Domů
Plynárenství
Bloomberg: USA chtějí vyjednat dodávky plynu z Kataru do Evropy
LNG tanker
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Bloomberg: USA chtějí vyjednat dodávky plynu z Kataru do Evropy

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena vyjednává s Katarem o možných dodávkách zkapalněného plynu do Evropy pro případ, že by eventuální ruská invaze na Ukrajinu vedla k nedostatku této suroviny v Evropě. S odvoláním na zdroje blízké jednání o tom dnes informovala agentura Bloomberg.

Podle ní se chystá americký prezident Joe Biden ještě v lednu pozvat do Bílého domu katarského emíra šajcha Tamima bin Hamada Sáního. Bílý dům už nějakou dobu setkání připravuje, katarské velvyslanectví ve Washingtonu ale tuto informaci nekomentovalo.

USA ze shromažďování ruských vojáků u ukrajinské hranice usuzují, že Rusko chystá invazi, což Moskva popírá. Západní země už daly najevo, že součástí jejich reakce by byly tvrdé nové sankce proti Rusku.

Bloomberg nyní připomněl obavy části evropských zemí, že nové potrestání Ruska kvůli Ukrajině může poškodit jejich ekonomiky a že se ruský prezident Vladimir Putin uprostřed zimy rozhodne zastavit nebo omezit dodávky plynu. Čtyřicet procent evropské spotřeby plynu pochází z Ruska a zhruba 30 procent z toho proudí přes Ukrajinu.

Katar patří k největším světový producentům zkapalněného plynu (LNG). Tři čtvrtiny produkce prodává do asijských států, Evropě poskytuje kolem pěti procent plynu.

Bloomberg napsal, že pro některé země jako Litvu nebo Polsko je přechod na LNG důležitý, protože se snaží vymanit se z politiky přepravy plynu nakupovaného v Rusku. Američtí představitelé se snaží podle zdrojů Bloombergu řešit obavy Evropanů kolem vytápění v letošní zimě. Stupňují také tlak, aby Evropa odsouhlasila připravované sankce, a vadí jim zdlouhavá jednání s Evropskou unií i uvnitř unie.

Putin popírá zprávy o chystané invazi, avšak požaduje od NATO bezpečnostní záruky takového typu, že je aliance nemůže poskytnout.

Ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Brian Deese tento týden řekl, že USA pracují s partnery na zvýšení dodávek paliva do Evropy. „Zaměřujeme se na to, aby měla Evropa přístup k dostatku zemního plynu v zimě a aby se snížil tlak i na jaře. Znamená to, že jednáme se spojenci, zejména s těmi, kteří těží plyn, abychom zjistili další kapacity a způsob, jak plyn dopravit do regionu,“ uvedl ve čtvrtek Deese.

Přiznal, že USA v tomto směru nemají moc co nabídnout. „V exportu našeho zemního plynu jsme na maximu kapacity. Můžeme pracovat se spojenci a pokusit se najít způsob, jak zajistit produkt jiným způsobem (než z USA),“ dodal.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
miro novak
22. leden 2022, 23:47

posledny odstavec nema chybu, pripomina mi mojich velmi slabych spoluziakov na zakladke.

maly jarda
23. leden 2022, 02:06

Umělou dostabilizací situace ( a tím že vpostatě zakázali Němcům nakupovat plyn z Ruska) američané zdražili plyn v Evropě tak že už nemají sami co prodávat a tak budeme mnohonásobně předražený plyn nakupovat od "šampionů demokracie a lidských práv" z Kataru

.. aneb celá evropská politika je jedna velká vlastizrada, sabotáž , zlodějina a fraška

Dušan
23. leden 2022, 10:03

Ceny plynu (okrem iného) vytlačilo Rusko ..... a práve Amíci stláčajú predražené ceny dodávkami skvapalnenéno plynu ...

Evidentne nám tu splietate príčiny a následky.

Petr prochaska
23. leden 2022, 11:22

Ono je to složitější. Evropa si od Ruska objednala málo plynu v dlouhodobém kontraktu. Myslela si, že Rusko bude další plyn nad rámec smluv prodávat. Jenže Rusko řeklo, že tento plyn bude prodávat jen přes nový NS2. Rusové si asi mysleli, že politici v EU budou chtít, aby byl v Evropě levný plyn a NS2 zrychleně schválí. Jenže to se přepočítali. EU politikům je úplně jedno kolik tady stojí energie. Naopak čím vyšší cena tím lepší, protože lidi půjdou dobrovolně do OZE a je větší šance, že se splní klimatické cíle. Kdyby bývalo Německo a EU schválilo NS2, tak je nyní cena elektřiny jako před rokem a plyn také levný, ale méně lidí by se ale zajímalo o výstavbu solárů.

Vysoká cena plynu vede k tomu, že se více používá uhlí a to potřebuje více povolenek, takže cena povolenek také roste.

Michal K.
23. leden 2022, 18:54

takze takto sa naplna ten green deal. spalovanim uhlia ...

Medvedzig
23. leden 2022, 12:28

Keby ste tu nesplietali sprostosti!!

Jiří Svoboda
23. leden 2022, 08:32

Přesná ukázka, jak se nevyplácí obchodovat s někým, kdo vás tím může vydírat. Je to jenom další důvod k urychlení přechodu na obnovitelné zdroje a na spolupráci s demokratickými, seriózními partnery. Doufám, že to Německu nyní dochází a těm, kdo jsou za chybu obchodování s Ruskem bez bezpečnostních pojistek, jejich zisky náležitě zhořknou.

miro novak
23. leden 2022, 08:42

Rusi vydieraju Nemcov, ze im nepovolia NS2? Alebo Rusi zakazuju Nemcom si od nich kupit plyn? Alebo aka bezpecnostna poistka ti chyba? Dakujem vopred za odpoved.

J. Svoboda
23. leden 2022, 09:12

Odpověď je v množství plynu na trhu a od toho se odvíjející ceně. O vlivu geopolitické situace na celý trh s plynem a ropou. Výhodnější pozici má vždy ten, kdo dodává surovinu, na které je její odběratel závislý. A to je právě tato situace, do které se Německo nechalo ( o motivaci a naivitě mohu spekulovat) vmanévrovat.

minduton
23. leden 2022, 12:14

Pokud máte na svém území základny cizí mocnosti, tak se manévruje dost blbě.

Jinak situace je jasná, Ukrajina se po menších či větších tanečcích předhodí/nechá Putinovi na hraní, jiný scénář je velmi nepravděpodobný. Na Ukrajině je tak velký b*rdel, že na nějakou tamější obrodu nemá nikdo ze Západu sílu. Pokoušejí se tam angažovat amíci (spíše spekulativní byznysmeni), které lákala tamější černozem a půda, ale s tím je konec, teď už tam nepustí peníze nikdo, protože všichni budou mít strach, že by to shrábnul ve finále Rus. Oni jsou úplně na dně a v háji. Každý měsíc odtamtud emigruje 35 tisíc lidí - defacto větší okresní město.

miro novak
23. leden 2022, 17:15

Pan Svoboda, cital ste moje otazky, alebo trpite nejakou disfunkciou?

Dakujem vopred za odpovede na moje predosle otazky.

minduton
23. leden 2022, 11:53

Amíci na nás hází bobka, z vyjádření je nepřímo cítit, že asijský trh je pro ně prostě přednější než Evropa.

Slavomil Vinkler
23. leden 2022, 19:15

A to Brusel není energeticky svéprávný na jednání s Katarem sám ? Od kdy?

Čestmír Berka
24. leden 2022, 11:39

Myslím, že demokratický Katar bude spolehlivější dodavatel a s nižší cenou ;-), v podstatě nezávislou na světové, protože dodávat do Evropy je čest a pocta. ;-)

U Gazpromu přece vadí jen to, že je provozovatel "trubek" a zároveň dodavatel suroviny. Regulátor to chce oddělit. Ovšem, kdo jiný by měl do trubek tlačit plyn, když jdou z nalezišť v Rusku? Možná by mohla EU tu část plynovodu, která patří Gazpromu od něj odkoupit ;-).

Mimochodem, jeden z investorů NS2, firma Uniper, z poloviny vlastněná finskou polostátní firmou:

Rusko je jedním z nejdůležitějších trhů Uniperu. Naší hlavní činností na čtvrtém největším světovém trhu s energií je výroba a prodej elektřiny a dovoz zemního plynu do Evropy prostřednictvím dlouhodobých smluv o dodávkách.

Nový program Uniper, který byl zahájen v roce 2007, sehrál důležitou roli při modernizaci ruského energetického sektoru. Naše portfolio se skládá z pěti efektivních plynových a uhelných elektráren umístěných v několika klíčových průmyslových regionech: střední Rusko, Ural a západní Sibiř. Naše významné investice posledních let byly zaměřeny na to, aby dodávky elektřiny v Rusku byly spolehlivější, efektivnější a šetrnější ke klimatu. Dnes naše elektrárny pokrývají asi 5 procent celkových energetických potřeb země.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se