Domů
Plynárenství
Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal jsou nízké, cena roste
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal jsou nízké, cena roste

Plynárenství
45 komentářů
20. prosinec 2021, 16:24
ČTK

Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal zůstávají po víkendovém propadu nízké. Vyplývá to z údajů německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Plynovodem proudí ruský plyn přes Bělorusko a Polsko do Německa. Cena klíčového kontraktu na zemní plyn se dnes vyšplhala na 146,73 eura (3703 Kč) a blíží se říjnovému maximu 155 eur.

Údaje Gascade ukazují, že se průtok snížil, když ruský dodavatel plynu do Evropy, ruská společnost Gazprom, začal v pátek plnit druhou linku plynovodu Nord Stream 2. To vyvolalo v Evropě obavy o dodávky elektřiny.

Průtok na měřicí stanici v německé obci Mallnow na německo-polské hranici klesl dnes ráno na hodinový objem 366.734 kilowatthodin (kWh/h). V sobotu to bylo více než 1,2 milionu a v pátek více než deset milionů kWh/h. Průměrný objem průtoku tímto potrubím, které je hlavním tranzitem ruského plynu do Evropy, se tento měsíc v průměru pohyboval od devíti milionů do 12 milionů kWh/h.

Gazprom objemy pro tranzit potrubím na prosinec nerezervoval. Kapacitu nakupuje v denních aukcích.

Gazprom budova
Ilustrační foto

Takzvané nominace, čili požadavky, na pondělní objemy na měřicí stanici v obci Veľké Kapušany na slovensko-ukrajinské hranici, což je další významná tranzitní linka do Evropy, byly na 953.313 megawatthodin (MWh), což je 89,97 milionu metrů krychlových. Držely se tak na podobné úrovni jako celý tento měsíc.

Gazprom podle agentury Reuters neobjednal další přepravní kapacitu na leden přes měřící stanici Sochranovka u hranice s Ukrajinou. Firma dnes zopakovala, že plyn dodává podle požadavků zákazníků a že smluvní závazky plní. Analytici společnosti ICIS se domnívají, že nejnovější pokles dodávek do severozápadní Evropy souvisí kromě Nord Streamu 2 i s neobvykle chladným počasím v Rusku.

Evropa letos zažívá prudký růst cen zemního plynu. Moskva se v této souvislosti stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek plynu snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému schválení provozu plynovodu Nord Stream 2. Rusko taková obvinění odmítá a poukazuje na faktory, které k růstu cen plynu výrazně přispívají. Vedle vysoké poptávky je to i růst cen zkapalněného zemního plynu (LNG), který Evropa dováží z mimoevropských oblastí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(45)
Dušan
20. prosinec 2021, 19:34

Je v princípe jedno či Rusko nechce či nemôže dodávať zemný plyn ... predstava "lacného zemného plynu" z Ruska už skončila.

Skrátka do budúcnosti sa treba prispôsobiť novej realite.

Turby
20. prosinec 2021, 21:50

A to znamena presne co?

Zborit plynovky a postavit/obnovit uhelky? Otevrit znova tezebni limity? Vsem vymenit plynove kotle za kotle na uhli? To asi neklapne. Topit v zime solarama asi taky uplne neklapne a postavit nove bloky taky nejde, i diky byrokracii, zrovna rychle.

Existuje cesta k levnejsimu plynu z Ruska - dlouhodobe smlouvy. Ale ty zatim nejdou obchodnikum a politikum moc pod nos protoze to neni tak lukrativni.

Nechci tvorit nejake konspiracni teorie, ale ekonomicky se ted v EU energetice docela slusne dari. Takze proc nejaky plyn objednavat kdyz muzu spalit levnejsi uhli a prodat presto za vysokou cenu?

josef
21. prosinec 2021, 13:33

Pokud ceny zůstanou tam kde jsou pak se budou dít věci i jiné věci než nějaké limity těžby. Lidé si totiž velice rychle uvědomí, že celý problém je ve vládě a že oni mají být chudí protože tato vláda chce u nás zavést zelenou ideologii, jenže taková vláda není právě populární.....

Omega
20. prosinec 2021, 22:42

No Rusko dodává do Evropy 37% plynu. Takže to není ten hlavní určovatel ceny. Kdo vlastně určuje cenu? No a odpověď zní - ti, kteří nechtějí nakupovat za současné ceny z důvodů, že pokud by koupili hodně, cena klesne a oni prodělají. Proto jsou zásobníky prázdné - když nezaplatíš nedodáme, když nezaplatíš uskladnění, nenaskladníme.

To že Putin si na tom vydělává je vedlejší efekt toho, že dodavatelé těch 63% prostě odmítají poslat do Evropy o 1-2% navíc (přece si nesníží zisk)

josef
20. prosinec 2021, 22:47

Ten plyn se proudí podle objednávek a je drahý protože jsme si neobjednali. Maďaři si objednali a mají plyn levný, my jsme spekulovali neměli jsme zájem o dlouhodobé dodávky z Ruska a kupujeme proto plyn na burze. Rusko plyn který byl původně pro Evropu, která neudělala objednávky dodalo jinam a na nás zbyly burzovní ceny. Takže můžeme všichni poděkovat naší politické reprezentaci a to že EU ještě drasticky zvedla daně na energie přes povolenky tak to celé dotáhla do k absurdnímu výsledku. Němci nezklamali bez ohledu na situaci likvidují dál podle plánu jadernou energetiku a už dělají aukce na likvidaci domácí uhelné energetiky. Dnešní cena na burze je v maximech 16kč/KWh konečná cena pro obyvatele bude pak od 20kč /kWh a více. Pokud ceny vydrží pak běžná domácnost časem zaplatí jen 70 000 pokud elektřinu/ rok používáte třeba pro vytápění domu tepelným čerpadlem pak je to 240 000 korun ročně. Plyn bude o něco levnější tam v kombinaci s el. energii zaplatíte jen 140 000 korun ročně. Takže z průměrného důchodu Vám na měsíc zbydou cca 3500kč.... Fiala z toho chce ještě 21% DPH, protože ještě nepochopil, že už to není jen nepříjemnost, ale že minimálně milion lidí už to nezaplatí. Nemají šanci. Další milion lidí to zaplatí, ale kromě potravin si už nic nekoupí. Stát by měl zavést cenové stropy pro energie a zrušit povolenky el. energie je veřejný zájem při dnešních cenách na burze je nedostupná ne jen občanům, ale i firmám.

Turby
20. prosinec 2021, 23:16

Dokud budou energie obchodovany na burze nelze logicky zastropovat cenu.

Zbyva jen ruznou formou dotovat energie nebo zrusit energetickou burzu. Ale to nejpujde jen tak, znamenalo by to fakticky konec EU. Takze se bude dotovat a inflace poroste jak v Turecku.

Jiří
21. prosinec 2021, 11:08

To by mě zajímalo, co ta "běžná domácnost" provozuje při takové spotřebě, to mají snad pěstírnu marihuany, jinak si to nedovedu představit.

Myslím si, že máme zcela běžnou domácnost, kde je na elektřinu - lednice, pračka, sušička, komplet vaření, vyhřívání koupelny a počítač+notebook běží téměř celý den a ve výsledku to dá v průměru 135 kWh/měsíc, tedy 1600 kWh/rok. Pokud zdraží cena silové elektřiny na dvojnásobek současných cen (4 Kč->8 Kč) a tedy koncová cena elektřiny vyskočí ze 6 Kč na 10 Kč/kWh, tak je to 16 tisíc/rok, na hony vzdálené od vašich 70 tisíc.

Marek Kuchejda
21. prosinec 2021, 12:00

Dvou generační dům se 2,5 domácnostmi, celkem 7 lidí. 3 kombinované chladničky, 2 mražáky, jedna chladnička, 3 automatické pračky, sušička, 2 výkonné herní počítače, 2 noťasy, jeden normální počítač, vaření, čerpání vody z vlastního vrtu, venkovní bazén s tepelným čerpadlem.

Roční spotřeba: elektřina 10 Mwh. Plyn 30 MWh.

