Domů
Plynárenství
Česko nadále spotřebovává méně plynu než loni, uvedl Síkela
zemní plyn

Česko nadále spotřebovává méně plynu než loni, uvedl Síkela

Plynárenství
10 komentářů
29. listopad 2022, 09:57
ČTK

Cíl snížit oproti loňské zimě spotřebu plynu o 800 milionů metrů krychlových splnilo Česko už z více než poloviny. Na twitteru to dnes večer oznámil ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Zásoby plynu podle něj v minulém týdnu kvůli chladnému počasí sice klesly, spotřeba byla ale výrazně nižší než ve stejném období předchozích dvou let.

Česko má k dnešnímu dni v zásobnících téměř 3376 milionů metrů krychlových zemního plynu. „Zásoby se stále daří držet na vyšší úrovni, než na jaké byly v minulých letech,“ ujistil Síkela.

Za minulý týden zásoby klesly o 41,4 milionu metrů krychlových. Bylo to výrazně méně než v předchozích dvou letech. Ve 47. kalendářním týdnu loňského roku klesly rezervy o 112,3 milionu metrů krychlových, o rok dříve o 145,7 milionu metrů krychlových.

Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto
Ilustrační foto

Síkela již dříve řekl, že by se Česko mělo snažit snažit za celou topnou sezonu ušetřit 15 procent spotřeby plynu a meziročně ji tak snížit z 9,3 miliardy metrů krychlových na 8,5 miliardy. To se zatím daří. „Náš cíl snížit oproti loňské zimě spotřebu plynu o 800 milionů metrů krychlových jsme už teď zvládli splnit více než z poloviny,“ uvedl dnes ministr.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje, že by si stát koupil největší zásobníky zemního plynu v Česku, uvedl minulý týden Radiožurnál. Jde o zařízení, které vlastní firma RWE Gas Storage z německé skupiny RWE. Úřad nákup zásobníků v minulých týdnech doplnil mezi projekty, kterými chce posílit energetickou infrastrukturu, a tím i bezpečnost země. Na takové projekty může čerpat peníze z Evropské unie v rámci programu RePowerEU. Na zásobníky chce žádat o 7,5 miliardy korun.

Firma RWE Gas Storage v Česku provozuje celkem šest podzemních zásobníků, což je většina těchto zařízení v zemi. Skladovat se v nich dá 2,7 miliardy metrů krychlových zemního plynu, což představuje zhruba třetinu roční spotřeby v Česku. V zimě by to vystačilo asi na dva měsíce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Karel Salaj
29. listopad 2022, 11:19

Díky embargu na ruský plyn máme dostatek i odjinud za 4x více peněz. Naši vládci se radují co mají plynu v zasobnicich, ale lidé mrznou protože se jim boji zatopit.

Emil
29. listopad 2022, 11:30

Díky ruskému embargu na ruský plyn...

Petr prochaska
29. listopad 2022, 11:58

4x více ne. Dříve byla cena plynu pod 20EUR/MWh, nyní je 130 EUR/MWh a v zásobnících máme i za 350 EUR/MWh. Takže více než 4x. A mimochodem v USA je cena plynu v přepočtu za 23 EUR/MWh.

Libor Blažek
29. listopad 2022, 13:35

Starší rodinný dům pro klasickou rodinu 2 dospělí a dvě děti ve vývinu zaplatí za regulované ceny zemního plynu za rok 2023 cca 90 tisíc korun a to ještě ušetří zodpovědně 15% spotřeby plynu. Neohřejí se, ale ani nezmrznou. Je to záloha 7 500 Kč/měsíc. Kde mají rodiče ušetřit na studia? Děti do 18 let nesmí pracovat a v 19-ti letech nastupují na vysokou. Neznám běžné rodiny se studenty, které jsou ochotny vzít si úvěr 1 milion na řešení výstavby domácí elektrárny, výměny nového plynového kotle za tepelná čerpadla a jít do rizika, co na nás vymyslí naší europoslanci za další podraz. Před dvěma lety se dotoval přechod z pevného paliva na zemní plyn a co včil?

Karel Salaj
29. listopad 2022, 14:02

Libore, to je můj případ, sice máme děti již velké, ale obýváme s manželkou rodinný dům, kde jsme ještě loni platili necelé 3 tisíce zálohy na plyn s kterým jsme topili.Nyní při navýšení záloh na 8 600 jsem v budce plyn zastavil a v létě jsem koupil za 60 tisíc kotel na uhlí, dohromady s uhlím za 25 tisíc tedy 85 000...Návratnost investice za rok a máme všude 24 stupňů a teplé vody kolik chceme...

Turby
29. listopad 2022, 16:47

Spravne, uhli je biomasa a navic funguje skvele jako baterie ktera unozni uchovat doma dost energie i na nekolik zimnich sezon.

A ten uhlik ktery pri spalovani uvolni je uhlik ze stromu. Takze je dle pokrivene logiky zelenych nutne zeleny. Stejne jako je dnes zelene paleni dreva nebo bioplyn.

Ja si z toho delam legraci, ale toto jsou argumenty zelenych, jen otocene naruby.

Pravoslav Motyčka
29. listopad 2022, 17:24

No jo to se máte , jenže ono Vám to uhlí zdraží tak , že budete platit stejně ranec.... J

Pravoslav Motyčka
29. listopad 2022, 21:13

Jo to máte , ale je to zase jen přechodné. Protože uhlí má být zrušeno po roce 25 - to už bylo v energetické koncepci z roku 2015. Oni to nezakáží akorát Vás to uhlí bude stát stejně jako plyn takže od něj zase odejdete. Jdete tou nejsnadnější cestou a ta končí vždycky špatně. Co takhle tepelné čerpadlo země / voda ? topný faktor 4,5 do radiátorů. Jo je to drahé já vím , ale zase to vydrží celý život takže je to vlastně levné. Uvědomujete si někdo, že od podepsání pařížské deklarace je jasné že nebude možné topit ani plynem ani uhlím ? Stát ty zdroje bude znevýhodňovat , Proč tedy do těch zdrojů investujete ? Nejlepší je vzít si nějakou dobrou půjčku a pořídit se FVE na celou střechu s malou baterií - ona totiž tu půjčku zaplatí sama když tu elektřinu budete prodávat dokud je krize. No a pak je třeba si pořídit tepelné čerpadlo nejlépe země / voda . Tím Vaše celková spotřeba bude nižší než výroba budete platit úvěr a ten už se nebude zvyšovat a ceny energií Vás už nebudou zajímat.

richie
30. listopad 2022, 15:45

.. je třeba si pořídit tepelné čerpadlo nejlépe země / voda..

- dost drahsie ako TC vzduch/voda (ktore tiez nie je lacne)

- ale co je najhorsie, na take cerpadlo je potrebne mat aj nejake vhodne lokalne podmienky, co vobec nie je bezne ..

Jiří
29. listopad 2022, 16:43

Můžete prosím napsat, jaké jsou vaše příjmy a jaké jsou výdaje? Jakou máte strukturu výdajů? Určitě se dají výdaje optimalizovat tak, abyste na studia měli.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se