Francouzská energetická společnost Total koupí od ruského Novateku desetiprocentní podíl v jeho projektu zkapalněného zemního plynu (LNG) Arctic LNG 2. Total se snaží posílit si pozici v arktické oblasti, aby mohl lépe poskytovat služby pro klienty z rychle rostoucích trhů v Asii, uvedla dnes agentura Reuters.

Firmy oznámily, že Total získal také možnost koupit podíl deset až 15 procent v budoucích projektech LNG Novateku na Jamalském a Gydském poloostrově.

Novatek uvedl, že kromě platby za desetiprocentní podíl poskytne Total projektu i kapitálovou investici. Její výši ani platby však neupřesnil. Pouze uvedl, že očekává předběžné kapitálové výdaje na projekt Arctic LNG 2 v rozmezí 20 až 21 miliard USD (452,3 až 474,9 miliardy Kč).

Ilustrační foto

Total vlastní také 19,4 procenta akcií Novateku. Pokud se vezme v úvahu tento podíl, vlastní Total v projektu 21,6 procenta. Pokud by se Novatek rozhodl snížit účast v projektu Arctic LNG 2 pod 60 procenta, může Total svůj přímý podíl zvýšit na 15 procent.

Projekt Arctic LNG 2 má odhadované rezervy více než sedm miliard barelů ropného ekvivalentu. Jeho kapacita produkce by měla být 19,8 milionu tun ročně, čili 535.000 barelů ropného ekvivalentu denně.

Konečné investiční rozhodnutí o projektu by mělo být přijato ve druhé polovině letošního roku. Přeprava prvního LNG má začít v roce 2023.

Štítky: LNGTotalNovatek

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *