Podle ruského plynárenského giganta Gazpromu představuje loňský rekordně vysoký export plynu z Ruska do Evropy a Turecka „novou realitu“. Závislost Evropy na dodávkách zemního plynu poroste a dle OMV jsou plynovodní dodávky jedinou cestou, jak pokrýt budoucí evropskou poptávku.
V úterý na Evropské plynárenské konferenci ve Vídni uvedla Elena Burmistrovová, CEO Gazprom Export, že export plynu z Ruska do Evropy zůstane v současné výši po několik let.
„V roce 2018 jsme dosáhli rekordní výše více než 200 bcm. Tento údaj představuje novou realitu. Nemyslím si, že v nadcházejících letech bude export klesat,“ uvedla Burmistrovová.
Zmíněných zhruba 200 miliard metrů krychlových bylo dodáno do Evropy a Turecka vyjma zemí bývalého Sovětského svazu a měřeno za ruských standardních podmínek. Při přepočtu na evropské standardní podmínky se jedná o 183 bcm.
Burmistrovová uvedla, že Evropa bude stále více závislá na dovozu a že Rusko je v dobrém postavení, aby tento nedostatek pokrylo. Dokonce i v případě nerostoucí poptávky by byl zapotřebí dodatečný dovoz kvůli poklesu těžby plynu v Evropě.
Manfred Leitner, vedoucí downstream sekce rakouské OMV, souhlasil s tím, že plynovodní dodávky jsou jediným bezpečným způsobem zajišťování dodatečného dovozu plynu do Evropy. Podle Leitnera není LNG v zájmu bezpečnosti dodávek pro Evropu, jelikož je oproti plynovodním dodávkám nákladnější, méně spolehlivé a méně efektivní z hlediska emisí CO2.
Leitner zdůraznil význam ruských dodávek do Evropy a vyzval Evropskou komisi, aby podnikla, co je nezbytné pro udržení stabilního vztahu s Ruskem. OMV je dle něj přesvědčena, že pro zajištění, že budoucí poptávka po zemním plynu v Evropě bude pokryta, neexistuje jiná alternativa než Nord Stream II.
Komentáře
Přidat komentář