Skupina sedmi evropských provozovatelů přepravních soustav a dvou asociací podporujících využívání plynu z obnovitelných zdrojů energie Gas for Climate navýšila svůj odhad významnosti role „zeleného“ plynu při snaze Evropy o dekarbonizaci energetického sektoru. Ve srovnání s předchozím odhadem došlo k navýšení možného množství využívaného „zeleného“ plynu o více než 100 %.

Podle nejnovější studie, kterou pro Gas for Climate vypracovala poradenská společnost Navigant, by využití 2 880 TWh biometanu a vodíku (ekvivalent 270 miliard metrů krychlových zemního plynu) v rámci stávající plynárenské infrastruktury napříč Evropskou unií mohlo do roku 2050 přinést úspory ve výši 217 mld. EUR/rok ve srovnání s minimálním využitím „zeleného“ plynu.

Z uvedené hodnoty 2 880 TWh by měl 1 170 TWh tvořit biometan a 1 710 TWh vodík.

Předchozí studie zveřejněná v únoru loňského roku společností Ecofys, která je nyní součástí společnosti Navigant, předpokládala využití až 122 miliard metrů krychlových „zeleného“ plynu, z čehož měl zhruba 80 % tvořit biometan a zbylých 20 % tzv. zelený vodík.

Současná roční spotřeba plynu v Evropská unie je podle zahraničního serveru Platts zhruba 500 miliard metrů krychlových.

„Nová studie Gas for Climate ukazuje, že plyn a související infrastruktura budou hrát společně s elektroenergetickou infrastrukturou nepostradatelnou roli v budoucím dekarbonizovaném energetickém systému. Podporujeme přechod k plně obnovitelnému energetickému systému, ve kterém budou biometan a zelený vodík hrát velkou roli v chytré kombinaci s obnovitelnou elektřinou, přičemž uznáváme, že modrý vodík může urychlit dekarbonizaci v následujících dekádách,“ stojí v prohlášení Gas for Climate.

Pozn.: Tzv. modrý vodík je podle Gas for Climate uhlíkově neutrální vodík vyrobený ze zemního plynu s využitím technologie pro zachytávání a ukládání uhlíku (CCS). Zelený vodík je vodík vyrobený elektrolýzou vody s použitím elektřiny pocházející z obnovitelných zdrojů energie. 

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *