Domů
Plynárenství
Zaměstnanci australských závodů Chevronu na LNG plánují dvoutýdenní stávku
LNG terminál

Zaměstnanci australských závodů Chevronu na LNG plánují dvoutýdenní stávku

Plynárenství
Bez komentáře
5. září 2023, 09:50
ČTK

Zaměstnanci dvou australských závodů americké společnosti Chevron dodávajících zkapalněný zemní plyn (LNG) hodlají od 14. září na dva týdny zcela přerušit práci. Je to kvůli sporům ohledně mezd a pracovních podmínek, oznámila dnes podle agentury Reuters aliance odborových svazů Offshore Alliance. Cena plynu pro evropský trh na zprávu reagovala relativně mírně, krátce po zahájení obchodování si připisovala zhruba dvě procenta a pohybovala se v blízkosti 34 eur (820 Kč) za megawatthodinu, ukazují data z trhu.

Odbory už dříve vyzvaly ke krátkému přerušování práce v uvedených závodech od 7. září. Dnešní krok signalizuje, že jednání odborů s vedením se nevyvíjejí dobře.

Závody Gorgon a Wheatstone se na globální kapacitě pro dodávky LNG podílejí více než pěti procenty. Obavy z negativních dopadů stávek v těchto závodech na zásobování globálního trhu s plynem v poslední době tlačí ceny plynu vzhůru.

Austrálie je největším vývozcem LNG na světě. Delší stávka v závodech Chevronu by mohla export LNG narušit a přimět kupce soupeřit o dodávky prostřednictvím vyšších cen.

Ilustrační foto

„Pravděpodobně to nyní podpoří ceny plynu,“ uvedla banka ING.

„Přichází to v době údržbářských prací na norském plynovém poli Troll, které vedly k poklesu dodávek z Norska,“ dodala.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se