Čína chce být do roku 2060 klimaticky neutrální, vrcholu emisí má dosáhnout v roce 2030
Čína oznámila, že bude do roku 2060 cílit na dosažení klimatické neutrality. Mezistupněm má být rok 2030, ke kterému má nejpozději dojít k vrcholu vypouštění emisí Čínou. Podle výzkumného konsorcia Climate Action Tracker by dodržení čínského závazku vedlo k omezení globálního oteplování v tomto století o 0,2 až 0,3 °C.
Čínský prezident Si Ťin-pching 22. září před Valným shromážděním OSN oznámil, že Čína chce do roku 2060 dosáhnout klimatické neutrality. Zároveň země přislíbila, že vrcholu vypouštění emisí CO2 dosáhne před rokem 2030, tedy po tomto roce by vypouštěné emise měly pouze klesat.
Čína je největším emitentem CO2 na světě. V roce 2018 se Čína na globálních emisích CO2 podílela 29,7 %. V posledních měsících země naznačovala, že chce své klimatické závazky posílit, nicméně Si Ťin-pchingovo prohlášení bylo pro mnohé velkým překvapením.
„Čína není pouze největším emitentem na světě, ale také největším investorem do energetiky a největším trhem, takže její rozhodnutí mají významný dopad na to, jak zbytek světa v odchodu od fosilních paliv, která způsobují klimatickou změnu, postupuje,“ uvedl Richard Black, ředitel britské neziskové organizace Energy and Climate Intelligence Unit.
EU krok vítá a zdůrazňuje, že Čínu čeká ještě mnoho práce
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová závazek Číny přivítala a okomentovala ho jako „důležitý krok v globálním boji proti klimatické změně“. Zároveň však dodala, že je „nutné udělat ještě mnoho práce“.
Pro EU je tento závazek Číny do jisté míry malým vítězstvím. EU se v poslední době během bilaterálních jednání snažila dosáhnout většího zapojení Číny v oblasti boje proti klimatické změně. Další takové bilaterální jednání na vysoké úrovni je plánováno na listopad 2020. Jeho předmětem mají být dlouhodobé dekarbonizační strategie a případné zvýšení cílů do roku 2030.
Prozatím ovšem není známých mnoho informací. Není kupříkladu jasné, zda do cíle klimatické neutrality Čína zahrnuje pouze emise CO2, nebo i ostatní skleníkové plyny.
Samotné dodržení závazku Číny nebude stačit
Podle výzkumného konsorcia Climate Action Tracker, které se zaměřuje na sledování aktivit jednotlivých vlád v boji proti změně klimatu ve srovnání s dosažením cíle Pařížské klimatické dohody, by dodržení čínského závazku vedlo k omezení globálního oteplování v tomto století o 0,2 – 0,3 °C.
Aktuální závazky v rámci Pařížské dohody by podle Climate Action Tracker vedly k globálnímu oteplení o 2,7 °C do roku 2100. Pokud by Čína svůj závazek klimatické neutrality do 2060 splnila, tak by došlo k oteplení o 2,4 – 2,5 °C. Tato hodnota je ovšem stále nad stanoveným limitem 1,5 °C, abychom se vyhnuly nejzávažnějším dopadům klimatické změny.
Podle zprávy IPCC by klimatické neutrality musel dosáhnout celý svět a už kolem roku 2050, aby bylo dosaženo hodnoty 1,5 °C. Podle Climate Action Tracker se již nyní nacházíme na hodnotě oteplování 1,1 °C.
Mohlo by vás zajímat:
Předpokládám, že se jedná ze strany Číny o kulišárnu. Prohlášení vlije novou krev do žil Evropským bojovníkům proti CO2, kteří si stanoví odvážnější cíle. Současně povede ke zhoršení vztahů EU - USA, kde se Trump nějakého CO2 nebojí. No a pokud zvítězí Biden, tak se třeba i USA připojí k EU a společně budou podrývat svou energetiku OZE zdroji a průmysl zvýšenými náklady kvůli redukci CO2.
A v roce 2030 už bude Čína jedinou světovou velmocí a co se děje v EU, nebo USA jí může být jedno.
