
Investoři do ropných gigantů tlačí na změnu směru. Přijde po BP další obrat?
V posledních měsících se znovu zvyšuje zájem o evropské ropné a plynárenské giganty. Ještě před několika lety byli pod drobnohledem investorů, kteří vítali jejich úsilí o snižování produkce uhlovodíků a rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Dnes se zdá, že tyto firmy upravují svůj směr a investoři nejen z Evropy, ale i z USA změnu opět podrobně sledují.
Britský gigant BP oznámil opětovné navýšení investic do těžby ropy a plynu. Nizozemský protějšek Shell plánuje do roku 2030 růst své těžební a plynárenské činnosti o 1 % ročně. Francouzský TotalEnergies zas od začátku roku zvýšil produkci plynu a zaměřuje se na výnosnost svých rafinérií.
Vzhledem k velikosti a vlivu těchto společností přitahují jejich kroky pozornost veřejnosti i analytiků v evropských i amerických finančních centrech. Zvláštní pozornost si v posledních měsících vysloužila zejména britská BP, která pod vedením nového generálního ředitele (od roku 2023) a upraveného managementu představila na začátku roku 2025 zásadní změnu strategie.
Doprovodně s těmito změnami výrazně zaujala média i investorský svět i další informace, která vyšla najevo v únoru 2025. Podle deníku Financial Times získala investiční společnost Elliott Management téměř 5% podíl v BP. Tím se stala třetím největším akcionářem společnosti, a získala tak významný vliv na její strategické směřování.
Právě velikost podílu tohoto hedge fondu je klíčová – Elliott Management je totiž známý svou schopností prosazovat změny ve vedení a strategii firem, do nichž investuje. Není proto překvapující, že jej trh často označuje za „aktivistického investora“ s pověstí tvrdého vyjednavače. Analytici nyní tudíž vyhlížejí, jaký směr BP dlouhodobě nabere a jak se to projeví na hodnotě jejích akcií, které jsou podle mnohých dlouhodobě podhodnocené.
Investor diverzifikuje sázky – čeká změna směru i další?
Vedle BP se zdá, že Elliott Management diverzifikuje své aktivity v ropném a plynárenském průmyslu i jinde. Podle údajů britského regulátora z března 2025 otevřel hedge fond krátkou pozici (tzv. short) ve výši 0,5 % vůči Shellu. Podobně zaujímá krátkou pozici o hodnotě zhruba 670 milionů eur (0,52 %) vůči francouzské společnosti TotalEnergies.
Takové kroky budí v trhu přesvědčení, že zatím co v případě BP vybraní investoři sází na růst hodnoty akcií, v případě Shell a Total je americký investor spíše skeptický ohledně růstu hodnoty a možná ji považuje za nadhodnocenou. V tuto chvíli ovšem na veřejnost nepronikly žádné informace o tom, zda společnost plánuje v případě Shell nebo Total Energies jít podobnou cestou jako v případě britského konkurenta.
Generální ředitel Shellu Wael Sawan však během nedávného investorského dne v New Yorku aktualizoval strategii firmy a slíbil navýšení výnosů do roku 2030. Hlavním cílem má být upevnění pozice Shellu jako světové jedničky v obchodování se zkapalněným zemním plynem (LNG).
Mimo Evropu navíc Elliott Management rozšiřuje své aktivity i v USA. V americké firmě Phillips 66 zvýšil svůj podíl z 1 miliardy na 2,5 miliardy dolarů. Podle agentury Reuters chce fond využít svůj vliv k prosazení provozních změn a odštěpení divize rafinace ropných produktů. Zveřejněné tiskové zprávy z dubna naznačují, že jednání s vedením společnosti již probíhají.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se