Domů
Evropská Unie
Unijní návrh snížení spotřeby plynu počítá se snížením vytápění o jeden stupeň
zemní plyn, plynový hořák
Zdroj: Pixabay

Unijní návrh snížení spotřeby plynu počítá se snížením vytápění o jeden stupeň

Evropská Unie
4 komentáře
26. červenec 2022, 18:10
ČTK

Návrh nařízení o koordinovaném evropském snížení spotřeby plynu v rámci balíčku opatření, který připravila Evropská komise, počítá se snížením teploty ve veřejných budovách na 19 stupňů Celsia a v domácnostech se snížením o jeden stupeň Celsia. Cílem tohoto balíčku je příprava zemí Evropské unie na nadcházející zimu pro případ přerušení dodávek ruského plynu. Na návrhu se dnes shodli evropští ministři pro energetiku v Bruselu. Mimořádnou Radu pro energetiku svolal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. V tiskové zprávě to dnes uvedlo české ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

„Členské státy na dnešní mimořádné Radě EU pro energetiku ukázaly, že si v případě potřeby dokáží pomoci. Odsouhlasili jsme dohodu o solidaritě a jednotě, která napříč evropským kontinentem pomůže zajistit dostatečné dodávky plynu pro nadcházející zimu. Balíček nese název Save Gas for a Safe Winter, tedy Šetřete plynem pro bezpečnou zimu, a to je podstatou dnes přijaté dohody,“ řekl ministr Síkela.

Cílem balíčku je před nadcházející zimou s ohledem na možné přerušení ruských dodávek zajistit dostatek plynu pro celou EU. Evropská komise o dalších dodávkách zemního plynu jedná s Nigérií a již dojednala memoranda s Izraelem, Egyptem, Ázerbájdžánem nebo s Norskem. Druhou částí tohoto balíčku jsou vodítka zahrnující paletu opatření, která mohou členské státy přijmout s cílem snížit spotřebu plynu.

Navržená opatření mají zajistit dostatek plynu pro chráněné zákazníky, koordinovat snižování spotřeby plynu v domácnostech, veřejných budovách, energetice a v průmyslu. Obsahuje výčet preventivních opatření a věnuje se mimo jiné i společné poptávce členských států, úsporám skrze snižování spotřeby v sektorech vytápění a chlazení, ale řeší i podporu využívání alternativních zdrojů energie, například uhlí, biomasy, nafty nebo jaderné energie v průmyslu a v energetice.

Členské země se zavázaly snížit v období od začátku srpna do konce března spotřebu plynu o 15 procent proti průměru z posledních pěti let. Pokud Evropská komise či pět členských zemí dospějí k závěru, že nastal čas na vyhlášení plynové nouze, může Brusel návrh předložit členským státům. V případě, že se pro vysloví nejméně 15 z 27 zemí, stanou se úspory povinnými.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Karel Navratil
26. červenec 2022, 18:40

Stále se jen řeší úspory a shání noví dodavatelé, kteří jsou několikrát dražší, jak plyn dodaný trubkami z Ruska....Jenže Gazprom před 3 roky varoval, že když se nezprovozní Nord 2, nemůžou garantovat plnění nasmlouvaných dodávek.Takže to neni žádná novinka letošního roku...."" „Na konci roku budou naše kapacity k dispozici a bude možné je využít,“ říká. Pokud ale do té doby nebude Nord Stream 2 zprovozněn, podaří se tyto kapacity zřejmě jen těžko naplnit.""

Pavel
27. červenec 2022, 00:38

Dovoz energie z Ruska končí, můžete si poplakat, ale to je tak všechno co s tím nadelate. A až skončí, už se nikdy neobnoví. Nikdy. Smiřte se s tím.

Já jen dodám, že dovoz měl skončit už před deseti lety a byli bychom ušetřili spoustu peněz a problémů.

Ivan Novák
27. červenec 2022, 12:51

Celý vtip je v tom, životně nezáviset na jediném dodavateli, ať by byl extralevný, protože ten takového postavení dříve či později zneužije. Příležitost dělá zloděje. V jakémkoli oboru, mezi jakýmikoli partnery.

Peter Zachara
27. červenec 2022, 14:00

zneuzivat extralevnost, to co uz je za oximoron?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se