Domů
Plynárenství
Nord Stream 2 ohrožuje konkurenci v Polsku, tvrdí tamní úřad
Plynovod Nord Stream

Nord Stream 2 ohrožuje konkurenci v Polsku, tvrdí tamní úřad

Plynárenství
1 komentář
22. červenec 2016, 16:04
ČTK

Plánovaný společný podnik ruského Gazpromu a pěti evropských firem, který má zajistit výstavbu plynovodu Nord Stream 2, by mohl ohrozit konkurenci v Polsku. Uvedl to dnes polský antimonopolní úřad (UOKiK).

Rozhodnutí je zatím jen jedním z kroků v řízení o povolení plynovodu a zúčastněné firmy mají nyní odpovědět na námitky úřadu. Konečné rozhodnutí o plynovodu, tedy schválení, zákaz nebo schválení s podmínkami, by mělo padnout do konce letošního roku.

Plynovodem má téct ruský plyn do Německa. Gazprom a evropské firmy E.ON, Wintershall, Shell, OMV a Engie se na projektu dohodly loni. V prosinci poslaly úřadu UOKiK žádost o schválení společného podniku.

„Úřad zjistil, že spojení by mohlo vést k omezení hospodářské soutěže,“ citovala agentura Reuters prohlášení UOKiK.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream
Ilustrační foto

„V tuto chvíli má Gazprom dominantní postavení ohledně přepravy plynu do Polska a plánovaná transakce by mohla dále posílit vyjednávací pozici firmy ve vztahu k uživatelům v Polsku.“

Gazprom již posílá plyn do Německa přes Baltské moře dvojitým podmořských plynovodem Nord Stream.

Navrhovaný projekt Nord Stream 2 počítá s dalším dvojitým potrubím, které zdvojnásobí kapacitu přepravy na 110 miliard metrů krychlových ročně.

Středoevropské a východoevropské země a Spojené státy upozorňují, že plynovod by mohl omezit zásobovací trasy a omezit energetickou bezpečnost Evropské unie, která asi třetinu plynu, jež se v regionu spotřebuje, získává z Ruska. Polsko, jemuž většinu plynu dodává Gazprom, proti plynovodu Nord Stream 2 opakovaně vyjádřilo námitky.

Nord Stream v Německu
Ilustrační foto

V červnu polská premiérka Beata Szydlová německé kancléřce Angele Merkelové řekla, že Varšavu plán plynovodu znepokojuje. Projekt ztělesňuje nejhorší obavy polských konzervativců, kteří považují dohody mezi mocnými sousedy Polska, tedy Německem a Ruskem, za existenční hrozbu.

Proti rozšíření plynovodu jsou také evropské úřady. Evropa se snaží rozšířit své energetické zdroje o další země kromě Ruska kvůli politickému napětí, zhoršenému rolí Moskvy v ukrajinské krizi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
24. červenec 2016, 02:36

Neděje se nic víc a nic míň než, že se Polsko a Slovensko (resp. EPH) bojí, že přijdou o tranzitní poplatky a hledají se pro blokování Nord Streamu 2 vhodné racionalizace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se