To jsou ovšem vaše předpoklady. Jestli dojde ke konfliktu s realitou, pamatujte, že to je realita, kdo nemá pravdu.
Vzhledem k svému věku se mohu podívat tak 70 let nazpět na vývoj energetiky a životního prostředí na (villovém) předměstí Prahy resp celých Čech.
1) elektřina se vyrábí stále "čistějším" způsobem, znečištění ovzduší je stále nižší, technologie s nižšími emisemi škodlivých látek získávají převahu, celý proces je velmi pozvolný. Průmysl v Praze už neexistuje, fungující komín má snad jen spalovna odpadu v Malešicích. A toho odpadu extrémně přibylo.
2) topení se změnilo rasantně, v Praze se snad už uhlím netopí, dominuje plyn a dálkové topení, trochu tepelná čerpadla.
3) emise z automobilů-to je opravdu katastrofa. Když měl táta před válkou, až do 1954 auto, tak to byla i v Praze vzácnost. Počet aut nyní je alespoň 1000 krát větší, ale emise z aut a autobusů se snížily max. 10x. To nevyřeší žádné spřísňování limitů pro diesly....
4) voda ve Vltavě je mnohem špinavější, než za mého mládí.
5) zelinářství a zemědělství zcela zaniklo
Co z toho vyplývá: ekonomický pohyb u nás, V EU, v USA, v Číně je úplně stejný, trendy též, jen je mezi různými oblastmi světa časový posun desítek (někde možná i přes 100) let.
Čisté zdroje elektřiny, elektromobilita, se určitě nakonec ve světě prosadí (jde jen o rychlost) proti technologiím zanechávajícím škodlivý odpad. Důvod: ekonomika, zvyšující se životní úroveň.
Odpady a recyklace, to jsou klíčové věci pro budoucnost ekonomiky a života na zemi. Je nás už hrozně moc, stejně jako aut ve velkoměstech.
Takže Čína bude pokračovat jako (v absolutních číslech) největší investor do fotovoltaiky, větrných elektráren, elekráren vodních, spálí si to svoje uhlí stejně jako si ho o desetiletí či staletí dříve spálii Evropa a USA,
na přelidněném východě bude dále silně podporovat elektromobilitu, ....
Otazník je Indie, má obrovské množství vysoce kvalifikovaných lidí po celém světě, mohla by přeskočit v energetice "uhelné období", má velké plány s fotovoltaikou,...
Ale životní filosofie Indů je (asi) jiná než v EU, USA a Číně.
Pane Vaněček, je pravda, že v Praze továrny již nejsou, přesto je jedno z nejvíce znečištěných míst v republice a to díky autům. Auta nejen že vypouštějí CO2 a NOX, ale hlavně víří prach, který dýchají nejen chodci, rádoby zdraví cyklisti, ale hlavně samotní řidiči přes špinavé filtry z klimatizací. To je problém Prahy, který neodstraní s prachem ani elektromobily. Bohužel se jedná o kotlinu, tak v době inverzí je vzduch z tohoto důvodu obdobné kvality jako za bolševika.
Mimochodem, za inverze na podzim sosají elektromobily tu špinavou elektřinu z uhelných elektráren, protože OZE nejedou.
Smutný příběh pseudo OZE politiky.
Pane, asi jste nikdy nejel na kole za autem.
Hlavně do kopce, to je potom lepší zastavit a počkat až se to rozplyne. Jo a kde se asi ten prach bere? Že by z výfuků a brzdných destiček? Jinak co2 zas tak pro okolí problém není. Nox už je. Ale Mnohem škodlivější pro řidiče a pro lidi kolem jsou pevné částice a také nespálené uhlovodíky.
Hodně smrdí motocykly. Nechápu, jak můžou jet dva za sebou to se snad musejí střídat, aby ten vzadu neomdlel.
(vím, přeháním, ale ten smrad ze silnice, to není hodno tohoto století- v tomhle jsme fakt prasata). Další věcí je hluk.
