Nový rekord v dodávkách ruského plynu do Evropy představuje dle Gazpromu "novou realitu"

DomůPlynárenstvíNový rekord v dodávkách ruského plynu do Evropy představuje dle Gazpromu "novou realitu"

Podle ruského plynárenského giganta Gazpromu představuje loňský rekordně vysoký export plynu z Ruska do Evropy a Turecka „novou realitu“. Závislost Evropy na dodávkách zemního plynu poroste a dle OMV jsou plynovodní dodávky jedinou cestou, jak pokrýt budoucí evropskou poptávku.

V úterý na Evropské plynárenské konferenci ve Vídni uvedla Elena Burmistrovová, CEO Gazprom Export, že export plynu z Ruska do Evropy zůstane v současné výši po několik let.

„V roce 2018  jsme dosáhli rekordní výše více než 200 bcm. Tento údaj představuje novou realitu. Nemyslím si, že v nadcházejících letech bude export klesat,“ uvedla Burmistrovová.

Zmíněných zhruba 200 miliard metrů krychlových bylo dodáno do Evropy a Turecka vyjma zemí bývalého Sovětského svazu a měřeno za ruských standardních podmínek. Při přepočtu na evropské standardní podmínky se jedná o 183 bcm.

Export ruského plynu do Evropy a Turecka vyjma zemí bývalého Sovětského svazu, bcm, standardní evropské podmínky. Zdroj: Gazprom Export

Burmistrovová uvedla, že Evropa bude stále více závislá na dovozu a že Rusko je v dobrém postavení, aby tento nedostatek pokrylo. Dokonce i v případě nerostoucí poptávky by byl zapotřebí dodatečný dovoz kvůli poklesu těžby plynu v Evropě.

OMV přesvědčena o důležitosti Ruska pro zajištění dodávek plynu pro Evropu

Manfred Leitner, vedoucí downstream sekce rakouské OMV, souhlasil s tím, že plynovodní dodávky jsou jediným bezpečným způsobem zajišťování dodatečného dovozu plynu do Evropy. Podle Leitnera není LNG v zájmu bezpečnosti dodávek pro Evropu, jelikož je oproti plynovodním dodávkám nákladnější, méně spolehlivé a méně efektivní z hlediska emisí CO2.

Leitner zdůraznil význam ruských dodávek do Evropy a vyzval Evropskou komisi, aby podnikla, co je nezbytné pro udržení stabilního vztahu s Ruskem. OMV je dle něj přesvědčena, že pro zajištění, že budoucí poptávka po zemním plynu v Evropě bude pokryta, neexistuje jiná alternativa než Nord Stream II.