Domů
Přenos elektřiny
Britský provozovatel soustavy zahájil výstavbu nejdelšího podmořského vedení na světě
Podmořské kabelové vedení NordLink. Zdroj: TenneT
Zdroj: TenneT

Britský provozovatel soustavy zahájil výstavbu nejdelšího podmořského vedení na světě

Rozšiřování přeshraničních přenosových kapacit se v posledních letech dostává stále více do popředí, jelikož možnost dostatečné výměny elektrické energie mezi jednotlivými zeměmi je důležitým předpokladem pro další efektivní navyšování podílu obnovitelných zdrojů a propojování jednotlivých trhů. V Evropě tak dochází k výstavbě několika takových vedení, mezi které patří i projekt Viking Link, který má propojit soustavy Spojeného království a Dánska. Vedení s plánovanou přenosovou kapacitou 1400 MW se má rovněž stát nejdelším podmořským kabelovým vedením na světě.

Projekt Viking Link, který pomocí 765 km dlouhého podmořského HVDC vedení o přenosové kapacitě 1400 MW propojí soustavy Spojeného království a Dánska, vstoupil do další fáze. Podle společnosti National Grid, která je provozovatelem britské přenosové soustavy, zahájila Siemens Energy práce na výstavbě přístupové cesty, která bude sloužit pro výstavbu měnírny na britském konci u Bicker Fen. Siemens Energy bude mít na starost rovněž výstavbu měnírny na dánském konci vedení.

Přístupová cesta, která má následně umožnit přístup stavební technice a dopravu materiálu pro výstavbu měnírny, by měla být dokončena do 9 měsíců.

„Již jsme dokončili počáteční přípravné stavební práce zahrnující archeologické a ekologické průzkumy, stejně jako vodárenské studie, ale toto je pro projekt klíčový milník ve výstavbě. Vedení Viking bude hrát životně důležitou roli při dekarbonizaci dodávek elektřiny ve Spojeném království až na soustavu s čistými nulovými uhlíkovými emisemi. Umožní přístup k čistší, zelenější dodávce elektřiny, což spotřebitelům přinese bezpečnější a dostupnější energii,“ uvedl Mike Elmer, ředitel projektu Viking Link u společnosti National Grid Ventures.

Po dokončení, které je plánováno na konec roku 2023, má vedení za 2 miliardy EUR zajistit dostatečnou kapacitu pro dodávku elektřiny jeden a půl milionu britských domácností. Do roku 2030 by přitom mělo 90 % elektřiny importované skrz přeshraniční vedení společnosti National Grid pocházet z obnovitelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Milan Vaněček
15. červenec 2020, 17:47

Když si to spočítat tak za investici 50 miliard CZK máte stejně elektřiny jako z Temelína, s cenou na ni cca 40 Eur/MWh a v budoucnu ještě nižší.

VtE a dálkové vedení se vyplatí.

St
15. červenec 2020, 21:28

Pane Vaněček. Oni dali 2 mld. € jenom za vedení. Kde máte náklady na ty větrníky, na jejich provoz atd. Nebo se jim ty vrtule točí zcela zdarma?

Vladimír Šťastný
16. červenec 2020, 06:52

Přesně tak. V článku se píše o vedení, ale není specifikováno, jestli jsou do něj započítány také měnírny a transformovny a docela určitě v tom není cena samotných VTE. Dále pak uvedený výkon je ten instalovaný, takže v případě offshore výroben si směle můžeme odečíst téměř polovinu.

Myslím, že investiční náklady na jednotku výkonu výroben VTE na moři, jsou hodně blízko těm do atomu a získáváme za to poloviční využití a třetinovou životnost.

Eduard Majling
16. červenec 2020, 07:08

Dobrý den,

vedením se myslí celý projekt, tedy včetně měníren, které jsou jeho nedílnou součástí. Žádné výrobní zdroje samozřejmě do nákladů projektu nevstupují.

Přeji příjemný den,

EM

Vladimír Šťastný
16. červenec 2020, 11:11

Díky za doplnění.

Milan Vaněček
16. červenec 2020, 07:46

Za těch 40 Eur/MWh jim to už vyrábějí Daňové. A někdy bude výhodné i použití kabelu i druhým směrem

Milan Vaněček
16. červenec 2020, 07:48

Sorry za ty automatické opravy, tedy Dánové

Ivan Novák
15. červenec 2020, 18:22

VtE a dálkové vedení se vyplatí jak kdy a jak komu. Tomuhle projektu ze dvou důvodů ne zcela rozumím:

1. u Severního moře fouká anebo nefouká ve stejnou dobu pro Dány i Brity,

2. nemá k tomu být připojena žádná z plánovaných offshore farem, v jejichž blízkosti to povede.

Ale nemusím rozumět všemu.

Pořád lepší, než nedělat nic nebo vyplazovat jazyk, jako Rakušani na nás z Neusiedl an der Zaya.

Jan Veselý
16. červenec 2020, 00:21

Já vám nechci brát iluze, ale okolo toho Neusiedlu se točí více řešení než vyprodukovala česká jaderná výstavba v posledních 15 letech. O té dálnici kousek vedle ani nemluvě.

Ivan Novák
16. červenec 2020, 11:18

Už se to tu popisovalo, neškodí připomenout. Rakouské VtE jsou jejich věc, ale jde to, že nynější vedení Sokolnice-Bisamberg je 70 let staré a potřebuje obnovit. Nadto Rakušané potřebují odlehčit tamním občas přetíženým sítím 110kV, kam jsou jsou ty jejich nové farmy teď připojeny. Takže zřídit rozvodnu ZVN v Neusiedl adZaya a připojit tam lokální výrobny jistě, ale že to koncipují tak, že staré 2x220kV vedení nahradí v úseku od Bisambergu novým 2x400kV ale na posledních 10km od českých hranic jen obnoví starou kapacitu 2x220 a v Zaya bude transformace 400/220 a de facto dvě rozvodny z nichž jedna zbytečná, jaderněkaranténní, je kapric a faul. Asi jim pocit "teď jsme jim ukázali" za ty vícenáklady stojí.

Jestli se chcete pobavit, jak nějaká rakouská stavba klouže o 20 let, podívejte se na průběh přípravy vedení 2x400kV od Salzburku na jih (opět jen náhrada staré 2x220, rozhodoval to až Spolkový správní soud a všichni si dali načas)..

Carlos
16. červenec 2020, 11:56

To je pak ale špatná práce ČEPS že neposlal nikoho debatovat s rakouskou veřejností a nevysvětlil jim že Morava ji již dnes regionem deficitním.

Jinak těch 220kV pokud se zrekonstruuje na maximum možného by mohl mít podobnou kapacitu jako by mělo těch 400kV, bohužel ale danou tabulku nejsem nějakou donu schopen dohledat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se