Domů
Evropská Unie
EU přijala nové sankce vůči Rusku, poprvé dopadnou i na plyn
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

EU přijala nové sankce vůči Rusku, poprvé dopadnou i na plyn

Představitelé Evropské unie přijali již 14. sankční balíček vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Sankce se vůbec poprvé dotknout i zemního plynu, jak informuje agentura Reuters. Konktrétně se mají týkat zkapalněného zemního plynu (LNG). Cílem je omezit příjmy Ruska z exportu této komodity.

Jak informovali v pondělí 24. června zahraniční ministři EU, blok přijal 14. sankční balíček vůči Rusku. V rámci balíčku jsou obsaženy restrikce vztahující se k ruskému exportu LNG. Nově se zakazují překládky ruských nákladů na území bloku s následným exportem mimo EU. Omezení vejdou plně v platnost po devítiměsíční přechodné době 26. března 2025. Vztahovat se budou pouze na nově uzavřené kontrakty s platností od 26. června letošního roku.

Jak poznamenává Evropská komise, cílem opatření je zvýšit náklady Ruska na logistiku, nové restrikce nezakazují dodávat LNG do Evropy, nebo kamkoli jinam. Zakazují se pouze překládky nákladů z jedné lodi na druhou s následnou dodávkou mimo EU. Rusko takto využívá evropské přístavy u nákladů směřujících do Asie, a to přibližně u 10 % celkového ruského exportu LNG.

Podle účastníků trhu oslovených agenturou Reuters budou mít sankce v této oblasti vzhledem k výše zmíněnému pouze malý dopad. Evropa i nadále může nakupovat ruský plyn, ať již potrubní nebo formou dodávek LNG. Jak jsme v tomto ohledu informovali, Rusko bylo dokonce druhým největším dodavatelem plynu do Evropy za měsíc květen. Dopad se proto očekává v řádů milionů EUR.

Při pohledu na loňský rok dodalo Rusko skrze plynovody do EU zhruba 25,1 mld. m3 zemního plynu a dalších 17,8 mld. m3 ve formě LNG. To představuje podíly na loňském importu plynu do EU na úrovni 8,7 %, resp. 6,10 %.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Omega
1. červenec 2024, 10:38

No jediná firma z Ruska co dodává plyn je GazProm.

A už teď je finančně na odpis - Čina odmítla dlouhodobý kontrakt = další síla sibiře nebude, nejsou prachy. Teď jim skončí trubka přes Ukrajinu a Polsko. No a jestli teď CNG transporty nebudou moct přečerpávat v EU ale buď pojedou celou cestu nebo zaplatí poplatek. Mám takový pocit že GazProm bude potřebovat hoooodně peněz

Omega
1. červenec 2024, 10:40

No Gazprom je finančně v pr....

Teď jim skončí ještě plynovod přes ukrajinu, extra poplatky za přečerpání v EU, čína odmítá závazek na 20 let, takže plynovod tam taky na vlastní triko....

Richard Vacek
29. červen 2024, 10:57

Pokud to dobře chápu, tak EU vyhlásila opět sankce na sebe a omezila si přístup k ruským surovinám.

Pravoslav Motyčka
29. červen 2024, 18:58

To se Rusko určitě položí... :)

Petr Hariprasad Hajič
30. červen 2024, 04:35

Rusové se ná vysmějí. Tohle není žádná samkce a ten devítiměsíční odklad spolu s omezenou působností na nové kontrakty je také směšný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se