Domů
Elektřina
PPS: Závislost na větrných elektrárnách může ve Švédsku ovlivnit bezpečnost dodávek elektřiny v zimě
Offshore větrný park Lillgrund, Švédsko. Autor: axelivarsson
Zdroj: axelivarsson / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

PPS: Závislost na větrných elektrárnách může ve Švédsku ovlivnit bezpečnost dodávek elektřiny v zimě

Otázka bezpečnosti dodávek a zajištění dostatku výkonu v zimním období je s postupným růstem výkonu instalovaného v intermitentních obnovitelných zdrojích se současným úbytkem konvenčních kapacit stále aktuálnější. Podle provozovatele švédské přenosové soustavy by tyto faktory spolu se síťovými omezeními mohly ztížit dovoz elektrické energie do země v období špičkové poptávky.

Švédsko by v letošním roce mělo zprovoznit větrné zdroje o výkonu zhruba 2,9 GW. Podle tamního provozovatele přenosové soustavy (PPS) Svenska kraftnaet je nicméně jimi dodávaný výkon obvykle nízký v období extrémních mrazů, kdy stoupá poptávka po elektřině.

Švédsko by přitom podle provozovatele soustavy mohlo i během normální zimy potřebovat dovážet až 1,6 GW výkonu během odběrové špičky. Ta se v průběhu poslední zimy vyšplhala až na 25,5 GW.

Podobně jako v případně Německa se většina výkonu ve větrných elektrárnách nachází na severu Švédska, centrum poptávky je však na jihu. Poslední report společnosti Svenska kraftnaet podle agentury Reuters ukazuje, že by se zalidněný jih mohl během špičkové poptávky ocitnout v deficitu až 9,2 GW. Maximální přenosová kapacita mezi severem a jihem přitom dosahuje pouze 6,3 až 7,3 GW.

„Nicméně analýzy společnosti Svenska kraftnaet ukazují, že možnosti dovozu za účelem vypořádat se s takovým deficitem mohou být omezené, pokud stejné povětrností podmínky i teploty budou převládat rovněž v sousedních zemích, či pokud budou možnosti dovozu snížené síťovými omezeními či z jiných důvodů,“ uvedl švédský provozovatel soustavy.

Provozovatel švédské soustavy dále uvedl, že neregistruje žádný zásadní pokrok v oblasti navyšování podílu řiditelných zdrojů či flexibility na straně poptávky, která by mohla omezit potřeby dovozu elektřiny ze zahraničí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jan Stehlik
1. červen 2021, 10:46

Nevadí . Dovezou . Tak to mají i němci v energetické politice. Kdo má peníze ten si energie koupí i za násobně vyšší cenu.

Josef
1. červen 2021, 11:46

Nekoupí , protože elektřina není v době nouze na prodej. Loni mělo Švédsko velké problémy udržet soustavu v chodu. Nicméně existuje technické řešení , protože země využívá velké množství vodních el. stačí část z nich předělat na přečerpávací el. a zvýšit hladinu těch nádrží v zimě kdy povodně relativně nehrozí pak bude jejich síť bezpečnější nicméně tento vývoj je důsledkem toho, že to Švédové s rozvojem OZE pro výrobu el. energie prostě přehnali. S letoškem budou mít téměř o polovinu výkonu ve VTE více na obyvatele než Němci a to už je prostě problém. Je to politické rozhodnutí za kterým stojí podle zelené ideologie nechuť rozvíjet jaderný program což je ovšem nutné pokud se země má zbavit velké závislosti na ropě, Švédové totiž z fosilních paliv využívají tradičně zejména ropu, přitom v současné době jim ropa dodává 3x větší energii než je výroba v nestabilních VTE a nahradit ropu jen tímto způsobem je možné pouze při použití umělých paliv což je velmi drahé a energeticky ztrátové. Samozřejmě že jejich měrné emise CO2 jsou nízké na druhou stranu Bangladéš má více než dvojnásobné emise proti Švédsku a jen v roce 2019 tam stouply o 17%. Z tohoto pohledu je snaha o další snižování emisí za ohromných nákladů v zemi jako je Švédsko naprosto bezvýznamná a bylo by lepší jít pomalou cestou přirozeného vývoje kdy emise samovolně klesají s nástupem nových technologii - zadarmo.

Láďa
1. červen 2021, 11:24

Dovezou odkud? Pokud jsem četl dobře tak kde nic není tak ani Švéd nebo Němec (natož čert) nebere.

Vinkler
1. červen 2021, 12:43

Dovezou, Eurovýchod, Turecko a Ukrajina prodá, i kdyby měl čert na koze rajtovat a oni vypínat spotřebitele.

Jenda Stehlik
1. červen 2021, 12:51

Přesně. Proto se propojují trhy. My zachranujem Němce nebo rakušaky, podle toho jak kolabuji. Samozřejmě postavíme místo uhelek plynovky a budem jim dodávat nedostatkové energie. Proto se staví plynovody.

Láďa
1. červen 2021, 16:00

To je ale šílenost. Až přejdou na OZE i oni kdo bude ten obětní beránek?

šabi
1. červen 2021, 18:29

Odpověď je jednoduchá - prohráme všichni... někdo míň, někdo víc.

Jiří Kelnar
1. červen 2021, 20:12

Okej, ale ppdle tohohle mají zdrojů na severu asi dost, ale mají málo kabelů. Ten problém může být úplně stejnej, když budete mít všechny uhelky/jaderky na jednom místě. Chce to holt nové kabely anebo zdroj na jihu. Ja jihu by šla asi jen jaderka nebo plynovka a to druhý, bude rychlejší postavené.

Vinkler
2. červen 2021, 13:29

Elektrárna a zejména teplárna se má podle např. Bečváře stavět nejlépe u spotřebiče. Rozprostření zdrojů OZE a jejich nestabilita přináší značné vícenáklady, které ovšem propagátoři OZE zapírají.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se