Toto zase já považuji za normální domácnost :-)

Zatím mám kompletní cenu elektřiny v tarifu přímotop za 2.50 Kč/kWh a plyn včetně distribuce za 1 Kč/kWh. Tyto ceny mám ještě u elektřiny na 2 roky a u plynu ještě na 3 topné sezóny. Tak jenom doufám, že se ty bizardní ceny do té doby dostanou na přijatelnější úrovně.

mart
21. prosinec 2021, 14:39

1) Vzhledem ke spotřebě tomu vaření asi doma moc nedáte. Někteří ale vaří a pečou běžně. (Mimochodem ani Vám se to nevyhne, protože se zdraží i v jídelnách a pekárnách), takže se mnozí běžně dostanou na 3000kWh/rok

2) On počítal s cenou 20Kč/kWh, psal to tam a vy s cenou 10Kč

Jakub
21. prosinec 2021, 17:02

Rada domu, chat, bytu na elektricke topeni. Takze aktualne skutecne zaplati i 80-100 t rocne pri spotrebe napr. 12-16MWh/rok.

novez
20. prosinec 2021, 21:30

To je začátek konce zemního plynu. Ani se nemusí EU snažit, Rusové si to sami pohřbí.

mart
20. prosinec 2021, 21:43

A protože je to začátek konce, tak se někteří jej snaží protlačit do eko zdrojů. Vy opravdu věříte tomu, že třeba během 20 let se přestane zemním plynem topit a vyrábět elektřina? Opravdu věříte tomu, že během 20 let se nejen vyvine, ale také průmyslově zprovozní náhrada? Tak abyste nebyl hodně překvapen, když se to nestane.

Turby
20. prosinec 2021, 21:55

Ja myslim, ze veri. I me deti stale veri na jeziska. Ale ty deti uz zacinaji trochu pochybovat. Uz je jim skoro 10 :-)

josef
20. prosinec 2021, 22:51

Drahé energie způsobí prudký růst cen zboží a způsobí že EU přestane být konkurenceschopná na světových trzích , protože většina světa má energie mnohem levnější. To povede na pád eura a drastickým změnám v životní úrovni zejména v západní Evropě.

Dušan
21. prosinec 2021, 08:05

Dá so to i otočit ...

Európa bude vyrábať high-tech technológie, kde sa na cenu nehľadí a ostatní nech vyrobia zvyšok.

Okrem toho samozrejme vývoj ide ďalej a budú sa uplatňovať technológie s nižšou spotrebou energie - víď. napr. LED žiarovky.

Vinkler
21. prosinec 2021, 08:55

A to které? Víte v čem je před čínou na čele?

Turby
21. prosinec 2021, 09:23

To je jen zbozne prani.

I vyroba a osazeni pcb je v evrope technologicky minimalne o generaci pozadu oproti cine a za 2-3x vyssi ceny.

Ac to rikam nerad, EU je technologicky v kyblu. Mozky tu jeste nejake jsou, ale pomalu mizi a nektere technologie a prumysl tu uz fakticky nejsou.

Treba ty polovodice. Jedine na co se v EU mozna(sic!) casem a za priserne dotace zmuzem, tak bude fabrika tsmc. Ale to neni technologicka nadvlada ale vyroba v kolonii. Ta zustane v asii.

Dušan
21. prosinec 2021, 15:04

Letecké či automobilové motory, letecký priemysel, plynové turbíny ... ale prakticky vo všetkom .... ak sa Čína presadzuje u nás, tak hlavne cez cenu ... napr. čínske autá. Technicky nie sú konkurenciou.

Ale samozrejme v obrovskej Číne sa nájde dosť zaujímavých tovarov ... ale realita nepustí ... výkon HDP na obyvateľa je v Číne na úrovni rozvojových krajín ...

Carlos
21. prosinec 2021, 15:51

A nebo třeba taky moderní železniční vozidla, ať už lokomotivy, vagony, nebo jednotky. Teď někdy by se měl uzavírat kontrakt mezi Amtrakem a Siemensem.

Ono jde dost o to kde má firma sídlo a kde vývojové oddělení, ne kde to šroubují.

