Domů
Obnovitelné zdroje
Stanjura: MF chce snížit objem podpory pro obnovitelné zdroje energie
Systémy solárních elektráren

Stanjura: MF chce snížit objem podpory pro obnovitelné zdroje energie

Ministerstvo financí hledá řešení, jak snížit celkový objem plateb na podporu obnovitelných zdrojů energie. Jednou z možností by mohla být i změna zákona, která by omezila dotace. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Platby na podporované zdroje energie (POZE) letos hradí plně pouze stát, podle ministra by se v příštím roce měl vrátit systém z předchozích let, kdy byly platby rozděleny mezi stát a odběratele. Zatím však podle něj není zřejmé, jakým systémem.

Od roku 2006 bylo na podporované zdroje energie (POZE) v Česku vyplaceno přes 500 miliard korun. Do loňska dotaci z části poskytoval stát a část doplatili ve fakturách za elektřinu spotřebitelé. Pro letošní rok tyto platby kvůli vysokým cenám energií převzal plně stát. V příštím roce letošní výjimka nejspíš skončí.

Současný stav, kdy stát platí plnou podporu na POZE, je podle Stanjury neudržitelný. Bude proto prosazovat, aby se v příštím roce příspěvek opět rozdělil mezi stát, domácnosti a firmy. Podle ministra se nyní povede na vládě debata, zda bude podíl mezi státem a spotřebiteli stejný jako před energetickou krizí.

„Můj názor je, že by to tak mělo být rozděleno. Budeme se ale snažit ten celkový objem snížit,“ řekl Stanjura.

Jeho resort podle něj nyní hledá argumenty, které by umožnily objem plateb zredukovat. Připustil, že možností může být změna zákona. Kdy by její návrh mohl předložit, však nedokázal specifikovat. Primárně se podle ministra musí vyřešit všechna možná právní rizika, aby stát v budoucnu nečelil případným arbitrážím ze strany firem, které jsou nyní příjemci těchto dotací.

V příštím roce by měl skončit také vládou stanovený limit cen energií. Stanjura už v minulých dnech avizoval, že s prodloužením opatření s ohledem na vývoj cen energií na trzích nepočítá.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Martin
27. srpen 2023, 19:09

A proč by se vůbec mělo něco platit? Když je to tak supr trupr tak to přece žádnou podporu nepotřebuje .....

Pavel Lukavsky
27. srpen 2023, 19:17

Protože nás k tomu ČSSD spolu s komunisty zavázali zákonem. Komunistické hospodářství, co chcete.

Pravoslav Motyčka
27. srpen 2023, 20:25

Pro ten zákon hlasovali všichni , kromě části tehdejší ODS. Z dnešních vládních stran proto nehlasovali jen Piráti , protože tehdy ještě nebyli parlamentu. Když už bylo vidět ,že hrozí velký problém tak padla vláda a tehdejší úřednický kabinet pod vedením Fišera s tím nic neudělal a nechal to vygradovat do obludných rozměrů , Fišer pak dostal pěkný post někde v Bruselu.

Pavel Lukavsky
28. srpen 2023, 00:21

Bylo to takto : Hlasování se účastnilo 167 poslanců, 104 bylo PRO a 44 PROTI. Návrh byl tedy schválen hlasy poslanců tehdejší vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU a hlasy opoziční KSČM. Návrh nezískal ani jeden hlas od tehdy opoziční ODS.

Toto jsou vinici solárního tunelu!

Vladimír Šťastný
28. srpen 2023, 07:21

A nemá tedy současná ODS úžasnou možnost to napravit?

Jan Veselý
28. srpen 2023, 09:25

Zákon byl přijatý v roce 2005, do roku 2009 s ním nebyl problém. Pak se stalo to, o čem odborníci, jako třeba Václav Smil, tvrdili, že to není možné, a FV panely skokově zlevnily. To ukázalo na bug v zákoně. A zatímco Němci 3x během roku novelizovali zákon a experti byli na poplach, že je třeba něco dělat, jinak bude průser, Topolánek se na něčem tajně domlouval v Toskánsku. Zákon o podpoře OZE byl pak novelizován o rok o pozdě s o rok odloženou platností. Během těch dvou let vznikla většina toho drahého průšvihu. Díky zločinné nečinnosti vlád pod vedením ODS s Kalouskem jako jedničkou. A opozice taky ani nemukla.

Ale na pozitivní notu, ty smlouvy jsou na 20 let, tj. 2/3 času už je pryč.

Emil
28. srpen 2023, 09:36

2/3 času už je pryč, a peněz taky...

Antonín Mikeš
28. srpen 2023, 10:03

Já osobně nevím jak to napravit, doufám, že všechny ty "na černo" zkolaudované s dřívějším datem už odhalili a podporu jim zastavili. Zbytek se nyní platí, a pouštět se do nějakých soudních sporů pár let před koncem smluv mi připadá, že by mohlo nést větší náklady než to nechat doběhnout.

Navíc by to byl přesně ten příklad nestabilního prostředí, o kterém někteří zdejší přispěvatelé tak rádi píší.

VF
28. srpen 2023, 13:48

Ten zakon o OZE z roku 2005 byl stupidni a ABSOLUTNE zbytecny. Nemel nikdy spatrit svetlo sveta. Nic by se nestalo a my bychom si usetrili nejenom stovky miliard, ale taky obrovskou a castecne opravnenou nenavist vuci oze. Byla to obrovska tragedie z pera CSSD, komunistu a bohuzel take Kalouska a jeho lidovcu a us-deu.

Dpetr
27. srpen 2023, 20:47

Ani Topka a ani STAN v tom parlamentu nebyli

Pavel Lukavsky
28. srpen 2023, 00:24

Správně, pan Motyčka v tom má trochu hokej. A pro hlasoval i Kalousek, ten co chtěl vládní podporu komunistů ?

Pravoslav Motyčka
28. srpen 2023, 00:38

Hlasovala pro i část ODS.

Jirka94535
28. srpen 2023, 11:43

V parlamentu byli všichni poslanci ODS proti. Ve sněmovně máš pravdu. Když Kubera varoval, že schválení zákona bede stát několik set miliard (a to výrazně podstřelil), bylo mu vyhrožováno žalobou za šíření poplašné zprávy. Šanci na změnu měla úřednická vláda, další už byla proti zainteresovaným z vlastních řad bez šance.

Dpetr
28. srpen 2023, 11:51

Parlament ČR má dvě komory - sněmovnu a senát.

Jirka94535
28. srpen 2023, 11:55

Máš pravdu, to jsem zvoral. Tak znova. Ve sněmovně všichni proti. V senátu už ne.

Pravoslav Motyčka
28. srpen 2023, 00:41

Pokud stát chce nižší provozní podpory pro OZE ,tak by měl především tyto podpory už dále nenabízet , krom toho stát měl možnost tyto podpory snížit a nevyužil toho.

Jirka94535
28. srpen 2023, 11:53

Též nechápu, že promarnil šanci limitovat výrazně výkupní cenu, třeba jako u jádra, případně zavést na soláry s nejvyšší podporou WFT. Ony by se potom stropy i WFT lépe obhajovaly. Tato vláda dělá moc chyb nebo podléhá lobbystickým tlakům možná obojí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se