Domů
Plynárenství
GasNet nasadil náhradní zásobovaní plynem z cisterny
Zdroj:GasNet
Zdroj:GasNet

GasNet nasadil náhradní zásobovaní plynem z cisterny

Mimořádné pomoci se na začátku topné sezóny dočkali odběratelé na Lovosicku. Z důvodu poruchy na přepravní soustavě tady na začátku zimy zásobovali plynaři z GasNetu pět obcí cisternou se zkapalněným zemním plynem. Použití této technologie v distribuci zatím není příliš obvyklé. Pro největšího českého distributora plynu je to další z moderních technologií, kterou si její plynaři osvojili a která jim umožňuje posilovat bezpečnost, a hlavně spolehlivost distribuční sítě při nenadálých událostech.

GasNet jako lídr v distribuci zemního plynu přináší do plynárenské praxe řadu technologických novinek. Připojení cisterny se zkapalněným zemním plynem (LNG) přímo na předávací stanici je jednou z nich. Je to další možnost, jak v případě nutnosti zajistit spolehlivé dodávky i v době, kdy jsou kriticky potřeba – jako právě v době největšího odběru plynu v zimním období.

Naší absolutní prioritou je bezpečnost a spolehlivost provozu distribuční sítě. Nasazení technologie zkapalněného plynu tak napomáhá dosáhnout tohoto cíle a udržet velmi vysokou úroveň spolehlivosti dodávek. Kdykoliv je to možné, volíme při práci na plynovodech takové řešení, aby nedošlo k omezení, nebo dokonce zastavení dodávek plynu. Na naší předávací stanici v Charvatcích v Martiněvsi se nám díky cisterně s LNG podařilo náhradním zásobováním udržet v provozu pět okolních obcí, aniž by si kdokoliv z odběratelů všiml jakékoliv změny v odběru plynu,“ říká provozní ředitel GasNetu Petr Koutný.

Zkapalněný plyn v distribuci

Zatímco na vodárenské cisterny si odběratelé při výpadcích dodávek vody zvykli, vidět cisternu s plynem je stále ještě něco neobvyklého.

Technologie LNG ale není pro plynaře z GasNetu velkou neznámou. Společnost kromě distribuce provozuje i pět LNG plnicích stanic pro nákladní tahače. Zkušenost s touto formou plynu proto plynaři mají. Novinkou je ovšem nasazení LNG v zásobování lokální distribuční sítě.

V Charvatcích byl mobilní zásobník napojen na strojní zařízení předávací stanice. Před vstupem do distribuční soustavy byl zkapalněný zemní plyn opětovně zplynován, doplněn odorantem a zásoboval distribuční síť s provozním přetlakem 290 kPa. K zákazníkům tedy putoval zemní plyn v podobě, jak jsou zvyklí. Proces zásobování sledoval po celou dobu on-line distribuční dispečink.

Po dvou dnech byl obnoven běžný provoz předávací stanice a mobilní zásobník mohli plynaři odpojit. Cisterna dokázala dodávat plyn celkem šesti stovkám odběrných míst.

Pro tento mimořádný krok jsme se rozhodli, abychom dokázali udržet dodávky plynu i s ohledem na blížící se zimu, kdy se naplno rozbíhají plynové kotle. Odběratele nechceme nikdy nechat na holičkách a pokud to situace umožňuje, vždy hledáme alternativní zdroj plynu. Potvrdilo se nám, že při výpadku v síti je nasazení LNG cisterny účinným opatřením,“ uzavírá provozní ředitel GasNetu Petr Koutný.
Partnerem článku je společnost GasNet
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se