Čína chce být do roku 2060 klimaticky neutrální, vrcholu emisí má dosáhnout v roce 2030

DomůEmise CO2Čína chce být do roku 2060 klimaticky neutrální, vrcholu emisí má dosáhnout v roce 2030

Čína oznámila, že bude do roku 2060 cílit na dosažení klimatické neutrality. Mezistupněm má být rok 2030, ke kterému má nejpozději dojít k vrcholu vypouštění emisí Čínou. Podle výzkumného konsorcia Climate Action Tracker by dodržení čínského závazku vedlo k omezení globálního oteplování v tomto století o 0,2 až 0,3 °C. 

Čínský prezident Si Ťin-pching 22. září před Valným shromážděním OSN oznámil, že Čína chce do roku 2060 dosáhnout klimatické neutrality. Zároveň země přislíbila, že vrcholu vypouštění emisí CO2 dosáhne před rokem 2030, tedy po tomto roce by vypouštěné emise měly pouze klesat.

Čína je největším emitentem CO2 na světě. V roce 2018 se Čína na globálních emisích CO2 podílela 29,7 %. V posledních měsících země naznačovala, že chce své klimatické závazky posílit, nicméně Si Ťin-pchingovo prohlášení bylo pro mnohé velkým překvapením.

„Čína není pouze největším emitentem na světě, ale také největším investorem do energetiky a největším trhem, takže její rozhodnutí mají významný dopad na to, jak zbytek světa v odchodu od fosilních paliv, která způsobují klimatickou změnu, postupuje,“ uvedl Richard Black, ředitel britské neziskové organizace Energy and Climate Intelligence Unit.

Emise CO2 největších světových emitentů v letech 1990-2018. Zdroj: Fossil CO2 and GHG emissions of all world countries. Report 2019

EU krok vítá a zdůrazňuje, že Čínu čeká ještě mnoho práce

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová závazek Číny přivítala a okomentovala ho jako „důležitý krok v globálním boji proti klimatické změně“. Zároveň však dodala, že je „nutné udělat ještě mnoho práce“.

Pro EU je tento závazek Číny do jisté míry malým vítězstvím. EU se v poslední době během bilaterálních jednání snažila dosáhnout většího zapojení Číny v oblasti boje proti klimatické změně. Další takové bilaterální jednání na vysoké úrovni je plánováno na listopad 2020. Jeho předmětem mají být dlouhodobé dekarbonizační strategie a případné zvýšení cílů do roku 2030.

Prozatím ovšem není známých mnoho informací. Není kupříkladu jasné, zda do cíle klimatické neutrality Čína zahrnuje pouze emise CO2, nebo i ostatní skleníkové plyny.

Samotné dodržení závazku Číny nebude stačit

Podle výzkumného konsorcia Climate Action Tracker, které se zaměřuje na sledování aktivit jednotlivých vlád v boji proti změně klimatu ve srovnání s dosažením cíle Pařížské klimatické dohody, by dodržení čínského závazku vedlo k omezení globálního oteplování v tomto století o 0,2 – 0,3 °C.

Aktuální závazky v rámci Pařížské dohody by podle Climate Action Tracker vedly k globálnímu oteplení o 2,7 °C do roku 2100. Pokud by Čína svůj závazek klimatické neutrality do 2060 splnila, tak by došlo k oteplení o 2,4 – 2,5 °C. Tato hodnota je ovšem stále nad stanoveným limitem 1,5 °C, abychom se vyhnuly nejzávažnějším dopadům klimatické změny.

Podle zprávy IPCC by klimatické neutrality musel dosáhnout celý svět a už kolem roku 2050, aby bylo dosaženo hodnoty 1,5 °C. Podle Climate Action Tracker se již nyní nacházíme na hodnotě oteplování 1,1 °C.