Domů
Plynárenství
Plyn pro evropský trh zdražuje kvůli stávce v Austrálii
LNG terminál

Plyn pro evropský trh zdražuje kvůli stávce v Austrálii

Plynárenství
Bez komentáře
8. září 2023, 11:37
ČTK

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli stávce zaměstnanců dvou australských závodů produkujících zkapalněný zemní plyn (LNG) roste. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si kolem 09:30 SELČ připisovala zhruba sedm procent a nacházela se v těsné blízkosti 35 eur (zhruba 850 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Zaměstnanci v australských závodech Gorgon a Wheatstone společnosti Chevron dnes zahajují stávku, protože rozhovory odborů s vedením ohledně mezd a pracovních podmínek nedospěly k dohodě. Zaměstnanci hodlají nejprve stávkovat omezeně, od příštího čtvrtka však plánují práci na dva týdny zcela přerušit, pokud se spory ohledně mezd a pracovních podmínek nevyřeší.

Oba závody se na celosvětové kapacitě pro produkci LNG podílejí více než pěti procenty. Austrálie je největším vývozcem LNG na světě, není však jeho významným dodavatelem do Evropy. Panují nicméně obavy, že omezení vývozu LNG z Austrálie přiměje kupce z Asie soupeřit o dodávky z jiných zdrojů prostřednictvím vyšších cen.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

pmh ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se