Domů
Plynárenství
Do konce příštího roku bude v ČR více než 150 veřejných CNG stanic. Kdo nové stanice postaví?

Do konce příštího roku bude v ČR více než 150 veřejných CNG stanic. Kdo nové stanice postaví?

S rychle rostoucím počtem automobilů na CNG (stlačený zemní plyn), kterých nyní po českých silnicích jezdí více než 10 000 a kterých jenom společnost ŠKODA letos plánuje prodat další 3 000, roste také počet veřejných CNG plnících stanic. Těch by na konci roku 2016 mělo být v ČR v provozu více než 150.

Jenom v loňském roce přibylo dle tiskové zprávy Českého plynárenského svazu 26 nových veřejných stanic, což je hodnota srovnatelná s přírůstkem za předchozích 5 let. A tempo výstavby nových stanic nezpomaluje, naopak. Za prvních 6 měsíců bylo otevřeno dalších 15 nových stanic.

„Optimální počet CNG stanic pro Českou republiku je 200 až 300 stanic a tento počet během 3 až 5 let nepochybně v ČR bude,“ dodává Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu.

O rozvoj počtu CNG stanic v ČR se stará hned několik společností

Nejvíce CNG stanic dnes v ČR provozuje společnost Bonett Gas Investment, a to 16. V letošním roce jich Bonett otevírá dalších 15. „V roce 2016 by pak měla mít síť Bonett více než 40 CNG stanic jen v České republice,“ říká Václav Holovčák, místopředseda představenstva Bonett Gas Investment.

K deseti vybudovaným CNG stanicím společnosti Vítkovice Doprava v síti Benzina, přibude do konce srpna dalších 10.

Do roku 2017-2020 plánuje otevřít celkem 40 CNG stanic také společnost E.ON Energie, která preferuje výstavbu veřejných stanic ve velkých aglomeracích a na hlavních dálničních tazích.

O výstavbu dalších 40 stanic se postará společnost RWE Energo. „Pokud je v České republice potenciál pro zhruba 250 CNG plnicích stanic, RWE by chtěla vlastnit jednu pětinu,“ říká Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE.

„Plynárenské společnosti v ČR postavily už 37 veřejných CNG stanic, z nichž zdaleka nejvíce, asi jednu třetinu, postavila společnost Vemex,“ říká marketingový ředitel společnosti Vemex Hugo Kysilka. „V letošním roce otevřeme dalších 9 nebo 10 veřejných CNG stanic a v roce 2016 už i první LNG stanici,“ dodává Kysilka.

Na minimálně sedm ze současných pěti plnících stanic se chce dostat společnost Pražská plynárenská. Podle předsedy představenstva PP a.s. má společnost v příštím roce v plánu vybudovat dalších pět až sedm stanic, a to nejen na teritoriu Prahy.

Aktuální mapu plnících CNG stanic v České republice je možné dohledat zde.

Zdroj úvodní fotografie: www.busportal.cz

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.