Domů
Plynárenství
Ve Spojeném králoství začaly práce na prvním břidlicovém vrtu za posledních 6 let

Ve Spojeném králoství začaly práce na prvním břidlicovém vrtu za posledních 6 let

Společnost Cuadrilla začala s pracemi na prvním břidlicovém vrtu ve Spojeném království za posledních 6 let. Společnost o své činnosti informovala ve čtvrtek, stejný den, kdy byla zveřejněna studie o pravděpodobné nevhodnosti geologické struktury v zemi pro hydraulické frakování.

Cuadrilla uvedla, že začala s vertikálním vrtem poblíž města Blackpool v Lancashire, který by měl dosáhnout hloubky 3,5 km. Vrt by měl společnosti poskytnou vzorky potřebné pro rozhodnutí, v jaké hloubce provést dva horizontální vrty, které se stanou prvními svého druhu ve Spojeném království. Jejich dokončení je plánované do konce roku 2017.

Tyto horizontální vrty budou využity pro těžbu břidlicového plynu. Pomocí nich bude pod vysokým tlakem vtláčena voda společně s pískem a pomocnými chemikáliemi do hornin, které obsahují zemní plyn vázaný na břidlice (jílovce). Odtud název břidlicový plyn. Důvodem proč se tato metoda v Evropě na rozdíl od USA nerozšířila, jsou rizika vyvolání zemětřesení, kontaminace podzemních vod, vysoká spotřeba vody a vliv na kvalitu ovzduší a změnu klimatu. Z těchto důvodů je v mnoha zemích Evropy, včetně České republiky, na hydraulické frakování uvaleno moratorium.

Hydraulické frakování bylo ve Spojeném království pozastaveno od roku 2011, kdy dva menší zemské otřesy byly pravděpodobně následkem průzkumných operací společnosti Cuadrilla poblíž Blackpoolu.

Cuadrilla dostala v loňském roce od vlády povolení na obnovení prací. Tento krok odráží naděje ministrů na napodobení břidlicové revoluce z USA. Nicméně postup společnosti Cuadrilla byl zpomalen právními výzvami a protesty odpůrců, kteří upozorňují, že hydraulické frakování ohrožuje životní prostředí.

Studie upozorňuje na problematiku břidlicové těžby

Argument proti tomuto procesu byl ve čtvrtek podpořen akademickým výzkumem, který zpochybnil rozsah britských břidlicových zdrojů. John Underhill, hlavní vědec univerzity Heriot-Watt v Edinburghu, pod jehož vedením byla studie vypracována, uvedl, že potenciál byl přehnaný.

Podle Underhilla byly sedimentární pánve s plynovými ložisky ve Spojeném království narušeny tektonickými pohyby, což je činí méně vhodnými pro frakování než úspěšné břidlicové oblasti USA.

„Je třeba, aby tato významná a fundamentální geologická nejistota byla započítána do ekonomické rovnice. Bylo by extrémně nerozumné spoléhat na břidlicový plyn, který by spasil britské potřeby plynu,“ uvedl Underhill.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se