Domů
Obnovitelné zdroje
Společnost Dekonta spustila v Kralupech linku na recyklaci fotovoltaických panelů
Solární panel na střeše

Společnost Dekonta spustila v Kralupech linku na recyklaci fotovoltaických panelů

Společnost Dekonta spustila v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku linku na recyklaci fotovoltaických panelů. Její služby využívá například energetická společnost ČEZ. Roční kapacita linky činí 2000 tun panelů. Z každého z nich umí vytřídit cenné kovy, sklo, plasty a další suroviny, které poslouží k využití v různých průmyslových odvětvích nebo při výrobě nových panelů. Investice do zařízení přesáhla deset milionů korun, řekl dnes novinářům jednatel Dekonta IC Vojtěch Musil.

Linka umožňuje znovu využít 83 procent materiálu tvořícího panel, a to bez chemických procesů. Provoz na ní postupně nabíhá, zatím není plně vytížený. „Předpokládáme, že naběhneme na kapacitu, která se bude minimálně blížit té naší provozní kapacitě, zhruba do roka,“ uvedl Musil.

Specializovaní pracovníci nejprve panely připravují ke zpracování, odstraňují hliníkový rám. Části panelů pak dají na linku, kterou tvoří sestava sedmi soustrojí vyvinutých českými strojírenskými firmami. Její součástí je mimo jiné řezací pult, pojezdový drtič, separátor skla, odsávač, nechybí ani sekce oddělující frakci, jejíž značnou část tvoří kovy jako stříbro nebo měď.

Skupina ČEZ chce do roku 2040 dosáhnout klimatické neutrality, což hodlá zajistit masivní výstavbou nových zelených elektráren, především fotovoltaických, které budou nejen ve velkých solárních parcích, ale i na střechách obecních staveb či domácností. „Rozšiřujeme síť partnerů pro odpovědnou ekologickou likvidaci dosloužilých panelů, které se stanou zdrojem cenných surovin pro český průmysl,“ řekl jednatel společnosti ČEZ Recyklace Ladislav Trylč.

Více než 60 procent hmotnosti solárních panelů tvoří sklo, pětinu váhy hliník. Recyklace zpracovává i materiály ze střídačů, kabeláže nebo kovových konstrukcí. Hliníkové rámy z fotovoltaických panelů se zpracovávají v hutích, odpadní sklo se využívá k výrobě pěnového izolačního skla nebo jako plnivo do betonových směsí. Z fotoaktivní vrstvy panelu se získává hlavně křemík a další kovy jako cín, měď a stříbro.

Aktivity v oblasti nové energetiky a recyklace odpadů chce Dekonta rozšířit. „Připravujeme například výstavbu recyklační linky na lithium-iontové baterie a uvažujeme o osazení střech našich hal fotovoltaikami. Část energie pro likvidaci solárních panelů by nám tak symbolicky dodávalo právě slunce,“ uvedl předseda představenstva Dekonta Holding Tomáš Havlík.

Česká firma Dekonta patří mezi přední environmentální společnosti ve střední a východní Evropě, věnuje se například poradenství v oblasti životního prostředí, úpravě a likvidaci nebezpečného odpadu, výzkumu a vývoji nových sanačních technologií a řadě dalších aktivit. Má více než 200 zaměstnanců.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Miroslav Řezka
11. listopad 2024, 11:40

Bohužel v článku není nic o tom, jaká je ekonomická stránka recyklace. Můj laický odhad je, že by výnosy recyklace měly převýšit náklady a tedy společnost by měla platit za dodávku panelů k recyklaci. Pokud by to tak skutečně bylo, pak je absurdní existence fondu na likvidaci panelů do kterého museli všichni provozovatelé FTV elektráren skládat nemalé částky.

Emil
11. listopad 2024, 12:30

Zde je trochu starší článek k enomické stránce. Long story short, výnosy recyklace rozhodně náklady nepřevyšují.

purumkraft.cz/cs/homepage/media-detail?idMedia=15-recyklace-solarnich-panelu-v-ceske-republice

Jarda
11. listopad 2024, 12:56

@Miroslav Řezka 11. listopad 2024, 11:40

Podobný systém příspěvků na recyklaci je i u elektrozařízení.

Ani tam výnosy recyklace nepokryjí náklady.

Ale je tím alespoň "zdarma" zabezpečet zpětný odběr elektro odpadu, který nemusí končit na "obyčejných" skladkách.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se