Domů
Společnosti
Siemens Energy čelí kritice kvůli hrozivým výsledkům svého španělského výrobce větrných elektráren
Dogger Bank offshore větrná elektrárna Spojené království (zdroj: Dogger Bank Wind Farm)
Zdroj: Dogger Bank Wind Farm

Siemens Energy čelí kritice kvůli hrozivým výsledkům svého španělského výrobce větrných elektráren

Akcionáři společnosti Siemens Energy dali na výroční valné hromadě najevo svoji nespokojenost s výsledky dceřiné společnosti Siemens Gamesa. Tu Siemens Energy kompletně převzal v roce 2022. Nyní Siemens Gamesa ohrožuje existenci Siemens Energy.

Představenstvo společnosti Siemens Energy čelilo na výroční valné hromadě nespokojeným akcionářům, kteří hledali odpovědi na spirálovitě rostoucí ztráty dceřiné společnosti Siemens Gamesa.

Navzdory rozmachu obnovitelných zdrojů energie v posledních letech se větrný průmysl dostal pod obrovský tlak. Důvodem jsou problémy s dodavatelským řetězcem, prudce rostoucí náklady při smluvně dohodnutých pevných cenách, zdlouhavé schvalovací postupy a zaostávající rozšiřování sítí.

Dceřiná společnost Siemens Energy se však také potýká s problémy vlastního původu. Kromě kvalitativních nedostatků na svých pevninských plošinách se zpožďuje i rozšiřování větrných elektráren na moři. Siemens Gamesa koncem loňského léta zcela zastavila prodej dvou současných typů pevninských větrných elektráren kvůli nákladným kvalitativím nedostatkům.

Siemens Gamesa, která vznikla sloučením divize větrných elektráren Siemens a španělské společnosti Gamesa v roce 2017 a byla kompletně převzata Siemens Energy v roce 2022, není jediným výrobcem s podobnými problémy. Snaha výrobců větrných elektráren přicházet se stále většími a výkonnějšími elektrárnami a inovacemi v USA a Evropě přináší stále častější poruchy těchto zdrojů.

Offshore větrná elektrárna Offshore větrná elektrárna. Zdroj: Unsplash

Siemens Energy vykázala navzdory silnému růstu v tradičních divizích rozvodných sítí a elektráren ve finančním roce 2022/23 ztrátu ve výši 4,6 miliardy eur kvůli miliardovým rezervám pro Siemens Gamesa. Jen na odstraňování problémů s plošinami bylo vyčleněno 1,6 miliardy eur, tyto rezervy budou nyní v průběhu let využity.

Siemens Gamesa vykázala v prvním čtvrtletí fiskálního roku, který začal v říjnu, ztrátu 434 milionů eur při tržbách ve výši dvou miliard eur. Společnost potvrdila, že za celý finanční rok předpokládá v oblasti větrné energetiky ztrátu ve výši dvou miliard eur.

Rozsah problémů se vyjasnil až loni

Akcionáři označili převzetí za "naprosto předražené" a vyjádřili šok nad tím, že vedení "Gamesu chválilo s velkým přesvědčením a nadšením", uvádí Die Welt. Christian Bruch generální ředitel Siemens Energy uvedl, že společnost před převzetím Gamesy provedla zhodnocení společnosti (tzv. due diligence), ale rozsah problémů se projevil až v polovině roku 2023. Bruch rovněž odmítl návrhy, že by se společnost Siemens Energy měla zbavit svého podnikání v oblasti větrné energie.

"Tyto problémy ve větrném byznysu vyřešíme," uvedl Bruch. Zároveň však dodal, že řešení problémů bude pravděpodobně trvat několik let.

Větrné elektrárny na pevnině i na moři jsou "ústředním prvkem" energetické transformace a naší společnosti, která se zavázala k ochraně klimatu, dodalo vedení společnosti. V listopadu loňského roku představil Bruch akční plán s cílem vrátit větrný byznys zpět na správnou cestu. Součástí plánu je snížit náklady o 400 milionů eur do finančního roku 2026.

Společnost Siemens Energy získala koncem loňského roku záruky od německého státu a několika bank ve výši zhruba 12 miliard eur, aby mohla pokračovat v podnikání.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Roman Mysík
6. březen 2024, 17:38

Vážení přátelé ve vedení Siemensu. To, že je něco politicky deklarováno jako stěžejní bod čehokoliv neznamená, že je to technicky možné a ekonomicky průchodné. Vašemu dnešnímu jednání se říká socialismus. A ten končí vždy ekonomickým kolapsem. Vaše akcie bych si tedy skutečně nekoupil.

minduton
7. březen 2024, 12:25

No vy ne, ale váš penzijní fond klidně ano. Takže v zásadě i vy.

Michal K.
7. březen 2024, 09:05

zaujmave, ved to malo sekat kvanta elektriny za hubicku. a ono je to v problemoch. ako je to len vobec mozne ...

Mex
7. březen 2024, 20:44

Ale ono to seká kvanta elektřiny. V tom není problém.

Problém je v mizerných výrobcích firmy původní Gamesa, které jsou nekvalitní. A problémy s jejich výrobky a následné ztráty potápí i mateřskou firmu, která Gamesu koupila.

Prostě nešťastná a nepovedená akvizice. To se občas stává i v jiných odvětvích, nejen ve větrné energetice.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se