Domů
Společnosti v ČR
TASS: Ruský soud zakázal firmě NET4GAS vést arbitráž proti Gazpromu v zahraničí
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

TASS: Ruský soud zakázal firmě NET4GAS vést arbitráž proti Gazpromu v zahraničí

Arbitrážní soud ruského Severozápadního okruhu potvrdil dřívější soudní rozhodnutí, které zakazuje českému provozovateli sítě plynovodů NET4GAS pokračovat v řízení proti ruské společnosti Gazprom Export v zahraničí, informovala dnes ruská státní tisková agentura TASS. Česká společnost v reakci odkázala na svá dřívější vyjádření ke kauze. V nich uvedla, že se zákazem řídit nebude, protože rozhodnutí ruských soudů je v rozporu s mezinárodním právem.

Společnost NET4GAS začátkem loňského roku uvedla, že neobdržela poslední měsíční platby od svého ruského partnera, které jí podle smluv náležely. Název ruské firmy tehdy neuvedla. Český provozovatel plynovodů tehdy také oznámil, že jednání s ruskou společností byla neúspěšná a že se proto rozhodl zahájit arbitráž, podotkl TASS.

V březnu arbitrážní soud města Petrohradu a Leningradské oblasti vyhověl stížnosti Gazpromu proti NET4GAS a české firmě zakázal, aby pokračovala v rozhodčím řízení ohledně sporu s tímto ruským podnikem u soudu v České republice. Soud tehdy zároveň stanovil, že v případě porušení jeho rozhodnutí by NET4GAS měla ruské firmě vyplatit 112,96 milionu eur (přibližně 2,9 miliardy Kč).

Česká společnost podala v dubnu proti tomuto rozhodnutí kasační stížnost, píše TASS. Arbitrážní soud Severozápadního okruhu nyní rozhodl, že dřívější soudní rozhodnutí „ponechává beze změny“.

Plynové pole Kharasaveyskoye
Ilustrační foto

Mluvčí NET4GAS Vojtěch Meravý dnes ČTK řekl, že společnost nemůže poskytnout komentář nad rámec toho, co v minulosti k případu zveřejnila. V březnu firma sdělila, že se zákazem od ruského soudu řídit nebude. Podle české firmy ustanovení ruského práva, podle něhož dříve ruský soud rozhodl, je ve zjevném rozporu s mezinárodním právem a obecně uznávanými principy spravedlivého procesu. Firma zároveň na jaře uvedla, že zastává názor, podle něhož by rozhodnutí ruského soudu nemělo být uznáno ani vykonáno v žádné relevantní jurisdikci mimo Rusko.

Gazprom podal u ruských soudů žaloby na řadu dalších evropských firem a ve všech rozhodnutých případech dosáhl zákazu pokračování arbitráže v zahraničí. Je mezi nimi český ČEZ, Západoslovenská energetika (ZSE), rakouská společnost OMV, německé firmy Uniper Global Commodities a Metha-Methanhandel, ukrajinský Naftogaz, nizozemská firma Gasunie Transport Service, provozovatel plynovodu BBL mezi Británií a Nizozemskem či polsko-ruská firma Europol GAZ, která vlastní polský úsek plynovodu Jamal-Evropa, dodal TASS.

Podobné stížnosti podle ruské tiskové agentury podal podle Gazprom Export i na další firmy včetně české společnosti innogy, u níž se verdikt soudu čeká.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Nefi
11. červen 2024, 18:44

Nerozumím tomu, proč Net4Gas k ruskému soudu vůbec chodí.

Petr Hariprasad Hajič
12. červen 2024, 10:16

Ruský soud je směšný. Nemá mandát zasahovat do našich soudů jakkoli se to týká ruské společnosti.

JVr
13. červen 2024, 09:19

Ano důležitější bude soud meznárodní, nicméně místní soud je důležitý, protože Gasprom spadá pod danou zemi a pokud v dané zemi nebude soud na danou společnost tlačit, aby to zaplatila, tak to zkrátka nezaplatí.

Obecně nejspíš NE4GAS neuvidí od Gaspromu ani euro/dolar/korunu/rubl, a to minimálně dokud nedojde ke změně režimu v rusku.

Petr Hariprasad Hajič
13. červen 2024, 11:49

To máte nejspíš pravdu, ale i tak by se tím Gazpromu po vydání rozsudku dost snížil oerační rádius. Pokud ta částka bude významná, sní se jí rating důvěruhodnosti a tím i možnosti kontraktů. Také je možné peníze získat po domluvě od třetích stran, které od Gazpromu odebírají produkty. Místo platbě Gazprom může platba směřovat na umoření dluhu. Závisí na bilaterálních dohodách a vzhledem k tomu, že jsme pořád v EU, je valká šance peníze záskat od jiného členského státu.

Petr Hariprasad Hajič
12. červen 2024, 10:18

No prostě Rusko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se