Domů
Plynárenství
Skupině Net4Gas stoupl loni čistý zisk o 11,4 pct na 2,9 mld. Kč

Skupině Net4Gas stoupl loni čistý zisk o 11,4 pct na 2,9 mld. Kč

Čistý zisk provozovatele českých plynovodů, skupiny Net4Gas, stoupl loni meziročně o 11,4 procenta na 2,9 miliardy korun. Tržby naopak proti roku 2017 klesly o 0,8 procenta na 7,3 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila na svém webu . Výsledky jsou podle mezinárodních účetních standardů IFRS.

„Celkový objem plynu přepraveného v roce 2018 zaznamenal meziroční nárůst o 5,6 miliardy metrů krychlových a dosáhl hodnoty 48,1 miliardy metrů krychlových. Celkové vstupní toky z Německa činily 39,1 miliardy metrů krychlových, což svědčí o pokračujícím růstu přepravy plynu ve směru západ – východ,“ uvedl ve zprávě generální ředitel Net4Gas Andreas Rau.

Mezinárodní tranzit plynu přes Česko podle něj loni dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 14 let. Firma dále uvedla, že pro účely ČR bylo z celkového objemu transportovaného plynu přepraveno 8,2 miliardy metrů krychlových komodity.

„Domácí přeprava se tak meziročně snížila o 0,3 miliardy metrů krychlových, a to především vlivem teplejšího počasí proti předchozímu roku,“ dodal Rau.

Vlastníky Net4Gas jsou od roku 2013 kanadská společnost Borealis Novus Parent B.V (50 pct) a německá pojišťovna Allianz (50 pct), které firmu koupily od energetické skupiny RWE. Net4Gas provozuje více než 3800 kilometrů plynovodů a v rámci této sítě zajišťuje vnitrostátní přepravu a mezinárodní tranzit plynu.

Skupina uvedla, že v loňské roce investovala přes 1,4 miliardy korun. Nejvýznamnější investice ve výši 997 milionů korun byla podle ní učiněna v rámci projektu Capacity4Gas.

Potrubní část projektu Capacity4Gas má u českých hranic s Německem navázat na nový plynovod Eugal, který má už od konce letošního roku přivádět do Česka desítky miliard metrů krychlových zemního plynu z diskutovaného plynovodu Nord Stream 2.

Nový plynovod na českém území má do značné míry kopírovat existující plynovod Gazela, má vést mezi Kateřinským potokem na Mostecku a Přimdou na Tachovsku. Mluvčí Net4Gas Zuzana Kučerová už dříve ČTK řekla, že rozsah investice do české přepravní soustavy v rámci celého projektu Capacity4Gas se odhaduje na několik stovek milionů eur. Podle nedávného vyjádření náměstka ministryně průmyslu a obchodu Reného Neděly by mohly dosáhnout až na 700 milionů eur (18 miliard korun).

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.