Domů
Evropská Unie
DPA: Členské státy EU se dohodly na pravidlech pro omezení spotřeby plynu

DPA: Členské státy EU se dohodly na pravidlech pro omezení spotřeby plynu

Evropská Unie
4 komentáře
26. červenec 2022, 09:27
ČTK

Členské státy Evropské unie se shodly na plánu, který má omezit spotřebu zemního plynu a stanovit podmínky pro vyhlašování plynové nouze. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje. Plán má snížit riziko plynoucí z možného úplného přerušení dodávek ruského plynu do EU. Dohodu by měly na svém dnešním mimořádném jednání schválit ministři energetiky.

Unijní exekutiva navrhla, aby členské země sedmadvacítky kvůli očekávanému výpadku dodávek z Ruska omezily od srpna do března spotřebu plynu o 15 procent proti průměru z minulých pěti let. Tento cíl by měl být dobrovolný, Brusel by však podle návrhu mohl po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze, a učinit tak snížení spotřeby v celé EU povinným.

Výsledný kompromis obsahuje oproti původnímu návrhu EK podstatně více výjimek a zpřísňuje také podmínky, za nichž mohou být státům uloženy povinné úspory. Stav plynové nouze má vymáhat pouze Rada EU – tedy zástupci členských států – nikoliv samotná Komise, jak předpokládal původní plán.

Ilustrační foto

Během konzultací stálých zástupců členských států se ukázalo, že velká část zemí považuje solidaritu při zacházení s potenciálně nedostatkovým plynem za nesmírně důležitou a chce plynem šetřit. Kromě Maďarska vyjádřily v poslední době zásadní výhrady pouze tři další členské státy, uvedla DPA.

Dohodu by dnes měli formálně odsouhlasit ministři energetiky členských zemí na mimořádné schůzce, kterou svolal český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Pro přijetí plánu je zapotřebí kvalifikované většiny členských států EU a podle DPA je pravděpodobné, že návrh bude schválen.

abl

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pomůže EU Česku, pokud mu dojde zemní plyn? Tady jsou důvody, proč ano
17. srpen 2022, 23:00
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jiří Švarc
26. červenec 2022, 10:12

Proč bychom se měli omezovat, když tu obden čteme články, jak má EU vysoké GW přebytečné energie pro výrobu vodíku?

Peter Zachara
26. červenec 2022, 14:46

porcuju medveda, ktory beha este po lese, ale nasi roztlieskavaci su uz celi bez seba.

Karel Navratil
26. červenec 2022, 11:33

Celý svět se nám směje, jací jsme ekonomové, nařídíme embarga, pak nemáme uhlí, ropu, plyn ani kovy....Saudi se smějí a kupují lacinou ropu z Ruska, kterou nám přepošlou s 30% zisku....Jemen a Ukrajina, nikde se nevidí utrpení a fotky jemenského lidu, kde díky Saudům umírají statisíce dětí na podvýživu díky blokády potravin.....

hellokitty
27. červenec 2022, 11:34

karle uz ste im poslali nieco proti tej podvyzive alebo je to pre vas iba hranie na city druhych? pokial vam na jemenskych detoch ozaj tolko zalezi, mozete ich podporit https://secure.avaaz.org/campaign/en/lifeline_for_yemen_loc/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se