Domů
Plynárenství
Nový rekord v dodávkách ruského plynu do Evropy představuje dle Gazpromu "novou realitu"
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Nový rekord v dodávkách ruského plynu do Evropy představuje dle Gazpromu "novou realitu"

Podle ruského plynárenského giganta Gazpromu představuje loňský rekordně vysoký export plynu z Ruska do Evropy a Turecka „novou realitu“. Závislost Evropy na dodávkách zemního plynu poroste a dle OMV jsou plynovodní dodávky jedinou cestou, jak pokrýt budoucí evropskou poptávku.

V úterý na Evropské plynárenské konferenci ve Vídni uvedla Elena Burmistrovová, CEO Gazprom Export, že export plynu z Ruska do Evropy zůstane v současné výši po několik let.

„V roce 2018  jsme dosáhli rekordní výše více než 200 bcm. Tento údaj představuje novou realitu. Nemyslím si, že v nadcházejících letech bude export klesat,“ uvedla Burmistrovová.

Zmíněných zhruba 200 miliard metrů krychlových bylo dodáno do Evropy a Turecka vyjma zemí bývalého Sovětského svazu a měřeno za ruských standardních podmínek. Při přepočtu na evropské standardní podmínky se jedná o 183 bcm.

Export ruského plynu do Evropy a Turecka vyjma zemí bývalého Sovětského svazu, bcm, standardní evropské podmínky. Zdroj: Gazprom Export

Burmistrovová uvedla, že Evropa bude stále více závislá na dovozu a že Rusko je v dobrém postavení, aby tento nedostatek pokrylo. Dokonce i v případě nerostoucí poptávky by byl zapotřebí dodatečný dovoz kvůli poklesu těžby plynu v Evropě.

OMV přesvědčena o důležitosti Ruska pro zajištění dodávek plynu pro Evropu

Manfred Leitner, vedoucí downstream sekce rakouské OMV, souhlasil s tím, že plynovodní dodávky jsou jediným bezpečným způsobem zajišťování dodatečného dovozu plynu do Evropy. Podle Leitnera není LNG v zájmu bezpečnosti dodávek pro Evropu, jelikož je oproti plynovodním dodávkám nákladnější, méně spolehlivé a méně efektivní z hlediska emisí CO2.

Leitner zdůraznil význam ruských dodávek do Evropy a vyzval Evropskou komisi, aby podnikla, co je nezbytné pro udržení stabilního vztahu s Ruskem. OMV je dle něj přesvědčena, že pro zajištění, že budoucí poptávka po zemním plynu v Evropě bude pokryta, neexistuje jiná alternativa než Nord Stream II.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Petr
3. únor 2019, 14:12

Rusko má štěstí, že pokles spotřeby plynu v EU fakt nehrozí.

Protože EU má nezřízenou touhu v rámci páchání globálního dobra (reálně banksteři potřebují neustále zvedat zadlužení nejsnadněji přez hypotéky) zachránit do 20ti let minimálně 50 milionů Afričanů, a v Evropě jim platit topení.

Hejna Petr
3. únor 2019, 18:18

Je to i důsledek dementní touhy zrušit "uhelnou technologii" a nahradit ji tzv. čistými energiemi. V Německu již údajně zavřeli poslední černouhelný důl, což znamená, že rezignovali na tavbu železa a tudíž i obranu země. Nyní ještě tato závislost na Ruském plynu to ještě podtrhuje.

Ať bude Evropa zvyšovat výdaje na zbrojení jak chce, ať staví stíhačky x-té generace jak chce, není schopna se ubránit žádné větší agresi.

Carlos
4. únor 2019, 00:47

A víte o tom že existují i takové metalurgické procesy, kde je energie z uhlí nahrazena jinými energiemi? Nebo že se železná ruda dá redukovat buď zemním plynem, nebo syngasem?

A kdo by konvenčně, a podtrhuji slovo KONVENČNĚ, napadal Evropu? Jaký by k tomu měl kdo jednak důvod a kdo by to měl být? Rusko, které je jenom pomalu se hroutící skořápkou? Čína, která do dekády začne vymírat? Arabi se na konvenční útok nezmůžou, Turecko také ne. Navíc kde kdo už má porodnost skoro na 2.0 porodů na ženu.

