Domů
Plynárenství
Spotřeba plynu v ČR byla loni nejnižší od roku 1992, meziročně klesla o 10,4 %

Spotřeba plynu v ČR byla loni nejnižší od roku 1992, meziročně klesla o 10,4 %

Spotřeba plynu v Česku byla loni nejnižší od roku 1992. Češi za celý rok spotřebovali celkem 6,76 miliardy metrů krychlových plynu, což bylo meziročně o 10,4 procenta méně. Spotřebu loni omezily všechny skupiny odběratelů, nejvýrazněji pak domácnosti. Drtivá většina plynu přitekla do ČR přes Německo, asi osm procent pak tvořil plyn zřejmě z Ruska. Vyplývá to ze statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Kromě plynu loni klesla i spotřeba elektřiny nebo tepla. Důvodem energetických úspor jsou podle odborníků především postupné zdražování energií a s tím spojený ekonomický útlum a teplé počasí.

„V posledním loňském čtvrtletí byla spotřeba plynu vůbec nejnižší za celé desetiletí. Celoroční spotřeba pak klesla na hodnotu, která je nejnižší za dobu delší než tři dekády,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Připomněl, že spotřeba plynu soustavně klesá už od třetího čtvrtletí roku 2021. „Tedy od chvíle, kdy se začala projevovat energetická krize,“ podotkl Trávníček.

Hlavním důvodem jsou podle něj úspory odběratelů.

Omezení spotřeby je podle úřadu o to výraznější vzhledem k tomu, že na počátku devadesátých let se teprve rozšiřovaly plynofikační sítě a plynárenská soustava přecházela z dřívějšího svítiplynu na současný zemní plyn.

Na snížení loňské spotřeby se podle statistik podílely všechny skupiny odběratelů. Nejvíce šetřily domácnosti, které snížily spotřebu meziročně o 11,6 procenta. O více než deset procent omezili využití plynu také malí a střední odběratelé, velkoodběratelé se uskromnili o 9,6 procenta. K meziročnímu poklesu spotřeby plynu došlo ve všech měsících loňského roku.

Naprostá většinu dodávek plynu do Česka, konkrétně 92 procent, přitekla přes hranice z Německa. Tam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný plyn LNG z Nizozemska. Zbylých osm procent bylo dovezeno ze Slovenska, přičemž tyto dodávky se koncentrovaly především do posledního čtvrtletí, kdy Česká republika už měla podle úřadu naplněné zásobníky.

Podle řady expertů teče přes Slovensko do Česka plyn z Ruska, někteří ovšem upozorňují, že může jít o zásoby obchodníků ze skladů například na Ukrajině nebo v jiných zemích. Ministerstvo průmyslu a obchodu na začátku února uvedlo, že nárůst ruského dovozu v závěru loňského roku je důsledkem aktuálního vývoje na trzích, stále však platí, že ČR je na plynu z Ruska nezávislá. V minulosti tvořily dodávky z Ruska asi 97 procent.

Podstatně se podle ERÚ v loňském roce snížil také tok plynu přes tuzemskou plynárenskou soustavu. Dovoz do plynárenské soustavy loni činil 7,83 miliardy metrů krychlových plynu, což znamenalo meziroční pokles téměř o více než 71 procent. Vývoz pak klesl dokonce o 94,4 procenta na 1,02 miliardy metrů krychlových plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Miloslav Černý
26. únor 2024, 13:14

To může být další důvod k zamyšlení, když se v podobném uvědomělém duchu bude pokračovat, jakože rezervy máme značné, proč nestavět velké jderné mamuty žádné, natožpak dokonce 4. Jedině hospodárnost spojená nerozlučně s rentabilitou nás může ochránit podobných nepříjemných ekonomických turbulencí, kterých jsme v současnosti svědci.

Bob
26. únor 2024, 13:51

Citát z článku: "Důvodem energetických úspor jsou podle odborníků především postupné zdražování energií a s tím spojený ekonomický útlum a teplé počasí."

Budeme tedy uvědoměle pokračovat v teplém počasí a postupném zdražování energií?

A jaký má přímý vztah snížení spotřeby plynu o 10% za jeden rok (to není setrvalý trend) s potenciální stavbou JE?

Miloslav Černý
26. únor 2024, 15:18

S tou výststavbou těch jaderných mamutů to význam má a veliký. Především to ukazuje směr kudy vedou cesty ke snížení energetické spotřeby. Samozřejmě při útlumu výrob energeticky náročných dochází i k menší energetické spotřebě, ale určitě ty úspory nelze spojovat jenom s tím. Je to hlavně cenová energetická nákladovost, v celém průmyslovém i v dalších oblastech, které nelze přehlížet a které se na tom bodou stále více podílet Nikdo nebude při tom nikomu bránit, aby přetápěl tam, kde a kdy to není potřeba, když to půjde z jeho peněženky. Ty zlaté doby, jak mnozí ještě dokáží tvrdit, jsou u nás nenávratně pryč.

hellokitty
27. únor 2024, 07:08

teple pocasie bude pokracovat, toho sa nemusite bat, kolega uz pocita ze okolo roku 2030 by mohol zacat na vysocine pestovat mandarinky

Omega
26. únor 2024, 15:05

Pro bezemisní ČR ekonomicky nejlépe vychází 8 GW v jádře + co už máme bezemisní.