Co se pak týče nějakých výhledů, tak v EU by měla během deseti let začít klesat populace, už nějakých 5 let navíc na pracovní trh vstupuje méně lidí než kolik jich z něj odchází, v takové situaci se extrémní inovace v systému poněkud byrokratickém a osifikovaném čekat nedá. A nikdo nebude chtít zavádět systém z USA, nebo ne ve většině Evropy, myslím si že u nás v postkomunistických státech by se populace nahypeovat dala, ale nevím jestli je to vůbec žádoucí, ten systém po 40 letech generuje také značné množství problémů.

feliz navidad
21. prosinec 2021, 12:24

Které high-tech, co uživí celou Evropu to prosím jsou?

Dušan
21. prosinec 2021, 15:06

Napr. letecký priemysel .... viete čo lieta v Číne ?

Airbus, Boeing .... a všetko čo vzniká v Číne v civilnom leteckom priemysle je s pomocou západných, hlavne amerických a francúzkych firiem.

feliz navidad
21. prosinec 2021, 17:29

A víte, kolik lidí v Evropě pracuje v leteckém průmyslu a kolik obyvatel má celá Evropa?

Boeing je evropské hi-tech? S výrobou v Evropě?

jozka
21. prosinec 2021, 18:31

Dusane, automobilove motory? Aha a proto se je snazime vlastnimi silami znicit. To dava smysl.

JS
21. prosinec 2021, 09:05

Od dlouhodobých kontraktů na dodávku plynu s Gazpromem (ale i norským Statoilem) se před nějakými 5 - 6 lety ustupovalo právě proto, že byly výrazně dražší, než ceny na energetických burzách. Myslím si, že není úplně fér říkat, že dlouhodobé kontrakty, burzy nebo OTC jsou lepší. Každé má své pro a proti a zrovna současná situace by spěla spíš dlouhodobým kontraktům. Za půl roku to může být zase úplně obráceně.

A mimochodem, cenové vzorce obsažené v dlouhodobých kontraktech obsahují jako jeden z parametrů právě ceny plynu na TTF nebo THE, takže v současné době jsou taky vysoko, i když ne asi tolik jako přímo na burzách, protože cenové vzorce pracují s určitým vyhlazováním cenových výkyvů a jejich rozkládání do delšího časového období.

Turby
21. prosinec 2021, 09:40

Energie nejsou koralky. Na energiich stoji a pada civilizace. A je proto treba hlavne stabilita a spolehlivosti i za cenu vyssi ceny. Jen hlupaci nehledi dopredu.

Pro priklad bych uvedl u nekterych automobilek podceneni objednavek polovodicu. Uz na podzim 20 bylo zcela jasne ze bude velky problem. Ale vsichni ve vedeni mnoha firem stale mleli - to se nemuze stat, nic na sklad objednavat nebudem. Sam jsem varoval ale uplne zbytecne. Dusledky dnes vidime nejen v automotiv.

mart
21. prosinec 2021, 09:49

Hlavní otázkou je, jestli zrovna u energií není důležitější jakási rovnoměrnost cen, než jejich velký výkyv. Když budete vědět cenu na 15 let dopředu, tak se podle toho budete lépe rozhodovat (zateplení, výroba, cenotvorba...) jak se zachovat. Pokud cena bude výrazně fluktuovat, tak se Vám rozhoduje mnohem hůře. Ne nadarmo se v mnoha oblastech používá zajišťování cen a čím větší dopad, tím větší objemy a delší doby dávají smysl.

feliz navidad
21. prosinec 2021, 12:10

Průměrné ceny plynu v Euro/1000m3, za které Gazprom dodával mimo země SNS:

2016 - 159

2017 - 177

2018 - 209

2019 - 188

2020 - 125

To nejsou ceny, které by byly dramaticky rozdílné od ceny na burze.

Jaroslav Loudil
21. prosinec 2021, 09:20

Pokud bude 2040 zakázán plyn k topení, čím budou topit lidé na našich vesnicích, kam dosud není zavedeno ani po 33 letech od revoluce plynové potrubí ? Když se za 33 let nezvládlo vybudovat potrubí na zemní plyn, to za poloviční dobu zvládneme potrubí na vodík ? Takových vesnic jsou u nás stovky a tisíce , sám jich znám desítky. To budou mít lidé po zahradách obří ocelové vodíkové bomby , které jim budou jezdit "napouštět" speciální "tankeři" ?? Pro důchodce na české vesnici to bude roku 2040 prekérní situace - EU jim zakáže topit : uhlím, dřívím, plynem , přímotopy budou drasticky drahé, stejně tak tepelná čerpadla a vodíkové potrubí k nim nebude položeno. Takže milí důchodci - zmrzněte !

