S rozsáhlým budováním větrných elektráren jak na souši, tak na moři je stále aktuálnější otázkou jejich vliv na proudění vzduchu za nimi. Podle nové studie amerických univerzit a národní laboratoře mohou větrné parky snížit výrobu sousedícím větrným parkům, které se od nich nachází až několik desítek kilometrů.

Nová studie, jež vznikla ve spolupráci amerických univerzit s tamní Národní laboratoří pro obnovitelné zdroje (NREL), zkoumá pomocí atmosférických modelů spolu s právními a ekonomickými analýzami situace, kdy skupina větrných turbín snižuje rychlost větru pro sousedící větrné elektrárny.

„Tato práce usiluje o více promyšlený rozvoj větrné energetiky,“ říká spoluautorka studie Julie Lundquist, výzkumná pracovnice na University of Colorado Boulder.

Brázdy proudění vzduchu za větrnými turbínami mohou podle autorů studie dosahovat do vzdálenosti přesahující 50 km. Z téměř 1000 větrných farem ve Spojených státech v roce 2016 se jich bezmála 90 % nacházelo do 40 km od jiného větrného parku. Všechny tyto větrné turbíny tak mohou být ovlivněny sousedními elektrárnami.

Nejvýrazněji se tyto účinky projevily za specifického směru proudění vzduchu a v noci s poklesem teplot. Nejzávaznější ovlivnění nastalo pro simulované elektrárny pouze ve 4 % času, přičemž tyto účinky lze dle vědců předvídat. Počítačové simulace rovněž umožnily vědcům určit snížení výroby – za zkoumaný měsíc klesla výroba větrné elektrárny umístěné po větru za další farmou o 8 %.

„Stejně jako odběratelé vody mohou vědomě, či nevědomě vyvolat další náklady odběratelům dále po proudu, stejné účinky jsou i tady,“ říká k závěrům studie další ze spoluautorů, Daniel Kaffine z University of Colorado Boulder.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *