Domů
Plynárenství
Frakování může v Británii začít do konce roku. První projekt obdržel povolení
Frakování
Frakování. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marcellus_Shale_Gas_Drilling_Tower_1_crop.jpg

Frakování může v Británii začít do konce roku. První projekt obdržel povolení

První projekt frakování na území Spojeného království od zrušení zákazu v roce 2012 obdržel povolení od rady hrabství Severního Yorkshiru. Frakování v Británii neprobíhá od uzavření testovacího vrtu v oblasti Fylde Coast v roce 2011, jehož provoz byl shledán jako možná příčina výskytu otřesů.

Společnost Third Energy hodlá využít pro frakování již existující, zhruba 3 km hluboký vrt KM8, který byl zhotoven v roce 2013 nedaleko národního parku North York Moors. Těžba zemního plynu z tamního ložiska by mohla být zahájena již do konce letošního roku.

„Toto povolení není tolik vítězstvím, jako spíše velkou zodpovědností. Budeme muset dostát svému závazku, který jsme učinili výboru a lidem města Ryedale, že provoz bude probíhat bezpečně a bez dopadu na místní životní prostředí,“ komentoval rozhodnutí rady Rasik Valand, generální ředitel Third Enegy

Podle Valanda však okamžité zahájení těžby nelze očekávat. První je potřeba získat řadu dalších povolení, včetně povolení Agentury pro ochranu životního prostředí a vlády.

Jednou z velkých obav a problémů spojených s frakováním je podezření na zvýšení množství otřesů či malých zemětřesení způsobených vlivem této těžební metody. Podle Andrewa Mortimera, ředitele pro podpovrchové aktivity společnosti Third Energy, je vysoce nepravděpodobné, aby těžba v tamní oblasti způsobila jakékoliv otřesy.

Frakování North Dakota
Při frakování je zemní plyn získáván extrakcí z hornin za pomoci směsi vody, písku a chemikálií, která je pod tlakem vstřikována do země. Zdroj: Joshua Doubek

Spojené království plánuje do roku 2025 uzavření všech svých uhelných elektráren, s čímž poroste i význam zemního plynu v oblasti výroby elektrické energie. Na konci minulého roku britský parlament schválil vládní návrh, jenž umožní těžbu břidlicových ložisek nacházejících se pod tamními národními parky.

Autor úvodní fotografie: Ruhrfisch

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se