Jan Veselý
4. únor 2019, 09:05

Poslední dva doly na černé uhlí se v Německu zavřely, protože už konečně Němce po 50 letech přestalo bavit jejich existenci dotovat. Už před 25 lety se v Německu psalo, že by bylo levnější nechat všechny horníky doma a platit jim výplatu než kolik se platilo za držení těch dolů při životě.

To vše v situaci, kdy prakticky celá výroba primární oceli v Německu je u námořních nebo říčních přístavů a mají tak přístup ke koksovatelnému uhlí z celého světa, které je pro ně podstatně levnější než to německé, třeba v Austrálii ho těží povrchově, tj. tak levně, že pro koksovnu v Ostravě je levnější než to hlubinně těžené v Paskově, 15 km daleko.

A jen takový detail, speciální oceli pro zbrojní výrobu se prakticky výhradně vyrábějí v elektrocelárnách. Němci a Japonci jsou v tom opravdoví mistři.

A na závěr. Země EU dají na obranu celkem ~3x více peněz než Rusko (200 miliard USD x 66 miliard USD) a mají pořád ještě za spojence USA (610 miliard USD). A protože si neplatí obří a takřka nepoužitelnou armádu branců, mohou mnohem více investovat do techniky a výcviku. Kdo ještě může ohrozit EU nějakou větší agresí?

Martin Hajek
3. únor 2019, 18:37

Každá mince má dvě strany. Rusku je blízko vyčerpání svých produkčních rezerv, takže další plyn, který bude EU kvůli své energetické politice potřebovat, bude od Arabů. Kdyby hloupost nadnášela, tak se Evropská komise i řada vlád vznáší jako holubičky.

Carlos
4. únor 2019, 00:26

A mají pilotní průkazy? :D

Jo kdyby blbost nadnášela, tak se tomu neříká parlament, ale letiště.

A jak jsou na tom produkční kapacity v různých postsovětských republikách? Tam by se dal také získat. Pak je tu rozjíždějící se průzkum plynu v Izraeli, chtěli tahat trubku do Evropy, ale je to přes sporné vody, tak snad spíš LNG, pak také má plynová pole Egypt a je otázka jestli ten nepůjde do solárů a honění vody mezi Asuánskými přehradami, eventuálně někde slané u Rudého moře, nebo bude ve velkém pálit plyn. V prvním případě je tu možnost že se objeví další země, sice je to pořád země Arabská, ale jinak vedená než ta přes moře.

Martin Hajek
4. únor 2019, 13:52

Na krátkou vzdálenost je LNG velmi drahé a energeticky nevýhodné, protože musíte zaplatit zkapalnění a pak zas odpaření. Egypt bude potřebovat plyn sám pro sebe, postsovětské republiky má Rusko stále pod palcem a žádný export mimo svojí kontrolu nepřipustí. Roura z Izraele by zase musela přes Kypr a tam je problém s Tureckem. Takže možnosti tu jsou, to máte pravdu, ale zpravidla má každá z nich nějaké ale. To hlavní ALE ovšem spočívá v tom, že EU neumí prosazovat dostatečně tvrdě své zájmy. To se týká např. bohatých nalezišť u Kypru.

Lubos Vozar
4. únor 2019, 14:02

Cena LNG sa priamo umerne zvysuje s prepravnou zdialenostou. Inak regasifikacia je proces pri ktorom sa da este vytazit energia chladu. Open rack Vaporiser vyuziva teplo atmosfery alebo mora na regasifikaciu. Co sa tyka navysovania tazby v Rusku, je tam este hodne priestoru na jej navysovanie. V nasej database vedieme projekty za 10-tky milliard dolarov.

Martin Hajek
4. únor 2019, 18:44

Možná jsem to nenapsal úplně jasně, ale Rusko je velká země. Takže je potřeba rozlišovat těžbu v Rusku a těžbu dopravitelnou do EU. Samozřejmě pro zvýšení těžby v Rusku je ještě značný prostor, jenom bude na východě a bude určená pro Čínu a další asijské mocnosti. Takže se omlouvám za nepřesnost.

Jan Veselý
4. únor 2019, 09:06

Máte pravdu, je potřeba opravdu drsně šlápnout do zateplování budov. Tam by se ušetřilo TOLIK plynu!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se