Domů
Společnosti ve světě
Ruská vláda nařídila Gazpromu, aby za loňský rok nevyplácel dividendy
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Ruská vláda nařídila Gazpromu, aby za loňský rok nevyplácel dividendy

Ruská vláda nařídila státní plynárenské společnosti Gazprom, aby za loňský rok nevyplácela dividendy. Vyplývá to podle agentury Reuters z dekretu zveřejněného na internetových stránkách společnosti. Gazprom vloni vykázal první celoroční ztrátu od roku 1999. Na hospodaření podniku měl negativní dopad prudký pokles prodeje plynu do Evropy, který je důsledkem ruské invaze na Ukrajinu.

Akcie Gazpromu dnes na moskevské burze oslabily o více než 5,5 procenta a jejich cena se dostala na nejnižší úroveň od října 2022, napsala agentura Reuters.

Společnost Gazprom začátkem května oznámila, že vloni hospodařila s čistou ztrátou 629 miliard rublů (zhruba 160 miliard Kč) po zisku 1,2 bilionu rublů v předchozím roce.

Plynové pole Kharasaveyskoye
Ilustrační foto

Evropa byla před ruskou invazí na Ukrajinu největším trhem Gazpromu. Podle výpočtů agentury Reuters se dodávky zemního plynu od Gazpromu do Evropy vloni propadly o 55,6 procenta na 28,3 miliardy metrů krychlových z 63,8 miliardy v předchozím roce. Dodávky Gazpromu do Evropy dosáhly svého maxima v roce 2018, kdy činily 200,8 miliardy metrů krychlových.

pmh jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Omega
21. květen 2024, 14:56

No ono vyplácet dividendu z -629 miliard se dělá blbě.

Nemáte někdo informace jaké daně na plyn jsou v Rusku - roky 2021/2022/2023?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se