Domů
Přenos elektřiny
Energetické společnosti a regulátoři se přou kvůli dopadu síťových investic na spotřebitele
Zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

Energetické společnosti a regulátoři se přou kvůli dopadu síťových investic na spotřebitele

Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) v minulém týdnu zveřejnila obsáhlý report týkající se vývoje nákladů na rozvoj sítí a poplatků za distribuci, které tvoří podstatnou část celkových spotřebitelských účtů za elektřinu. ACER ve své prognóze očekává, že se roční náklady na údržbu a rozvoj sítí, a tedy i výše poplatků za distribuci zvýší do roku 2050 o 50 až 100 %.

Elektroenergetická unie (Eurelectric), sdružení všech klíčových energetických společností Evropy, však na tento scénář ACERu poměrně ostře reaguje. Zástupci průmyslu viní regulátory z alarmismu a vyzývají je k přehodnocení svých scénářů. Mylná prognóza totiž dle Eurelectric může mít vážné dopady na energetickou bezpečnost i klimatické cíle EU.

ACER varuje: Náklady na rozvoj sítě prudce vzrostou

Zpráva ACER se zabývá rostoucími náklady spojenými s rozvojem přenosových soustav. Zejména varuje před následným zvýšením distribučních poplatků pro spotřebitele. Zdůrazňuje, že k modernizaci sítí budou zapotřebí obrovské investice, zejména v důsledku rychlého růstu OZE a ambicí EU elektrifikovat značnou část průmyslu, dopravy či teplárenství.

Zpráva predikuje, že tyto investice by mohly dosáhnout až na 100 miliard € ročně, což by znamenalo zdvojnásobení oproti nynější situaci. Tyto náklady se dle ACERu promítnou ve výrazném – do roku 2050 až stoprocentním – zvýšení regulované složky cen elektřiny. Regulátoři tedy předpovídají výrazný tlak na růst cen elektřiny pro spotřebitele.

Eurelectric: ACER podhodnocuje nárůst poptávky

Sdružení Eurelectric, jehož členem je za ČR Český svaz zaměstnavatelů v energetice (ČSZE), přišlo v reakci na zprávu ACERu s ostrou reakcí. Stěžejním argumentem je přitom značné podcenění budoucího nárůstu poptávky po elektrické energii v EU, kterého se měli regulátoři dopustit. Ve své zprávě totiž uvádějí očekávaný nárůst roční souhrnné poptávky po elektřině na úroveň 3,345 TWh v roce 2050.

Zástupci energetického sektoru takovýto vývoj razantně odmítají, přičemž očekávají mnohem větší nárůst až na úroveň 4,428 TWh. Opírají se přitom o vlastní data, ale i čísla Evropské komise. Ta ve své dopadové studii týkající se unijních cílů elektrifikace pro roky 2040 a 2050 předpokládá rovněž mnohem rychlejší nárůst poptávky než ACER, v souladu s daty Eurelectric.

Drastický nárůst nákladů, předpokládaný regulátory, asociace odmítá. Opírá se přitom o fakt, že investice do sítí budou s růstem poptávky úměrně spojeny. Tím, že se ACER dle nich dopustil výrazného podhodnocení míry elektrifikace a růstu poptávky po elektřině, vychází mu chybně také predikce dopadů vyšších investic na koncové spotřebitele.

Výši investičních nákladů, kterou ACER očekává, energetické firmy nezpochybňují. Tvrdí však, že tempo elektrifikace bude mnohem rychlejší, což bude znamenat rozprostření nákladů mezi podstatně širší spotřebitelskou základnu.

Obvinění z alarmismu a výzva k přepracování zprávy

Podle energetických společností se tak podaří do roku 2050 udržet nárůst poplatků za distribuci pod kontrolou a zabránit tak disproporčnímu dopadu na spotřebitele. Eurelectric tvrdí, že by k tomu mohlo dopomoct narovnání situace v dalším segmentu spotřebitelských účtů – zdanění. To je dle dat asociace u elektřiny v porovnání se zemním plynem 1,4x vyšší. Narovnání této daňové politiky má pro EU představovat poměrně jednoduchý způsob, jak snížit tlak na výši celkových účtů spotřebitelů za elektřinu.

Dalším argumentem je poté vyšší míra energetické účinnosti, kterou sebou přináší vyšší elektrifikace oproti spalování fosilních paliv. Jen díky zvýšení účinnosti očekává Eurelectric, že domácnostem naopak reálné náklady na elektřinu klesnou do roku 2050 až o polovinu.

Ve svém prohlášení Eurelectric obviňuje ACER z alarmismu. Neúměrně vysoké projekce distribučních nákladů vnímá jako hrozbu, která může odradit spotřebitele i investory od rychlejšího tempa elektrifikace. Pro pokračování dekarbonizačních cílů EU za přijatelných finančních nákladů je však právě co nejvyšší elektrifikace nezbytně nutná.

Masivní investice do rozvoje přenosových soustav se mají rozprostřít mezi mnohem větší množství odběratelů, než předpokládají regulátoři. Propojenější přenosové sítě poté mají usnadnit integraci nových OZE, jejichž cena má navíc nadále klesat, což má o to víc snižovat ceny koncových zákazníků. Elektroenergetická unie v závěru svého vyjádření vyzvala ACER k přehodnocení své prognózy na základě realistických dat a na obecné úrovni jej vyzvala k větší podpoře natolik kýžené elektrifikace, nikoliv ke krokům, které mohou unijní cíle v této oblasti sabotovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Omega
5. duben 2025, 17:26

Cenu nezpochybňují ale tempo bude vyšší. Takže těch 100 miliard eur nebudeme investovat do roku 2050 ale do roku 2040.

Také si myslím, že je potřeba zprávu přepracovat a vložit do ní variantu Eurelectric.

Tam totiž náklady na síť neporostou o 5% ročně, co předpokládá ACER ale o 10% ročně jak chce Eurelectric

CarlosEV
5. duben 2025, 20:07

Při spotřebě 60-65 TWh a průměrné ceně distribuce ~1.50 Kč tam nateče ročně 90-100 mld Kč/rok ... za 10 let je to bilion korun ... a teď bych chtěl vidět ty realný náklady/rozpočty jak se ty gigantické částky utratí ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se