Španělsko, Francie a Portugalsko místo plynovodu MidCat dohodly potrubí v moři
Španělsko, Portugalsko a Francie se na summitu v Bruselu ve čtvrtek dohodly na novém energetickém projektu, který spojí Pyrenejský poloostrov se střední Evropou. Místo plynovodu MidCat, proti němuž měla výhrady Francie, chtějí postavit podmořské potrubí mezi přístavy Barcelonou a Marseille (BarMar), jímž by se měl v budoucnu dopravovat zejména zelený vodík. Informoval o tom deník El País.
Jde zatím jen o politickou dohodu, konkrétnější obrysy by projekt BarMar měl dostat na dalším setkání lídrů těchto tří zemí začátkem prosince ve španělském Alicante. Sejít se mají 9. prosince na okraj summitu unijních zemí ležících ve Středomoří (Euromed).
Projekt BarMar podle místopředsedkyně španělské vlády Teresy Riberaové také nahradí podvodní potrubí, které mělo spojit Barcelonu s italským Livornem. Riberaová to dnes řekla španělskému rozhlasu Antena 3. Uvedla rovněž, že nové podmořské potrubí by mohlo být postaveno za pět až sedm let.
„Dosáhli jsme dohody o nahrazení MidCatu novým projektem, která bude koridorem zelené energie a spojí Pyrenejský poloostrov s Francií, a tedy s evropským energetickým trhem,“ oznámil ve čtvrtek večer v Bruselu španělský premiér Pedro Sánchez po schůzce se svým portugalským protějškem Antóniem Costou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Podle deníku El País dosáhla Francie svého, touto „ekologickou alternativou“ končí snahy Madridu o postavení plynovodu MidCat. Ten měl vést přes Pyreneje a měl propojit severošpanělský region Katalánsko s jihem Francie. Madrid měl v tomto podporu Německa, prezident Macron byl ale proti. Argumentoval mimo jiné tím, že nejsou ani dostatečně využity dva existující plynovody mezi Španělskem a Francií. Deník El País s odvoláním na německé vládní zdroje v Bruselu nyní napsal, že i Berlín je s novou dohodou spokojen, jelikož jednání o MidCatu dlouho vázla na mrtvém bodě.
Konkrétní obrysy ale zatím tento více než 360 kilometrů dlouhý nový koridor pro zelenou energii nemá. Podle Sáncheze by měla prosincová schůzka v Alicante zejména stanovit lhůty pro budování nového potrubí a také jeho financování. Madrid a Lisabon se budou snažit získat na něj peníze z EU.
Barcelona byla pro tento projekt podle deníku El País vybrána proto, že má největší závod na zpětné zplynování kapalného plynu na Pyrenejském poloostrově a také největší zásobník pro zkapalněný plyn ve Španělsku. Tato země má také největší kapacitu pro zpětné zplynování kapalného plynu v EU. Marseille má pak výhodnou polohu pro distribuci plynu dál do Itálie, Rakouska a Německa.
Mohlo by vás zajímat:
No poté bo jsme zažili útok na podmořský NS, nepřipadá mi že je až taková výhra přesunout trasu plynovodu z pozemní/podzemní na podmořskou... jako kdyby to nabízelo nějaké zkrácení trasy, případně vůbec nijak nešlo (EU-Afrika) tak tam chápu, ale jaký byl argument zde? Neničení přírody v Pyrenejích?
S tím nevyužitím už současných tras SPA-FR(potažmo dále DE...), o kolik to je, 10% nevyužitých v průměru s tím že peaky překračují? Nebo je tam jakože 50% nevyužitých? To by bylo značně překvapivé, když se horkotěžko budují další zplynovací kapacity LNG, kterých mělo Španělsko doposud nejvíc...?
Přitom potenciálně právě tímto směrem by se asi budovalo dál směrem k Africe, takže kapacita SPA-centrální Evropa by měla být dost perspektivní...
Možná to nechtěli tahat přes Baskicko . ;-)
tak zas dohadovanie sa z vlastnikmi pody je casto inak narocne .. ved aj nemecko ma asi najvacsi problem prave s touto oblastou a to taha len elektricke kable zo severu na juh ..
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se