Domů
Plynárenství
Vývoz plynu z USA by se do dvou let mohl až zdvojnásobit
Ilustrační foto. Plovoucí terminál na LNG u chorvatských hranic.

Vývoz plynu z USA by se do dvou let mohl až zdvojnásobit

Spojené státy v posledních let prudce navyšují těžbu zemního plynu a s výstavbou nových terminálů na jeho zkapalňování se zemi rozšiřují kapacity pro jeho vývoz do takřka libovolné destinace. Podle odhadů tamní vládní agentury by se čistý vývoz plynu ze země měl do doku 2021 téměř zdvojnásobit.

Rostoucí těžba zemního plynu, často jako vedlejšího produktu při těžbě ropy, vyvíjí silný tlak na ceny plynu na americkém trhu. Kromě poklesu čistého dovozu z Kanady a růstu vývozu do Mexika se díky zprovozňování nových terminálů daří Spojeným státům navyšovat rovněž vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), který míří zejména do Evropy.

Podle energetického výhledu vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by vývoz plynu ze země měl v letošním roce převýšit dovoz v průměru o 7,3 miliard kubických stop denně (75,4 miliard metrů krychlových ročně), v roce 2021 poté průměrně o 8,9 miliard kubických stop (92 miliard metrů krychlových ročně). Čistý vývoz plynu z USA se podle agentury loni meziročně zdvojnásobil a v průběhu letošního a příštího roku by se měl znovu téměř zdvojnásobit.

Spojené státy tradičně dováží pomocí plynovodů plyn z Kanady a naopak plyn exportují do Mexika. Co se týče zkapalněného plynu, který vyváží do více než 30 zemí, jsou USA čistým vývozcem podle agentury již od roku 2016.

Exportní kapacity stále rostou

Čistý dovoz plynu z Kanady v průběhu posledních 4 let stabilně klesal, kdy do států na středozápadě USA proudilo stále více plynu z domácí produkce. Stejně tak se zprovozněním nových plynovodů proudí do Kanady více amerického plynu. EIA i přesto očekává, že Spojené státy zůstanou čistým dovozcem plynu z Kanady v průběhu celého sledovaného horizontu do roku 2050.

S rozšířením přepravních kapacit se USA loni podařilo značně navýšit vývoz plynu do Mexika, který v období mezi loňským lednem a říjnem dosahoval v průměru 5,1 miliard kubických stop denně (52,7 miliard metrů krychlových ročně), tedy o více než 10 % více, než kolik činil průměr v roce 2018.

V loňském roce USA vyvážely průměrně 5 miliard kubických stop LNG denně (51,7 miliard metrů krychlových ročně), více než dvojnásobné množství ve srovnání s rokem 2018. V letošním a následujícím roce by přitom měla zahájit provoz další zkapalňovací zařízení, díky čemuž by vývoz LNG měl s jejich postupným náběhem v příštím roce oproti roku 2019 vzrůst o více než polovinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jan Veselý
30. leden 2020, 08:32

Frakeři v USA tak zahltili trh v USA, že nejsou schopni vydělat. Buď rozjedou export LNG ve velkém nebo je čeká vlna krachů.

frank
30. leden 2020, 14:48

jo tuhle hlášků o " frakerech" slýchávám už asi 10 let a furt nic, čím to asi bude ? Třeba tím že si mezitím americký miliardář, byvší největší civilní odběratel palivové ropy v USA , nechal předělat lokomotivy na plyn , že chemičky, ocelárny, hliníkárny se tiše vrací do USA, staví se jedna elektrárna za druhou na plyn atd ? Jen růst míst v průmyslu pod vlivem přechodu na levnější plyn je odhadován na 1,2 milionu míst za poslední 4 roky. Navíc přínos frakerů do federálního rozpočtu se zdvojnásobil za 7 let ( nyní asi 120 miliard dolarů) to moc nevypadá na nějaké velké krachování ...

Jan Veselý
30. leden 2020, 22:27

Nechápejte mě špatně, já si ani náhodou nemyslím, že by frakování v USA skončilo. Chápejte to tak, že současné ceny plynu jsou pro plynaře neudržitelné a těžba je investičně náročná a silně zaúvěrovaná. Cesta růstu zisků tím, že se bude část produkce za světové ceny je jistě velice lákavá. Za jisté ovšem považuju za jisté, že tenhle byznys čeká "shakeout", kdy spousta "slabých kusů půjde pod nůž", a byznys se dost pročistí.

Jestli to spustí příští recese nebo environmentální regulace nebo něco jiného, to netuším a jistě o neví asi nikdo.

Zatím ať plynaři likvidují uhelnou energetiku, aby se k ní nešlo vrátit ;-)

frank
31. leden 2020, 10:14

nechápu to špatně ani tyto další argumenty nejsou nic nového, technologie také nespí (viz třeba jejich nákupy " mobilních plynových elektráren, ve své podstatě předělaných z dieselů a jejich vstup na trh s elektřinou:) čili špatné kusy už víceméně odpadly..

Jan Veselý
31. leden 2020, 12:43

Uvidíme během příští recese.

astray
30. leden 2020, 10:56

Ty přepočty mezi kubickými stopami a kubickými metry nesedí.

Lubos Vozar
30. leden 2020, 12:05

Hodil som to do nasej kalkulacky a mne to sedi. Mozete elaborovat?

astray
30. leden 2020, 12:18

Ah, nevšiml jsem si, že je jeden údaj denně a druhý ročně. To je poněkud neintuitivní.

Eduard Majling
30. leden 2020, 19:33

Dobrý den,

máte pravdu, že různá časová období mohou být poněkud neintuitivní, nicméně na americkém trhu se při těžbě/spotřebě/exportu/importu častěji využívá právě jednotky miliard kubických (krychlových) stop za den (bcf/d) a na evropském miliard metrů krychlových za rok (bcm/y). Proto jsem zvolil právě tyto jednotky, pokud by si někdo ze čtenářů chtěl dané údaje porovnat s různými statistikami na jednotlivých trzích.

Přeji příjemný večer,

EM

energetik II
30. leden 2020, 11:24

To je alespoň jedna dobrá zpráva pro nás spotřebitele. V prosinci 2019 byla v ČR inflace + 3,2 % a už se nám dále výrazně zvedá cena elektřiny, vodného stočného, tepla....atd. Když spolu budou Austrálie, Rusko a USA soupeřit ve vývozu LNG, tak snad alespoň plyn zůstane levný.

Jan Veselý
30. leden 2020, 12:12

Konkurence!!! Ať se dodavatelé rvou mezi sebou. My, spotřebitelé si budeme mnout ruce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se