Domů
Plynárenství
Italská Eni se chystá investovat v Libyi do těžby plynu osm miliard USD
shale oil rig břidlicová ropa

Italská Eni se chystá investovat v Libyi do těžby plynu osm miliard USD

Italská energetická společnost Eni se chystá v Libyi investovat osm miliard USD (174,3 miliardy Kč) do dvou polí se zemním plynem. S odkazem na libyjskou státní energetickou společnost National Oil Corporation (NOC) to dnes uvedla agentura Bloomberg. Itálie se snaží nalézt nové zdroje za ruský plyn.

Eni by měla podepsat dohodu s firmou NOC tento víkend. Pole se nacházejí ve Středozemním moři a těžba z nich by mohla činit až 850 milionů krychlových stop (26,8 milionu metrů krychlových) denně.

Itálie již odebírá plyn z Libye prostřednictvím plynovodu Green Stream. Jeho kapacita však není naplněna.

Eni chce také více investovat do těžby plynu v Alžírsku a v Egyptě. Generální ředitel Claudio Descalzi tento týden odcestoval spolu s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou do Alžírska.

Libye má jedny z největších zásob ropy a plynu v Africe. Její blízkost Evropě by z ní mohla učinit jednoho z největších dodavatelů energií na kontinent. Vývozu z Libye ale už delší dobu brání konflikt. Po svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011 se země ocitla v chaosu a občanské válce. Těžba ropy je tam velmi nestabilní. V jednu chvíli klesla až téměř na nulu, dokud příměří v polovině roku 2020 nezvýšilo stabilitu na polích s ropou a plynem a v přístavech. Politická situace v zemi ale zůstává napjatá, o moc se tam hlásí dvě soupeřící vlády.

Investice Eni by byla největší v Libyi za poslední roky. Eni působí v zemi od 50. let minulého století a uvedla, že tam chce pokračovat v investicích do těžby ropy a plynu a také do rozvoje solární energie.

Libye těží 1,5 miliardy krychlových stop (47,4 milionu metrů krychlových) plynu denně a plánuje zvýšit těžbu na čtyři miliardy krychlových stop. Do tří až pěti let pak chce zvýšit těžbu ropy na dva miliony barelů denně z nynějších 1,26 milionu barelů denně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se