Vývoz plynu z USA by se do dvou let mohl až zdvojnásobit

DomůPlynárenstvíVývoz plynu z USA by se do dvou let mohl až zdvojnásobit

Spojené státy v posledních let prudce navyšují těžbu zemního plynu a s výstavbou nových terminálů na jeho zkapalňování se zemi rozšiřují kapacity pro jeho vývoz do takřka libovolné destinace. Podle odhadů tamní vládní agentury by se čistý vývoz plynu ze země měl do doku 2021 téměř zdvojnásobit.

Rostoucí těžba zemního plynu, často jako vedlejšího produktu při těžbě ropy, vyvíjí silný tlak na ceny plynu na americkém trhu. Kromě poklesu čistého dovozu z Kanady a růstu vývozu do Mexika se díky zprovozňování nových terminálů daří Spojeným státům navyšovat rovněž vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), který míří zejména do Evropy.

Podle energetického výhledu vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by vývoz plynu ze země měl v letošním roce převýšit dovoz v průměru o 7,3 miliard kubických stop denně (75,4 miliard metrů krychlových ročně), v roce 2021 poté průměrně o 8,9 miliard kubických stop (92 miliard metrů krychlových ročně). Čistý vývoz plynu z USA se podle agentury loni meziročně zdvojnásobil a v průběhu letošního a příštího roku by se měl znovu téměř zdvojnásobit.

Spojené státy tradičně dováží pomocí plynovodů plyn z Kanady a naopak plyn exportují do Mexika. Co se týče zkapalněného plynu, který vyváží do více než 30 zemí, jsou USA čistým vývozcem podle agentury již od roku 2016.

Exportní kapacity stále rostou

Čistý dovoz plynu z Kanady v průběhu posledních 4 let stabilně klesal, kdy do států na středozápadě USA proudilo stále více plynu z domácí produkce. Stejně tak se zprovozněním nových plynovodů proudí do Kanady více amerického plynu. EIA i přesto očekává, že Spojené státy zůstanou čistým dovozcem plynu z Kanady v průběhu celého sledovaného horizontu do roku 2050.

S rozšířením přepravních kapacit se USA loni podařilo značně navýšit vývoz plynu do Mexika, který v období mezi loňským lednem a říjnem dosahoval v průměru 5,1 miliard kubických stop denně (52,7 miliard metrů krychlových ročně), tedy o více než 10 % více, než kolik činil průměr v roce 2018.

V loňském roce USA vyvážely průměrně 5 miliard kubických stop LNG denně (51,7 miliard metrů krychlových ročně), více než dvojnásobné množství ve srovnání s rokem 2018. V letošním a následujícím roce by přitom měla zahájit provoz další zkapalňovací zařízení, díky čemuž by vývoz LNG měl s jejich postupným náběhem v příštím roce oproti roku 2019 vzrůst o více než polovinu.