Evropská plynárenská skupina Gas for Climate poukazuje na větší budoucí roli "zeleného" plynu

DomůPlynárenstvíEvropská plynárenská skupina Gas for Climate poukazuje na větší budoucí roli "zeleného" plynu

Skupina sedmi evropských provozovatelů přepravních soustav a dvou asociací podporujících využívání plynu z obnovitelných zdrojů energie Gas for Climate navýšila svůj odhad významnosti role „zeleného“ plynu při snaze Evropy o dekarbonizaci energetického sektoru. Ve srovnání s předchozím odhadem došlo k navýšení možného množství využívaného „zeleného“ plynu o více než 100 %.

Podle nejnovější studie, kterou pro Gas for Climate vypracovala poradenská společnost Navigant, by využití 2 880 TWh biometanu a vodíku (ekvivalent 270 miliard metrů krychlových zemního plynu) v rámci stávající plynárenské infrastruktury napříč Evropskou unií mohlo do roku 2050 přinést úspory ve výši 217 mld. EUR/rok ve srovnání s minimálním využitím „zeleného“ plynu.

Z uvedené hodnoty 2 880 TWh by měl 1 170 TWh tvořit biometan a 1 710 TWh vodík.

Předchozí studie zveřejněná v únoru loňského roku společností Ecofys, která je nyní součástí společnosti Navigant, předpokládala využití až 122 miliard metrů krychlových „zeleného“ plynu, z čehož měl zhruba 80 % tvořit biometan a zbylých 20 % tzv. zelený vodík.

Současná roční spotřeba plynu v Evropská unie je podle zahraničního serveru Platts zhruba 500 miliard metrů krychlových.

„Nová studie Gas for Climate ukazuje, že plyn a související infrastruktura budou hrát společně s elektroenergetickou infrastrukturou nepostradatelnou roli v budoucím dekarbonizovaném energetickém systému. Podporujeme přechod k plně obnovitelnému energetickému systému, ve kterém budou biometan a zelený vodík hrát velkou roli v chytré kombinaci s obnovitelnou elektřinou, přičemž uznáváme, že modrý vodík může urychlit dekarbonizaci v následujících dekádách,“ stojí v prohlášení Gas for Climate.

Pozn.: Tzv. modrý vodík je podle Gas for Climate uhlíkově neutrální vodík vyrobený ze zemního plynu s využitím technologie pro zachytávání a ukládání uhlíku (CCS). Zelený vodík je vodík vyrobený elektrolýzou vody s použitím elektřiny pocházející z obnovitelných zdrojů energie.