Gazprom a Naftogaz zahájí v Bruselu jednání o dodávkách plynu po roce 2020

DomůPlynárenstvíGazprom a Naftogaz zahájí v Bruselu jednání o dodávkách plynu po roce 2020

Ruský Gazprom a ukrájinský Naftogaz zahájí v Bruselu jednání o budoucích dodávkách zemního plynu do Evropské unie po roce 2020. Jednání se budou učastnit ministři obou zemí. Zahájení vyjednávání je plánováno na pondělí 21. ledna.

Ruský Gazprom v roce 2018 dodal do Evropské unie přes Ukrajinu přibližně 87 miliard metrů krychlových zemního plynu. Dodávky přes Ukrajinu se sníží, jakmile bude zprovozněn plynovod Nord Stream 2 do Německa a plynovod Turk Stream do Turecka. Kapacita plynovodu Nord Stream 2 má být 55 miliard metrů krychlových a kapacita plynovodu Turk Stream má být 31,5 miliard metrů krychlových zemního plynu.

Zástupce generálního ředitele Gazpromu Alexander Medveděv a generální ředitel Naftogazu Andrij Kobolyev se připojí k ruskému ministru energetiky Alexandrovi Novakovi, ukrajinskému ministru zahraničí Pavlovi Klimkinovi a evropskému komisaři pro energetickou unii Maroši Šefčovičovi.

Jedná se již o druhé kolo vzájemných jednání o budoucích tranzitních podmínkách. První kolo jednání proběhlo v červenci minulého roku, kdy se všechny strany dohodly, že budou dále spolupracovat na odborné úrovni. Diskutovaly o budoucí poptávce zemního plynu v Evropské unii, o sladění evropských a ukrajinských zákonů a jejich vlivu na tranzitní smlouvy s Ruskem a o tranzitních tarifech.

Šefčovič se v pondělí setká s delegacemi Ruska a Ukrajiny nejprve jednotlivě a následně bude zahájeno trojstranné jednání.

Přes ukrajinské plynovody proudilo do Evropské unie v době nejvyšší poptávky celkem 110 miliard metrů krychlových zemního plynu. To představovalo celkem 80 % celkové spotřeby zemního plynu v Evropské unii. V roce 2011 došlo ke snížení na zhruba 62 miliard metrů krychlových vlivem snížené poptávky v EU. Dalším důvodem bylo zprovoznění plynovodu Nord Stream o kapacitě 55 miliard metrů krychlových. K opětovnému navýšení poptávky došlo v roce 2017, kdy Ukrajinu proudilo 94 miliard metrů krychlových zemního plynu.

Rusko uvedlo, že bude pravděpodobně využívat ukrajinskou trasu pro tranzit malého objemu zemního plynu nebo v období vysoké poptávky. Plán počítá v objemem kolem 10 až 15 miliard metrů krychlových po roce 2020 pod podmínkou konkurenceschopných tranzitních tarifů.

Zdroj úvodní fotografie: International News