Ten prach (pevné částice) nesmrdí a bere se hlavně z asfaltu. V Kalifornii to měřili a došli k tomu, že "In Southern California alone, the scientists estimate, between 1,000 and 2,500 tons of particulate air pollution could be released each year from asphalt used in roads and roofing, compared with between 900 and 1,400 tons from gasoline and diesel vehicles."
www. sustainability-times. com/environmental-protection/the-asphalt-on-roads-is-driving-air-pollution/
Konkrétní čísla nemám, ale tvrdí se že moderní spalovák vypustí výfukem tu menší část pevných částic. Většina je tření guma-asfalt a brzdové destičky. Na zachytávání toho prachu z destiček už jsem viděl i nějaké filtry.
Tome, však právě pro udržení hluku panáčci z EjU uzákonili zvěrstvo o jeho povinném generování i u jinak tichých elektromobilů. Ani podpisová akce proti tomuto nesmyslu generovat hluk bohužel nevzbudila pozornost poblitiků.
Číňani se touto proklamací snaží, aby nedošlo k revizi Pařížské dohody, protože v příští verzi by se už stali plátci do fondu na pomoc rozvojovým zemím anebo by to celé spadlo, ani jedno se jim nehodí.
Toto prohlášení je nejdůležitější zprávou od Pařížské konference a změní svět. Ne klima, které se patrně mění z jiných příčin. Tou hlavní změnou bude pokles důležitosti středního východu. Číňani totiž nejsou idioti a nehodlají si jako my likvidovat vlastní energetiku, ale budou postupně snižovat dovoz ropy a plynu, což bude mít dalekosáhlý geopolitický dopad, protože k Číně se samozřejmě přidají i další státy, kteří budou chtít participovat na Čínských technologiích, které nahradí dovoz ropy a plynu, elektromobily, rychlovlaky , FV panely, VTE , stavby přehrad a jaderná technologie ve všech těchto oblastech je Čína na špičce s cenami, kterým bohužel nedokážeme konkurovat. Samozřejmě , že s tím snižováním CO2 to není tak horké oni žádné CO2 snižovat příštích 10 let nehodlají, ale budou rozvíjet el. síť a využívat bezemisní zdroje, postaví 2000 přehrad a 5G sítě ve většině států světa. Těch 10 let co budou za "EU" je přesně doba ,kdy se technologie stává zralá to znamená, že my si tady vylámeme zuby na velmi drahých řešeních -viz naše FV panely a oni si počkají a nasadí technologie až budou levné a výhodné. Podobně se chovají i jiné státy například Izrael.
Tentokrát musím s většinou věcí co tu napsal Josef souhlasit. Ale jen bych podotkl, že to snížení ceny fotovoltaiky je z velké části zásluhou Číny (panely) a Německa (umění nejlevněji stavět FVE). Jestli teď Švýcaři a Němci vrátí část velkovýroby fotovoltaických panelů zpět do Německa, jak plánují, tak už budou nejen zásluhy o energetický přechod rozděleny rovnoměrně mezi EU, USA a Čínu, ale i zisky z energetického přechodu budou mít firmy z EU, USA a Číny.
Takže těm v Evropě, co se zapojili do energetického přechodu se to silně vyplatí ekonomicky (zatím Dánsko, Německo, Španělsko, Anglie co se týče VtE,
Německo, Španělsko, Portugalsko, Italie, co se týče fotovoltaiky
a Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Švédsko a Francie co se týče vodních elektráren propojených s intermitentními zdroji.
Jen nesouhlasím, že jsme si na FV vylámali zuby-ne, to jsme jen naivně podlehli těm všehoschopným mezi námi. A že tuto, pro EU nezákonně vysokou podporu, narušující konkurenční prostředí, jsme ještě neukončili (jako to udělali Španělé, kteří se nechali oklamat již v roce 2008), a že budeme žádat zase o další nadměrnou podporu pro jádro, to je tragedie pro naše peněženky...
Pane Vaněčku uvědomte si, že nejsme Čína, my nemáme pouště s celoročním slunečním svitem , nemáme moře se stabilním větrem a nemáme největší hydropotenciál na světě. Ono toto všechno mají a stejně se bez jádra neobejdou.
Prostě 7 měsíců v roce u nás slunce prakticky nesvítí a FV panely dávali 1/6 toho co v teplých 5 měsících. Pokud nechceme dovážet, pak můžeme mít uhlí - toho máme asi na 200 let a nebo jádro - paliva pro JE když počítáme s V generací JE běžících v Rusku máme prakticky neomezeně. Jádro je nejlevnější ekologický zdroj co máme nevím proč proti němu tak brojíte.