Jan Veselý
21. prosinec 2021, 12:18

Ve vesnicích, kde není zavedený plyn, je zákaz topení plynem naprosto irelevantní. Nemyslíte?

Turby
21. prosinec 2021, 12:45

A topit maji cim? Susenyma ekologama? :-)

Tam kde neni plyn se topi vetsinove uhlim. Okrajove drevem. Ale je to drina a kazdy to nezvladne. At finacne (nakoupit hotove) nebo pokacet, dovlacet z lesa a dva tri roky cekat na vyschnuti.

Jan Veselý
21. prosinec 2021, 18:48

Mě nepřestává fascinovat ta logika, že něco za 20 let v celé EU nepůjde, protože někde na nějaké ztracené vartě v Čechystánu bydlí chudý, osamělý, nemohoucí dědoušek či bábrlinka.

Hele, já znám několik dědků 80+, kteří si z toho udělali zábavku, každé ráno vezmou dvoukolák nebo kolo a dovezou si domů nějakou tu soušku nebo pár oklestěných větví. Za rok takhle navozí pěknou hromadu dřeva. Aspoň se zabaví, zacvičí si a nečekají u televize na smrt.

Vojtěch Mališ
21. prosinec 2021, 10:22

Dobrý den. Jaký podle Vás bude dopad na ČR? Na plynovod Jamal pokud vím napojení nejsme. Je jasný růst cen, ale hrozí reálně nedostatek plynu v ČR? A např. s tím spojené odstávky průmyslu ?

Marek Kuchejda
21. prosinec 2021, 14:53

Tady máte odkaz na naše zásobníky:

http://extranet.net4gas.cz/storage_actual.aspx

Dominantní zásobníky od Inogy GS mají v současnosti zaplněnou kapacitu necelých 17 TWh. Za měsíc se z nich při současných teplotách vytěží něco přes 6 TWh. Kapacita tedy zbývá jen na necelé 3 měsíce. Pokud se v lednu nebo v únoru výrazně ochladí, tak plyn dojde ještě před koncem zimy a to už fakt bude velký průser. Já sám očekávám na konci ledna velké odstávky v průmyslu. A to buď příkazem k vůli nedostatku, nebo dobrovolně k vůli astronomickým cenám plynu a elektřiny.

Vojtech malis
21. prosinec 2021, 19:43

Tak to by snad mohlo vest k tlaku na zmeny v obchodovani s energiemi, uvedomeni ze soucasny stav je neunosny, takovy prusvih v prumyslu by snad politici nemohli nechat opakovat ani v pro zelenem nemecku kde bude situace asi jeste horsi nez v cr

Karel Moravský
21. prosinec 2021, 10:25

Méně ruské propagandy Jardo. Plynofikace ČR je na velmi vysokém stupni a v podstatě tam kde plyn chtěli ho mají. To že existují vesnice, kde plyn nechtějí nebo je velmi malý zájem je problém starostů a obyvatel těch obcí, nikoliv státu.

Lidé, kteří budou v důchodu v roce 2040 mají skoro 20 let času na přípravu. A ve světě se do té doby změní mnohé. Třeba Putinovu prdne v té jeho botoxem napíchané hlavě a ohřeje nás atomem. A potom už nebudeš muset řešit vůbec nic :-)

Jaroslav Loudil
21. prosinec 2021, 18:12

TO : Moravský

On ten plyn není jen věc starostů ,je to věc vysoce ekonomická. Můj bratr žije ve vesnici se 150 obyvateli - plyn tam nemají, moje matka žije ve vesnici se 180 obyvateli - plyn tam nemají, sousední obec má 100 obyvatel - plyn tam nemají. Že by ho starostové či obyvatelé snad nechtěli ?? Ale chtěli by ! Ovšem vést několik kilometrů plynového potrubí do obce , kde se na něj připojí třeba 10 domů nebude výnosné. Ještě nyní ve 21 století existují v Krkonoších obydlené domy bez elektřiny. Proč ? Pro skupinku asi 5 domů se nikomu nevyplatí tam táhnout přes hory sloupy elektrického vedení. Podobné je to s tím plynem.

