Domů
Plynárenství
Evropská komise chce certifikovat provozovatele zásobníků plynu
Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen
Zdroj: OMV

Evropská komise chce certifikovat provozovatele zásobníků plynu

Dle Evropské unie by vlastníci plynových infrastruktur, především provozovatelé zařízení pro skladování plynu, měli mít povinnost certifikace. Tím chce EU vyloučit rizika vyplývající z možného ovlivňování provozovatelů této kritické energetické infrastruktury.

Evropská komise ve středu 23. března předložila návrh na zavedení nového povinného systému certifikace pro vlastníky infrastruktury pro skladování plynu, jak informoval server Euractiv. Ve svém návrhu evropská exekutiva mimo jiné varovala, že ti, kteří představují bezpečnostní riziko pro Evropu, se budou muset vzdát vlastnictví nebo kontroly nad svými zařízeními umístěnými na území Unie.

Nový systém certifikace "zabrání potenciálním rizikům vyplývajícím z vnějšího vlivu na kritickou skladovací infrastrukturu", uvedla Evropská komise. "Ať už jsou ve vlastnictví Gazpromu, nebo ne, všechna skladovací zařízení by měla projít certifikačním procesem," jak se uvádí v návrhu.

Exekutiva EU dále ve svém prohlášení uvedla, že cílem opatření je prokázat, že plynová zařízení neohrožují energetickou bezpečnost EU. To tedy, dle Evropské komise, znamená i to, že necertifikovaní provozovatelé se budou muset vzdát vlastnictví nebo kontroly nad plynovými zásobníky v EU.

Cílem nového systému je zabránit opakování situace z léta 2021, kdy Gazprom před zimní sezónou nedoplnil zásobníky plynu v Evropě. Zásobníky ve vlastnictví Gazpromu byly totiž ve srovnání s těmi, které ruská společnost nevlastní, hluboko pod standardní úrovní naplnění.

Komise proto společnost podezřívá, že v létě před invazí na Ukrajinu firma záměrně udržovala zaplněnost svých zásobníků na nízké úrovni. Ruský státní monopol Gazprom provozuje zásobníky plynu v Německu, Nizozemsku, Rakousku a dalších evropských zemích mimo EU.

V rámci nového nařízení o skladování plynu Komise rovněž navrhuje zavést pro příští zimu povinnost skladovat minimálně 80 % plynu. Má tak být zajištěna bezpečnost dodávek energie. Pro následující roky plánuje tuto povinnost zvýšit na 90 %.

Komise rovněž navrhuje 100% slevu na tarify ve vstupních a výstupních bodech zásobníků. Doposud bylo možné nabídnout pouze slevu do výše 50 %, nikoliv však tarify zcela zrušit. Skladování plynu typicky pokryje 25-30 % zimní spotřeby plynu v EU, a hraje tak klíčovou roli při zajišťování bezpečnosti dodávek v EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se