Domů
Plynárenství
Německo má plynové zásobníky opět naplněné z více než 90 procent
Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen
Zdroj: OMV

Německo má plynové zásobníky opět naplněné z více než 90 procent

Německo má zásobníky plynu opět naplněné z více než 90 procent. Dnes to oznámil síťový regulátor Bundesnetzagentur. Mimořádně teplé počasí v Německu přispělo ke značným úsporám, což umožňuje plyn do zásobníků ukládat. Vrcholu naplněnosti dosáhlo Německo v polovině listopadu, kdy byla úložiště plná na 100 procent.

Německo mělo naposledy zásobníky plné z více než 90 procent k datu 14. prosince, o den později už regulátor hlásil pokles na 89,21 procenta. Výrazné oteplení před Vánocemi se ihned projevilo na poklesu spotřeby, kdy Německo zhruba po měsíci spotřebovávání zásob začalo plyn opět uskladňovat.

Minima uskladněného plynu během letošní zimy Německo dosáhlo 20. prosince, kdy zásoby činily 87,2 procenta. K dnešnímu odpoledni Bundesnetzagentur uvádí naplněnost zásobníků z 90,12 procenta, největší německý zásobník v dolnosaském Rehdenu je přitom naplněn z 90,29 procenta. Pro srovnání, loni 2. ledna byly německé zásobníky naplněny z 54,44 procenta.

Síťový regulátor očekává další úspory plynu, neboť podle předpovědí meteorologů by měla tento týden být v Německu průměrná teplota 6,82 stupně Celsia. Zásobování plynem a energetickou bezpečnost hodnotí Bundesnetzagentur jako stabilní, jako kritickou ale dlouhodobě označuje úroveň spotřeby očištěné o vlivy počasí. Šéf agentury Klaus Müller to vysvětluje tím, že úspory ve spotřebě nejsou stále dostatečné, takže případné dlouhotrvající mrazy by mohly být problémem pro energetickou bezpečnost.

V předposledním týdnu loňského roku, pro který má Bundesnetzagentur podrobnou statistiku, klesla spotřeba plynu ve srovnání se čtyřletým průměrem za toto období o 23,8 procenta. Po očištění o vlivy počasí a se započítáním ještě předchozího 50. týdne činí ale úspora 12,4 procenta. Dlouhodobým cílem je však dosažení dvacetiprocentní úspory.

Německý kancléř Olaf Scholz nicméně považuje letošní zimu za energeticky zajištěnou a říká, že země bezpečně překoná i nadcházející zimní sezonu, tedy na přelomu let 2023 a 2024. Přispějí k tomu terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG), které Německo už vybudovalo a které ještě dokončuje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se