Pane Josef jak jste na to přišel že bych chtěl srovnávat ČR s Čínou? ????
My se můžeme srovnávat třeba s Bavorskem. To byla chudá část Německa (kdysi).
Můžeme mít stejně fotovoltaiky jako bavoři, umíme stejně dobře
vařit pivo jako bavoři, můžeme k nám dovést stejně elektřinu z VtE ze severního moře jako bavoři sobě (máme to stejně daleko a jako němci u nás vlastní elektrárny či distribuci tak my vlastníme elektrárny v Německu, zeptejte se Křetínského). Jsme částí EU.
A to se ani nemusíme zbavovat svých JE jako Němci, naopak můžeme je ještě mnoho let provozovat.
Tak v čem je problém, proč jít proti technickěmu pokroku který vítězí po celém světe? ✌️
Bavorsko je na tom obdobně jako my, proto bez JE a odpojených PPE (nechtěli dotovat jako zálohu za OZE) budou mít v době podzimní inverze nedostatek EE. My jim prodáme tu z uhelek, až budou odpojeny i uhelky tak prodáme houby s octema budou odpojovat velké spotřebitele.
PetřeV - aspoň i v DE podnikavci dospějí k poznání které měl zažité i Rotšild. První co ve Vítkovicích postavil byla energetická ústředna. Protože věděl, že se musí starat sám a za své. Ne jako podnikavci dnes. Čím víc slíbí (a poté nedodrží), tím víc záruk, úlev a podpor drze dopředu požadují.
a pro Josefa - dokud nebudou součástí VŠECH sluncem osvícených střech FV panely a to jak z důvodu zisků elektrické energie, tak pro zabránění zbytečného oteplování podstřešních prostor - opět šetření na klimatizaci, tak jděte s argumentem 1/6 do kelu. O chybějící energii se můžeme bavit až mimo historických budov budou všechny ostatní zdrojem elektrické energie.
Nikdo nechce odstavovat funkční JE, která pro domácnosti se svou roční výrobou plně postačuje. A podnikavci ať si sami a za své zaplatí své záruky na jejich zdroje. Doufám, že už jsme vyrostli z plenek keců o tom jak chudinka podnikavec odtáhne se svými groši k Neumětelům. Takovýmito pohádkami mohou krmit ty co seno žerou.
Číňané jsou komunisté - maoisté a ti lhali, lžou a budou lhát a nás jen zblbnou do dalších OZE nesmyslů, abychom co nejvíce se zhuntovali a veškerý zbylý průmysl odvezli k těm zmetkům (pardon za ten výraz, ale po C19 je jinak nejmenuji...)
Nebral bych to tak jednostranně ideologicky. Tvrdé direktivní řízení máme spojené s komunismem, ale spodek jejich systému je zase ten nejtvrdší kapitalismus jaký existuje. Co se týče (ne)lidskosti tak podle mně vzali skoro to nejhorší z obou systémů... Co se týče ekonomiky a schopnosti stavět masivní projekty tak zatím super.
Zmetci to jsou, ale chytří. První nás levným spotřebákem motivovali zbavit se vlastních výrob považovaných za podřadné, ale je hlavně naše chyba že se to rozšířilo i do velké části výrob strategické infrastruktury.
Levnými šmejdy to vždycky začíná. Takhle začínalo Japonsko, Taiwan i Jižní Korea.
Když čína vidí, jak její západní nepřátelé ničí svou energetiku předraženými oze hračkami, zatímco čína vybudovala největší flotilu uhelných elektráren na světě, jenž nemají ekonomickou konkurenci. Tak neuškodí vypustit na západ takovéhle fámy a zaslepený západ to komunistům žere. Však to čínu nic nestojí a pomalu převezme světové otěže. V číně panuje tvrdý komunismus a cenzura, lidi mizí, když řeknou co není povoleno a jiné veselé věci které na západě neznají a tak jsou mimo realitu, jak to tam chodí a jak oni přemýšlejí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se