Domů
Plynárenství
Polsko pokutovalo francouzskou firmu Engie kvůli projektu Nord Stream 2

Polsko pokutovalo francouzskou firmu Engie kvůli projektu Nord Stream 2

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil francouzské společnosti Engie Energy pokutu 40 milionů eur (zhruba jedna miliarda Kč) v souvislosti s projektem plynovodu Nord Stream 2. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Polsko považuje projekt Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, za hrozbu pro energetickou bezpečnost Evropy. Plynovod podle Varšavy posílí již tak dominantní pozici Gazpromu na trhu.

Antimonopolní úřad tvrdí, že mu společnost Engie odmítla poskytnout požadované dokumenty a materiály. Firma se chce podle svého mluvčího proti rozhodnutí úřadu odvolat.

V čele projektu Nord Stream 2 stojí ruská plynárenská společnost Gazprom. Engie je jednou z pěti západoevropských firem, které se podílejí na financování projektu.

Komentáře

(8)

energetik II

8. listopad 2019, 13:49

Rusko dodalo loni do Evropy 201,8 mld. kubíků zemního plynu, což bylo 36,7 % spotřeby. Je to ale včetně dodávek Turecku, které skoro celé leží v Asii a Srbsku, které není v EU. Takže v EU může mít tak třetinový podíl. Je to dost, ale za "dominantní" bych to nepovažoval, třetina není dominance. Nikdo jistě nebrání členským státům EU, aby vlastní výpadky těžby v Nizozemí a Norsku nahrazovaly třeba dovozem LNG z USA , pokud se jim to bude ovšem jevit jako cenově i technicky výhodné řešení. Připadá mi ale směšné, že jedna země EU a NATO Polsko, pokutuje miliardovou pokutou soukromou firmu z jiné členské země EU a NATO za to, že - "přispívá k posilování závislosti EU na ruském plynu". Přitom sami Poláci se od ruského plynu již brzy zcela odstřihnou a budou brát z USA a Norska. Připadá mi to jako nějaký pokus o diktát Varšavy třeba Paříži, Římu a Berlínu, jak se mají správně chovat -"podle polských notiček". Tedy Varšava se staví do role -"toho nejchytřejšího" - s právem určovat jiným, co mají dělat. Tedy Varšava chytřejší , než Macron s Merkelovou dohromady.

Ivan Novák

8. listopad 2019, 14:24

A emisemi CO2 je to zase obráceně - v Paříži, Římu a Berlínu vědí lépe než ve Varšavě, co je pro Poláky správné. Řekl bych, že si Poláci nezačali. Že se všichni mlátí po hlavách chybnými klacky, je společná smůla.

Kolemjdouci

8. listopad 2019, 15:02

Polsky antimonopolni urad tvrdi, ze pokuta je v podstate za posilovani "dominantní pozice Gazpromu na trhu."

Tak, to bude pro ten urad pred soudem hodne tezke, tu trzni dominanci dokazat, kdyz v Polsku podil Gazpromu dlouhodobe klesa.

Mohlo by to skoncit i opacnou zalobou firmy na urad, za poskozovani dobreho jmena, nespravny uredni postup apod, v nejhorsim mezinarodni arbitraz.

energetik II

8. listopad 2019, 16:18

Ano ,to je pravda. Pokud se soud protáhne na řádku let, což je běžné ,tak polský odběr plynu od Gazpromu už bude nejspíše NULA kubíků a přesto bude probíhat Polská žaloba na Gazpromáckou dominanci. Je to stejné, jako kdyby Česko žalovalo Portugalsko, že 70 % své spotřeby banánů dováží z Kostariky a že je to moc, může tak maximálně 20 %, zbytek musí brát třeba z Panamy a Brazílie. Přitom náš vlastní import banánů z Panamy by byl NULA kilo ročně. Prostě hodně hodně zvláštní polská starost o jiné.

Lukas

8. listopad 2019, 18:34

Na rovinu povedane, Polsko chova velmi velku nenavist voci Rusku, ktoru cerpa este z minulosti a stale ich povazuju za hrozbu ale klop klop, uz je tu nova doba, novy den! Nehovorim aby sa zabudlo na to co bolo ale nemozu sa stale na to odvolavat aj ked nikto to tak otvorene nepovie ako ja. Je to tabu, vsetci o tom vedia ale nikto o tom nehovlri...

A Rusko? Im je nejake polsko ukradnute, postavia si plynovodov kolko budu chciet, blizi sa doba kedy sa na zapade odstavuje uhlie a jadro a jedina rychla a dostupna alternatyva je plyn takze rusi dobre vedia ze dopyt po nielen ich plyne pojde hore.

Takze Polsko bude stale vyskakovat a vyrabat zabomysie vojny a akokolvek skodit Rusku.

Teraz nakupuju plyn z USA ktory je 2x drahsi, ba niekde sa uvadza ze az 3x drahsi, prosim...ked na to maju :D

energetik II

8. listopad 2019, 19:49

TO : Lukas

Ano, to je pravda. Je v tom zášť za způsobená příkoří ve 20 století. Velmoci se ale takto k malým sousedům chovají zcela pravidelně. Žádnou světovou mocnost nevyjímaje , demokratickou i nedemokratickou. I Slováci mají z této doby "pozoruhodné vysvědčení". 14.března 1939 se s Tisem přihlásili jako spojenci Hitlera a pak v r. 1941 vyslali dokonce svoji jednotku Rýchlů divizíu do boje proti SSSR po boku Wehrmachtu a zbraní SS. Byli tedy spojenci Hitlera. Pak se ale válečná karta obrátila , v srpnu 1944 vypuklo SNP a Slovensko náhle bylo vyhlášeno za - "protifašistického bojovníka". Zajímavý obrat ! Náhle byli zase na straně vítězů , kdyby vyhrál Hitler , také by byli na straně vítězů. Nijak to Slovákům nevyčítám, tak se prostě tehdá - "psaly dějiny". Jen si myslím, že není dobré být svým myšlením až příliš - "zamrzlý v minulosti". Ti, co ublížili našim dědům a pradědům už stejně nežijí a nadávat za to dnes jejich pravnukům a vnukům je úsměvně pošetilé.

Lukas

8. listopad 2019, 20:10

Asi tak nejak, suhlasim ale bola to doba plna oportunizmu a klamu, dokonca ked nemecko zautocilo na Polsko tak jedna skupina armad vpadla do Polska aj z juhu zo Slovenska a boli to nemecke jednotky kde sa zaclenili aj slovaci.

Polsko este 100 rokov Rusku nezabudne Katiňsky les aj ked rusi sa po vojne a smrti Stalina tiez mohli k tomu postavit chlapsky. Ale to sme odbocili od temy...jednoducho povedane, Rusky plyn bude poliakom raz ezte dobry. A ta pokuta ktoru teraz udelili frantikom, to sa bude tahat este roky a Polsko zostane medzi dvomi mlynskymi kolesami Rusko-zapad.

Richard Vacek

9. listopad 2019, 13:59

Je vidět, že poláci se od vyspělejších zemí naučili, že nejlépe se peníze vydělávají pomocí právníků.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.