Čína nechce zaplatit Gazpromu vysokou cenu za plyn

DomůSpolečnosti ve světěČína nechce zaplatit Gazpromu vysokou cenu za plyn

Ruská média hlásí neurčité zpoždění v konečném podpisu smlouvy mezi ruským státem vlastněným Gazpromem a Čínou o dodávkách plynu prostřednictvím nového sibiřského plynovodu kvůli poklesu čínské poptávky.

Nižší poptávka je výsledkem zpomalení ekonomického růstu v Číně, stejně jako zvýšení dostupnosti zkapalněného zemního plynu ze zemí, jako je Austrálie.

Ruský prezident Vladimír Putin a čínský prezident Xi Jinping podepsali v listopadu 2014 předběžnou dohodu, podle které by měl Gazprom dodávat Číně téměř pětinu její poptávky po zemním plynu do roku 2020.

Dohoda je téměř stejných rozměrů jako obchod podepsaný v květnu minulého roku o hodnotě 360 miliard euro, znamenající dodávku 30 miliard m³ zemního plynu ročně po následujících 30 let skrze nový plynovod Síla Sibiře 2.

Oba tyto obchody měly být způsobem, jak pomoci nastartovat ruskou ochabující ekonomiku, která strádá vlivem nedostatku ekonomických reforem od rozpadu Sovětského svazu a ekonomických sankcí uvalených Západem, kvůli zapojení Moskvy do sporu v sousední Ukrajině.

Pro Gazprom je to také příležitost, jak diverzifikovat své zákazníky a zabezpečit své příjmy proti variantě, že západní Evropa nalezne alternativní zdroje, aby snížila svou závislost na Rusku.

Plánované rozšíření soustavy plynovodů do Číny. Zdroj: Gazprom

Vzhledem k vysokým nákladům na vybudování plynovodu si Gazprom mohl dovolit nabídnout plyn Číně za vysokou cenu, ta se ovšem nyní zdráhá navrhovanou sumu zaplatit a je ochotna protahovat konečný podpis, aby přiměla Gazprom cenu snížit.

„Gazprom navrhuje Číně vysokou cenu a odůvodňuje ji vysokými náklady na výstavbu plynovodu Síla Sibiře 2. Čína je připravena vybudovat plynovod za nižší cenu v rámci veřejného tendru, který by zajistil transparentnost ceny a možnost zapojení čínských společností do výstavby,“ tvrdí Sergei Sanakoyev, prezident rusko-čínského analytického centra v Moskvě. „Gazprom odmítá a Čína nespěchá.“

Úvodní fotografie: Bilfinger SE