Domů
Plynárenství
GasNet před zimou kontroluje těsnost plynovodů, zvýší intenzitu zápachu plynu
Zdroj: GasNet.cz

GasNet před zimou kontroluje těsnost plynovodů, zvýší intenzitu zápachu plynu

Společnost GasNet, největší distributor plynu v Česku, kontroluje před zimou těsnost svých plynovodů. V příštím týdnu zvýší na celém území své působnosti intenzitu zápachu dodávaného zemního plynu. Kontrola se koná každý rok před zahájením hlavní topné sezóny. ČTK o tom dnes informoval mluvčí GasNet Pavel Zajíc v tiskové zprávě.

Odorizace bude na celém území Čech a Moravy od 22. do 26. listopadu. Výrazně intenzivnější zápach zemního plynu prověří kvalitu plynových rozvodů a umožní zjistit i nepatrné netěsnosti v domovních rozvodech nebo u plynových spotřebičů, uvedla firma.

"Pravidelná podzimní odorizace je jedním ze základních preventivních opatření pro bezpečnou distribuci zemního plynu. Silnější zápach během nárazové odorizace prověří těsnost plynových rozvodů a může nás upozornit i na nepatrné netěsnosti a poruchy," řekl provozní ředitel skupiny GasNet Pavel Káčer.

Zemní plyn je v přirozeném stavu bez zápachu. Proto se do něj ve speciálních zařízeních, odorizačních stanicích, přidává silně zapáchavá látka, takzvaný odorant. Odorizaci plynu zajišťují distributoři, kteří působí v České republice tři. Na rozdíl od obchodníků zemní plyn neprodávají, jejich rolí je doprava plynu ke koncovým zákazníkům. GasNet je s podílem zhruba 80 procent z distributorů největší. Kromě Prahy a Jihočeského kraje působí na celém území České republiky. Na starost má 98 odorizačních stanic.

Regulační stanice společnosti GasNet, s.r.o.

Pokud lidé v uvedeném období ucítí typický nepříjemný sirný zápach odorizovaného plynu, měli by okamžitě volat nepřetržitou pohotovostní službu na čísle 1239. Dispečerovi se hlásí jméno, adresa a orientační body, podle kterých se pohotovostní služba GasNetu dostane na místo možné poruchy. Během celé akce nedochází k přerušení ani omezení dodávky zemního plynu.

Plynovody a další plynárenská zařízení, která jsou ve správě společnosti GasNet, jsou kontrolována a GasNet jako distributor garantuje jejich spolehlivost. Tato zařízení končí plynovodní přípojkou před hlavním uzávěrem plynu. Za bezpečný provoz vnitřních rozvodů a spotřebičů za hlavním uzávěrem, jako je třeba sporák nebo plynový kotel, ale už odpovídá jejich majitel.

Skupina GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu pro více než 2,3 milionu zákazníků. Spravuje 65.000 kilometrů plynovodů. Stoprocentním vlastníkem firmy je konsorcium vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), do nějž patří společnosti British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners zastupující pojišťovací společnosti skupiny Allianz.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.