Domů
Plynárenství
Do konce příštího roku bude v ČR více než 150 veřejných CNG stanic. Kdo nové stanice postaví?

Do konce příštího roku bude v ČR více než 150 veřejných CNG stanic. Kdo nové stanice postaví?

S rychle rostoucím počtem automobilů na CNG (stlačený zemní plyn), kterých nyní po českých silnicích jezdí více než 10 000 a kterých jenom společnost ŠKODA letos plánuje prodat další 3 000, roste také počet veřejných CNG plnících stanic. Těch by na konci roku 2016 mělo být v ČR v provozu více než 150.

Jenom v loňském roce přibylo dle tiskové zprávy Českého plynárenského svazu 26 nových veřejných stanic, což je hodnota srovnatelná s přírůstkem za předchozích 5 let. A tempo výstavby nových stanic nezpomaluje, naopak. Za prvních 6 měsíců bylo otevřeno dalších 15 nových stanic.

„Optimální počet CNG stanic pro Českou republiku je 200 až 300 stanic a tento počet během 3 až 5 let nepochybně v ČR bude,“ dodává Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu.

O rozvoj počtu CNG stanic v ČR se stará hned několik společností

Nejvíce CNG stanic dnes v ČR provozuje společnost Bonett Gas Investment, a to 16. V letošním roce jich Bonett otevírá dalších 15. „V roce 2016 by pak měla mít síť Bonett více než 40 CNG stanic jen v České republice,“ říká Václav Holovčák, místopředseda představenstva Bonett Gas Investment.

K deseti vybudovaným CNG stanicím společnosti Vítkovice Doprava v síti Benzina, přibude do konce srpna dalších 10.

Do roku 2017-2020 plánuje otevřít celkem 40 CNG stanic také společnost E.ON Energie, která preferuje výstavbu veřejných stanic ve velkých aglomeracích a na hlavních dálničních tazích.

O výstavbu dalších 40 stanic se postará společnost RWE Energo. „Pokud je v České republice potenciál pro zhruba 250 CNG plnicích stanic, RWE by chtěla vlastnit jednu pětinu,“ říká Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE.

„Plynárenské společnosti v ČR postavily už 37 veřejných CNG stanic, z nichž zdaleka nejvíce, asi jednu třetinu, postavila společnost Vemex,“ říká marketingový ředitel společnosti Vemex Hugo Kysilka. „V letošním roce otevřeme dalších 9 nebo 10 veřejných CNG stanic a v roce 2016 už i první LNG stanici,“ dodává Kysilka.

Na minimálně sedm ze současných pěti plnících stanic se chce dostat společnost Pražská plynárenská. Podle předsedy představenstva PP a.s. má společnost v příštím roce v plánu vybudovat dalších pět až sedm stanic, a to nejen na teritoriu Prahy.

Aktuální mapu plnících CNG stanic v České republice je možné dohledat zde.

Zdroj úvodní fotografie: www.busportal.cz

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.