8 měsíců v roce může být na JE zapojeny elektrolyzéry - pokud by se energie prodávala za 35 EUR, stál by z ní vodík cca 2EUR/kg.

Zbylé 4 měsíce by už nebyl problém pokrýt z jádra a dalších dostupných bezemisních zdrojů.

Jsem rád, že si to poradní rada vlády spočítala

Pravoslav Motyčka
26. únor 2024, 21:39

Pane Černý došlo Vám že tento trend je možný jen kvůli rapidnímu poklesu životní úrovně lidí ? To jako má pokračovat ???

hellokitty
27. únor 2024, 07:08

kde je nejaky rapidny pokles zivotnej urovne ludi? zacali snad jazdit na konoch miesto autami? zahodili mobilne telefony s internetom na vacsine uzemia a zacali chodit na svazacke vylety s papierovou mapou v ruke? rapidny pokles zivotnej urovne si asi predstavujem inak nez vy, v mojom pripade je rapidny pokles zivotnej urovne, ze som si termostat v dome nastavil o 1 stupen nizsie, miesto toho, aby som vyhodil plynovy kotel a chodil do lesa so sekerou po drevo

Jimi
27. únor 2024, 08:02

Pokles HDP (očištěný o inflaci) 0,6% je rapidní pokles životní úrovně? Ale no tak, to nemyslíte vážně.

Já tomuto poklesu tleskám a opravdu se ukazuje že rezervy máme. Pokles spotřeby plynu se nejspíš na pár let zastaví, ale po 2030 bude pokračovat. A žádný kolaps životní úrovně nenastane. Resp. nastane, ale v Rusku.

Miloslav Černý
27. únor 2024, 08:38

Efektivnější využívání dostupné levnější energie stavíte do role rapídního poklesu životní úrovně lidí. To opravdu myslíte vážně?

Emil
27. únor 2024, 08:52

Neexistuje nic jako vyspělá země s nízkou spotřebou energie:

ourworldindata.org/grapher/energy-use-per-person-vs-gdp-per-capita

Milan Vaněček
27. únor 2024, 09:30

Schválně si na to klikněte a uvědomíte si jak někteří lidé (třeba Emil) neumí číst grafy. To měřítko na ose y není lineární, je totiž logaritmické. Takže když srovnáme třeba dvě opravdu bohaté země, Spojené arabské emiráty a Švýcarsko, vidíme, že ještě trochu bohatší Švýcarsko (můj oblíbený vzor) než UAE má přibližně 4x nižší spotřebu energie na obyvatele než UAE (a jak moc musí Švýcaři v zimě topit ve srovnání s UAE).

Takže Emile, pěkný graf ale ....

Milan Vaněček
27. únor 2024, 09:43

Ještě do toho srovnání je dobré zahrnout ČR. Všechny 3 státy mají okolo 10 milionů obyvatel, HDP na obyvatele má nejvyšší Švýcarsko (71 tis USD/obyv), pak UAE (69 tis) pak ČR (40 tis) ale spotřeba energie je nejvyšší v UAE (139 MWh/obyv), pak ČR (44 MWh) a nejnižší Švýcarsko (34 MWh).

Kdo šetří má za tři, jak říkávala moje babička. Za 13 let nově vzniklého Československa (1918-31) ušetřil děda s babičkou, když se po 1918 osamostatnil a přestal dělat u soustruhu v Ringhoferce na Smíchově, na nový dům i s vlastní dílnou.

Tolik k diskusi Emil - Miloslav Černý, viz výše

Emil
27. únor 2024, 09:44

A máme tu Vaněčka, který neumí nijak zpochybnit moje jediné tvrzení, že "neexistuje nic jako vyspělá země s nízkou spotřebou energie", tak jako obvykle volí taktiku že se aspoň snaží zpochybnit něco co jsem vůbec netvrdil. Tentokrát si k tomu účelu zvolil měřítko na ose grafu, jen se nějak "zapomněl" zmínit, že lineární není nejen měřítko na ose y, ale ani na ose x. Ne že by to samozřejmě něco měnilo na mém tvrzení, ale kdo by se tím zabýval, účel kopnout si za každou cenu byl splněn...

Milan Vaněček
27. únor 2024, 09:54

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emil nejenom že neumí číst a interpretovat grafy, ale....
.

Emil
27. únor 2024, 10:33

Díky za potvrzení pro všechny, že nic z toho co jsem napsal zpochybnit nedokážete a vaše tvrzení o schopnostech číst a interpretovat grafy nemá žádný reálný základ. Ale co vám taky zbývá jiného než podobné osobní útoky, když faktické argumenty nemáte, že?

Jimi
27. únor 2024, 11:20

Definujte prosím "nízká spotřeba energie", kolik to je?

Jinak decoupling HDP a spotřeby energie je ověřená věc, která skutečně existuje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se