Ruské dodávky plynu do Evropy a Turecka by po loňském rekordu v hodnotě 194,4 mld. m3 mohly letos dosáhnout nové rekordní hodnoty. Podle vyjádření výkonného ředitele Gazpromu Alexeje Millera by se mohlo jednat až o hodnotu na úrovni 205 mld. m3.

Ruský plynárenský gigant Gazprom navýšil po mírném poklesu v červenci, který byl způsobený plánovanou odstávkou plynovodu Nord Stream, v srpnu dodávky plynu do Evropy. Podle předběžných odhadů by dodávky za prvních osm měsíců letošního roku měly dosáhnout 133,3 mld. m3, což je o zhruba 7 mld. m3 více než ve stejném období loňského roku.

O tom, zda bude udržená vysoká úroveň dodávek Gazpromu i ve zbytku roku, rozhodne vývoj ceny plynu. Ceny plynu na hlavních evropských obchodních uzlech v posledních týdnech prudce vzrostly. Spotové ceny plynu i ceny plynu pro čtvrté čtvrtletí letošního roku v největším evropském bodě TTF již přesáhly 26 EUR/MWh.

To znamená, že ruský plyn, jehož cena je v dlouhodobých kontraktech zpravidla vázána na cenu ropy, zůstává konkurenceschopný i přes růst jeho ceny.

Podle analýzy zahraničního serveru Platts se cena ruského plynu pro září letošního roku pohybuje v rozmezí 19,64-23,11 EUR/MWh. To je výrazně méně ve srovnání s cenou obdobného kontraktu na hlavních evropských obchodních uzlech, která tento týden překročila hranici 26 EUR/MWh.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *