Domů
Obnovitelné zdroje
Zájem o malé fotovoltaiky na střechy roste, pomáhají dotace
Zdroj: Steve Rainwater

Zájem o malé fotovoltaiky na střechy roste, pomáhají dotace

V Česku významně roste zájem o instalace malých fotovoltaických systémů na střechy rodinných domů. Vyplývá to z vyjádření prodejců pro ČTK. Většina firem hlásí meziroční skokový nárůst v několikanásobcích loňského počtu. Společnosti přiznávají, že rozvoji velmi pomáhají dotace a úprava legislativy.

„Dotace samozřejmě ekonomice jednotlivých projektů výrazně napomáhá, může totiž pokrýt až 50 procent veškerých nákladů na realizaci systému pro objekty určené k bydlení,“ řekl ČTK Luboš Vrbata ze společnosti E.ON Energie

Uvedl, že zatímco loni firma provedla několik desítek instalací, letos se počet poptávek zvýšil o více než 400 procent.

„Stejný dopad očekáváme i v počtu podepsaných smluv do konce roku,“ dodal.

Podobný trend potvrdil také mluvčí společnosti innogy Martin Chalupský.

„V roce 2016 se naše dodávky pohybovaly v řádu jednotek, nyní jsme na desítkách. V příštím roce už bychom chtěli být na stovkách instalací ročně,“ uvedl.

Administrativu pro systémy do deseti kilowattů omezila od začátku loňského roku novela energetického zákona. Majitelé těchto zdrojů od té doby nepotřebují licenci, navíc pro ně byla zavedena investiční podpora, která je postupně rozšiřována.

Ilustrační foto

Například od začátku letošního září mohou domácnosti v rámci Nové zelené úsporám získat dotaci až 150 000 korun na pořízení fotovoltaické elektrárny s výrobou více než 4 000 kWh za rok.

Podle údajů společnosti S-Power, která mimo jiné zajišťuje dodávku fotovoltaických elektráren pro největšího alternativního dodavatele energií v ČR Bohemia Energy, činí průměrná cena solární elektrárny pro rodinný dům v ČR 219 075 korun bez státní dotace.

Se státní dotací to je 143 475 korun. Firma uvedla, že ke konci srpna uzavřela letos na instalaci fotovoltaických systémů 232 smluv, o 189 více než za celý loňský rok.

Trend strmého zvýšení počtu instalací v následujících letech očekává analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Zájem o podobné systémy podle něj navíc neskončí ani ve chvíli, kdy dotační podpora skončí.

„Celému tomu byznysu prospívá technologický vývoj. Ceny instalací zkrátka klesají,“ řekl ČTK.

Ilustrační foto

„Předpokládáme, že s tím, jak se technologie stává postupně dostupnou, bude v budoucnosti konkurenceschopná i bez dotací,“ potvrdil také mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Firma zatím letos instalovala a připojila 150 střešních fotovoltaických elektráren, zhruba stejně jako za celý rok 2016.

„Další desítky smluv jsou podepsány,“ dodal.

Obchodníci také poukazují na to, že roste podíl malých solárních instalací, které jsou instalovány včetně bateriových systémů pro uložení energie.

„Minulý rok bylo celkem instalováno na střechy 500 fotovoltaik, pouze minimum s baterií. Dle odhadů účastníků trhu se letos můžeme dostat i na 2000 instalací, z toho až 30 nebo 40 procent může být instalováno s baterií,“ řekl už dříve ČTK předseda dozorčí rady Solární asociace Jan Fousek.

Například společnost PRE uvedla, že instalaci s bateriemi u ní požaduje 90 procent zákazníků.

Komentáře

(1)

Martin Hájek

26. září 2017, 18:04

Samé dobré zprávy. Chybí už jenom informace, kolik peněz z veřejných rozpočtů na ty bohulibé projekty letos nateče a kolik na ten business dále přispějí všichni spotřebitelé elektřiny.

Že budou fotovoltaické elektrárny na střechách bez dotace brzy konkurenceschopné je samozřejmě naprostá iluze. Pokud bude odstraněna křížová dotace přes tarif za distribuci tak ani omylem. Ale třeba nám tu zase pan Vaněček časem přesně popíše, v čem byla chyby a kdo mohl za solární tunel II.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.