Milan Vaněček
21. prosinec 2021, 10:37

Současná situace s plynem je především důsledek války o spuštění NS2. Jakmile tato válka skončí,

svět v EU se vrátí do normálu, s rozumnými cenami plynu i elektřiny.

Kdy to skončí, nevím, asi v lednu ještě ne, počkejme na jaro,

v zásobnících nakoupený plyn máme.

jozka
21. prosinec 2021, 11:58

Jako ze burza valci s evropskymi odberateli o NS2?

Turby
21. prosinec 2021, 12:55

Vanecek zije zrejme mimo realitu a patrne je i trochu blazen. Ale taky to muze byt jeho zamer sirit nesmysly.

Predpokladam ale, ze ho tu uz nikdo rozumny nebere moc vazne.

Milan Vaněček
21. prosinec 2021, 13:27

Říkáte hlouposti, je to o politické situaci, ne o obchodě. To nesledujete politiku? Vaše chyba.

jozka
21. prosinec 2021, 13:57

Prave, ze sleduju, nestydte se rozpovidejte se a nebudte tak tajemny, coze to presne tlaci plyn nahoru.

Marek Kuchejda
21. prosinec 2021, 19:39

Pane Vaněčeku. Existujeme ve světě příčin a následků. Dnes sklízíme následky těchto příčin. Příčina není nikdy jen jedna. Je to souhrn mnoha a mnoha příčin, které vyústily do současného stavu. Dnes jsme v extrémně nestabilní situaci. A já se ptám? Co jsme udělali za posledních 15 let pro stabilitu elektroenergetiky. Kde jsou dlouhodobé stabilní zdroje? Co jsme udělali před deseti lety pro stabilitu dneška? Já Vám odpovím. Naprosto nic! Jen plné huby keců o skvělých zítřcích. Vše je o dnešním pokřiveném myšlení. Existuje něco jako selský rozum, který já nazývám globální a ucelený pohled z mnoha stran na danou problematiku. Nemá to nic společného s vysokým IQ. Je to právě úplný opak dnešního úzce specializovaného myšlení, které není schopno vidět tisíce souvislostí v jednotném kontextu. Já znám osobně několik vysoce specializovaných, vzdělaných jedinců pocházejících především z akademických sfér. Tito lidé excelují ve svém oboru, ale nejsou schopni fungovat v běžném životě. Jsou to chlapi, kde chod celé domácnosti musí řídit manželka. Od ekonomie po fyzickou práci jako je například malování. Dejte těmto lidem do rukou prosperující firmu a oni ji přivedou během pár měsíců k bankrotu. A toto je přesně příklad dneška. EU vedou neschopní politici, kteří byli odsunuti ze svých národních politických kolbišť, aby nepřekáželi politikům, kteří působí na národní úrovni. Je to blbec, tak ho pošleme do Bruselu. A toto se nám dnes vymstilo. Je zcela nepochybné, že vše, co jsme si doposud přecevzali bude muset projít radikální oponenturou.

Závěrem, je jisté, že primitivní plytké zdroje, jako je větrný mlýn z 11 století v novodobé podobě, energii pro budoucí vyspělé lidstvo nevyřeší. Musíme jít do nitra hmoty, abychom uspokojily své budoucí vysoké nároky na energii a přitom surovinově nevydrancovali planetu.

Vojtech malis
21. prosinec 2021, 19:51

Tak snad se situace zacne menit, nedokazu si predstavit ze z teto krize nevzejde pouceni. Nebo si to mozna jen predstavovat nechcu..

feliz navidad
21. prosinec 2021, 12:49

V zásobnících je o 20% méně plynu než přesně před rokem. Pokud přijde delší období mrazů, tak do jara jsou zásobníky prázdné.

sabi
22. prosinec 2021, 22:40

Nemusí být prázdné, když připlatíme...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se