Domů
Ropa
Ekonomika průzkumu ložisek ropy a plynu se má v příštím roce zlepšit
Těžba ropy. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/deepwaterhorizonresponse/

Ekonomika průzkumu ložisek ropy a plynu se má v příštím roce zlepšit

Objevování nových ložisek ropy a zemního plynu by se mělo dle zprávy konzultační společnosti Wood Mackenzie stát v příštím roce opět ziskovým. Největším dílem by se na ekonomice odvětví mělo podepsat výrazné snižování výdajů.

Celkové investice v odvětví podle Wood Meckenzie v příštím roce nepřekročí 40 miliard dolarů vydaných v letošním roce. Přesto by však počet vrtů měl vzhledem k nižším nákladům dosahovat zhruba stejných hodnot jako v tomto roce.

„Odvětví má v roce 2017 dobré šance dosáhnout dvouciferné návratnosti. Chytřejší volby portfolia a nižší náklady se vyplácejí již nyní.“

Andrew Latham, viceprezident společnosti Wood Mackenzie

Podle Wood Mackenzie se investice do vyhledávání ložisek budou v příštím roce podílet na tzv. upstream sektoru, tedy části věnující se objevování ložisek ropy a zemního plynu, průzkumným vrtům a následně provozu těžebních zařízení, pouhými 8 procenty, což je výrazně méně ve srovnání s dlouhodobým průměrem 14 %.

Cena ropy Brent by dle odhadů společnosti měla začít výrazněji stoupat v roce 2019, kdy by se její průměr mohl pohybovat okolo 77 dolarů za barel. Vyšší investice do průzkumu ložisek by se poté projevily s jedno až dvouletým zpožděním.

Počet vrtů v USA roste

Trend rostoucích cen ropy se rovněž odráží na počtu aktivních vrtů ve Spojených státech, kdy těžaři v průběhu tohoto týdne otevřeli nejvíce vrtů od léta loňského roku. S 21 otevřenými vrty se jejich celkový počet navýšil na 498.

Poté, co cena ropy začala stoupat po dosažení historických minim, zvýšili američtí těžaři v průběhu posledních šesti měsíců počet aktivních ropných vrtů o 182.

Navzdory navyšování počtu aktivních vrtů se jejich hodnota ani zdaleka neblíží číslům z října 2014, kdy podle odhadů Baker Hughes proudila ropa z více než 1600 amerických vrtů. Hluboký propad cen černého zlata z přibližně 107 dolarů za barel v červnu 2014 na téměř 26 dolarů v únoru letošního roku následně srazil počet vrtů na šestileté minimum (316 v květnu 2016).

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.