Premiéři Řecka a Bulharska se dohodli na vybudování nového plynovodu

DomůPlynárenstvíPremiéři Řecka a Bulharska se dohodli na vybudování nového plynovodu

Premiéři Řecka a Bulharska podepsali za přítomnosti předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera dohodu o vybudování plynovodu mezi oběma zeměmi.

Před několika málo dny došlo k dalšímu kroku Energetické Unie, a to k podpisu projektu propojující dvě jihoevropské země, Řecko a Bulharsko. Jedná se o takzvaný IGB (Greece-Bulgaruia interconnector project), který má zajistit diverzitu dodávek plynu do EU. Po zprávě o postupu financování severního plynovodu Nordstream II se v oblasti rozšiřování evropské plynárenské infrastruktury jedná o další pozitivní zprávu.

Obě země, jejichž území bude plynovod spojovat, zdůraznily, že je pro ně důležité zahájit stavbu ještě letos, tak aby plynovod byl v provozu k roku 2020. Toto datum koresponduje s plánovaným zahájením dodávek plynu do EU z kaspického regionu.

Předseda Evropské komise nezapomněl připomenout, že projekt bude sloužit k větší diverzifikaci energetických zdrojů pro EU, pomůže vyšší bezpečnosti a stability dodávek plynu a ve výsledku nabídne zákazníkům větší možnost volby.

Projekt IGB je klíčovým dílčím krokem v plánovaném Jižní plynovém koridoru. Díky tomuto propojení bude mít i Bulharsko přístup k plynu dopravovanému tímto novým plynovodem. Projekt je i proto zařazen do kategorie projektů s prioritním zájmem (PCI), které podléhají kratšímu schvalovacímu procesu. Plánovaná počáteční přepravní kapacita jsou 3 miliardy metrů krychlových ročně (bcm/rok) ve směru z jihu na sever, později bude dobudována na 5-6 bcm/rok obousměrně. Na projektu se finančně podílí Bulharský energetický holding (50 %), společnost Edison (25 %) a Public Gas Corporation of Greece DEPA (25 %).