více než 2,3 TWh. Za 15 let pak mají úspěšné projekty dodat do sítě necelých 42 TWh elektřiny za 1,92 mld. eur (49,9 mld. Kč).

Nabídkové ceny úspěšných projektů na tzv. contract for difference se pohybovaly v rozmezí 36,73 až 50,51 EUR/MWh. V aukci uspěly mimo jiné polská státem vlastněná společnost PGE, energetický koncern innogy nebo portugalská společnost EDP.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
7. únor 2019, 12:31

Příští desetiletí bude v pozemních větrnících patřit v Evropě absolutně Polsku a Rusku, relativně zajímavý rozvoj by mohl být ještě ve Švédsku a Rumunsku, naopak ve Francii to navzdory očekánání nic moc nebude.

Petr
7. únor 2019, 12:40

Poděkování za vývoj (a podpoření sucha v Česku) patří Německu a Dánsku, kteří se kvůli tomu obětovaly, protože továrny na pozemní větrníky se od nich už brzy začnou stěhovat, ale zůstane jim ještě minimálně 10 let ta světově nejdražší elektřina, kvůli které budou mít velké problémy v nadcházející éře robotizace a nabíjení elektroaut.

Vladimír Šťastný
9. únor 2019, 05:55

Polsko vzalo výstavbu větrníků uzákoněním pravidla 10H za správný konec a předešlo tím tisícovkám potencionálních sporů investorů s dotčenými obyvateli větrných lokalit. Bylo za to EU sice tvrdě kritizováno a ostouzeno " že zamezilo rozvoji OZE na svém území", nicméně z toho pouze čnělo farizejství EU. Pravidlo 10H zavedené v Bavorsku a posléze ve většině spolkových zemích Německa nám bylo, dříve než ho zavedlo Polsko zákonem, podáváno jako zářný příklad rozumného kompromisu v oblastech budování OZE zaslíbených.

Od Polska bychom se měli přiučit a toto pravidlo zavést dříve, než se rozjedou aukce na podporu a s ním nové budování těchto zdrojů u nás. Předejdeme tím řadě sporů a v konečném důsledku i mnoha soudním řízením. U nás totiž žádná pravidla o umisťování těchto zdrojů neplatí a je čistě na odvaze a drzosti investora, kam ho zapíchne, občana nechrání naprosto nic.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se