Domů
Obnovitelné zdroje
Ropný gigant bp se v první fázi rozvoje OZE bude zaměřovat zejména na solární elektrárny
Solární park
Solární park. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/activsolar/

Ropný gigant bp se v první fázi rozvoje OZE bude zaměřovat zejména na solární elektrárny

Ropná společnost bp hodlá dle svého dřívějšího vyjádření dosáhnout do roku 2030 instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích energie (OZE) ve výši 50 GW. Podle Deva Sanyala, výkonného ředitele zodpovědného za alternativní zdroje energie, připravuje aktuálně společnost projekty o celkovém instalovaném výkonu kolem 20 GW, z čehož více než 80 % tvoří solární elektrárny. 

Sanyal v úterní online prezentaci podle zahraničního serveru Platts uvedl, že z uvedených zhruba 20 GW výkonu je 9 GW v USA a 7 GW v Evropě. Nejvíce zastoupenou technologií jsou solární elektrárny (83 %), následované větrnými elektrárnami (15 %) a zdroji využívajícími bioenergii (2 %). Sanyal uvedl, že zacílení na solární elektrárny plyne z relativně rychlé doby realizace projektů.

„Můžeme se posunout od konceptu k výstavbě během 18 měsíců až dvou let, což nám umožní rychle zvyšovat objem připravovaných projektů v příštích pěti letech,“ uvedl podle Platts Sanyal.

Mezi připravované projekty patří například 300MW solární elektrárna Bighorn v Coloradu, která bude dodávat elektřinu do ocelárny Evraz, nebo 260MW solární elektrárna Impact v Texasu, jejíž produkci bude 100% odebírat bp.

„Kromě solárních elektrárny zahrnuje naše portfolio připravovaných projektů také offshore vítr, včetně našeho nedávno oznámeného strategického partnerství s Equinorem v USA s počátečním instalovaným výkonem 4,4 GW,“ dodal Sanyal.

Kromě již identifikovaných projektů vyhodnocuje bp aktuálně další projekty s celkovým instalovaným výkonem 21 GW, které jsou většinou v rané fázi.
Podle nové strategie bp zveřejněné začátkem srpna plánuje společnost mimo jiné desetinásobný růst ročních investic do nízkouhlíkových řešení na zhruba 5 mld. USD/rok a cíl zvýšení instalovaného výkonu vlastních obnovitelných zdrojů z 2,5 GW v roce 2019 na zhruba 50 GW v roce 2030.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
18. září 2020, 11:15

To je realita. Fotovoltaické elektrárny jsou vyspělá čistá levná průmyslová technologie výroby elektřiny.

Jiří Trn
18. září 2020, 18:47

Ano, připomenu si to každý rok, když dostanu vyučtování za odběr elektřiny, a zblednu při pohledu do kolonky "složka ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů energie".

Jan Veselý
18. září 2020, 19:41

Hnus co, ta 10 roků stará zlodějina. Ale i ta předplatila levnou elektřinu všem a navždy. Pokles ceny v posledních 10 letech mi budiž svědkem.

Josef
19. září 2020, 21:39

Jo já jsem zaplatil za podporu OZE asi 120 000 za těch 10 let. Kdybych tu samou cenu zaplatit za jádro, pak jsem měli bezemisní energetiku dnes nám díky této podpoře vzrostla výroba el. energie z OZE ze 6 na 13% účet 1 bilion korun. Osobně OZE fandím, jenže musí se ty zdroje nasazovat s rozmyslem a tam kde to má smysl a ne podle zelené ideologie vše OZE... Jsou obecně 2 extrémní příklady první je vytřískat z přírody max. zisku - to vede většinou ke zničení a katastrofě a druhý je přesně opačný udělat prales bažinu popř. jinou zakázanou oblast. Zelení se vyznačují tím, že aplikují oba tyto přístupy zároveň zasazují se o proměnu krajiny v prales s bažinami s vlky a medvědy a na druhou stranu nasází les větrných elektráren, prosazují pěstování biopaliv a drancování lesů a krajiny pro spalování biomasy v teplárnách a elektrárnách nebo pěstování kukuřice pro bioplyn. Rozumný přístup, kdy z přírody dostávám zisk a přitom jí nezničím to zelená ideologie nezná protože jí prosazují většinou lidé co přírodu znají z vyasfaltované cyklostezky a o tom jak se k přírodě chovat dostávají moudré rady od těch kdo jí znají stejným způsobem.

Heap
18. září 2020, 16:48

Vážení čtenáři tipněte si, dělají to pro to, že jim jde o životní prostředí nebo že to bude automaticky vyžadovat i větší spotřebu plynu/ropy?

Jan Veselý
18. září 2020, 19:38

Já nemusím tipovat. C je správně, na ropě se posledních 10 let nedá, pokud nejste státní monopol, pořádně vydělat. Proto soukromí ropní majors investují do OZE, kde se vydělat dá a mají tam výhodu toho, že mají velmi cennou expertízu s budováním infrastrukturních staveb, včetně těch ve složitých podmínkách.

Ivan Novák
18. září 2020, 21:21

(cizí peří ukradené V. Cílkovi) "Říkám dětem: umřete hlady, ale budete mít k tomu skvělé telefony."

Pavel
19. září 2020, 21:43

Omyl. SPrávně je to takto: "Umřete hlady, ale budete mít k tomu skvělé biozemědělství, které neuživí ani ty biozemědělce."

PetrV
18. září 2020, 21:38

Pouze sosání dotací. Pro prenosovou siť jsou OZE vražda.

Lidstvo je rozežrané a platce za elektrinu ovce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se