Domů
Plynárenství
Fiala: Česko bude s Polskem dál jednat o obnově projektu plynovodu Stork II
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Fiala: Česko bude s Polskem dál jednat o obnově projektu plynovodu Stork II

Plynárenství
4 komentáře
3. červen 2022, 14:30
ČTK

Česko bude s Polskem dál intenzivně jednat o energetické infrastruktuře, především o obnově projektu plynovodu Stork II nebo o využití kapacit polských LNG terminálů pro Česko. Po dnešním společném zasedání vlád obou zemí to řekl premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci s polským protějškem Mateuszem Morawieckým.

Česko podle Fialy v posledních letech nedělalo dost pro zajištění své energetické bezpečnosti a je výrazně závislé na ruských surovinách. Polsko může České republice pomoci se této závislosti zbavit, míní Fiala.

„Budou pokračovat intenzivní jednání o infrastruktuře v oblasti energetiky, především o plynovém propojení mezi Polskem a Českou republikou, tedy obnova projektu Stork II, který byl před lety z české strany zastaven, ale také diskuse o možnosti využít budované a rozšiřované kapacity v LNG terminálech na polské straně pro Českou republiku,“ poznamenal premiér.

Současná vláda Spolu a Pirátů se STAN i dřívější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kritizují bývalý kabinet Andreje Babiše (ANO), že nezajistil výstavbě česko-polského plynovodu Stork II dostatečnou politickou podporu. Babiš či bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) kritiku odmítají, podle nich ztratili zájem Poláci.

„Polsko se vynasnaží pomoci České republice v takových projektech, jako je Stork II, které jsou pro Českou republiku důležité, aby nebyla závislá na Rusku, na těch, kdo začali válku (na Ukrajině),“ řekl Morawiecki.

Česko by se také chtělo podílet na polských terminálech umožňujících dovoz zkapalněného zemního plynu. Po dubnovém jednání ve Varšavě premiéři oznámili, že vznikne pracovní skupina, která by měla na starosti další postup pro případ ruského rozhodnutí zastavit ropu do rafinerií v Česku, které vlastní polská firma PKN Orlen.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Karel Navratil
3. červen 2022, 16:36

Poláci nás budou mít pěkně pod palcem a budeme vzpomínat na staré dobré časy...

Jan Stehlik
3. červen 2022, 17:26

Nesmysl . Čím více dodavatelu , tím větší konkurence . Válka muže klidně za pár let skončit a všichni se budou divit jak ceny budou klesat . Problém budou spíše zelení khmérové co budou vše chtít zdanit (spotřeba je fuj)

Ivica Bojič
6. červen 2022, 09:41

Staré dobré časy pod vlivem ruska? Díky, nechci. Je potřeba diverzifikovat zdroje, teď jen splácíme slevu, kterou jsme měli z ruska. Kdybychom více diverzifikovali, třeba jako ten Polák, plynová krize by se nás dotkla mnohem méně!

Jan Veselý
3. červen 2022, 19:01

Všechno zlé je k něčemu dobré. Současné trable s plynem a ropou alespoň nakoply, zdá se, českou vládu k tomu, že začíná řešit zásobování strategický a diverzifikuje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se